Manažeři fondů letos fandí akciím
|

Manažeři fondů letos fandí akciím

Rok 2011 nebyl pro investory na finančních trzích příliš příznivý. Akciové indexy ve světě klesaly či stagnovaly. Zároveň jsme byli svědky vysoké volatility. S příchodem roku 2012 se však situace radikálně změnila. Rozkolísanost trhů poklesla. Investory ovládl optimismus, který vyhnal řadu indexů na několikaletá maxima. Pozitivní nálada se přelila i do řad investičních profesionálů. Důkazem je únorový BofA Merrill Lynch Fund Manager Survey.

Emerging Markets Ekonomika Sektory Světové akcie Regiony

BofA Merrill Lynch Fund Manager Survey je měsíční zpráva, která monitoruje názory více než 300 manažerů fondů ve světě. Aktuální report mezi profesionálními investory odhalil vzrůstající optimismus. V případě alokace do akcií jsme pozorovali největší měsíční skok od počátku roku 2011.

Roste ochota riskovat. Manažeři znovu míří na mladé trhy

26 % fond manažerů je v případě akcií "overweight". V minulém měsíci se hodnota pohybovala na úrovni 12 %. Zvýšil se zájem o cyklické akcie z oblasti průmyslu a komodit. Poklesl zájem o defenzivní akcie (telekomunikace, farmaceutický průmysl).

Investoři zároveň snížili množství prostředků držených v hotovosti. V případě hotovosti je aktuálně 13 % fond manažerů "overweight". V lednu to bylo 27 %.

11 % manažerů fondů je přesvědčeno, že globální ekonomika bude v následujících 12 měsících silnější. 27 % očekává zhoršení.

Se zvyšující se ochotou riskovat roste zájem o akcie na rozvíjejících se trzích. 44 % fondových manažerů je v únoru v případě akcií mladých trhů "overweight". V lednu to bylo jen 20 %.

Přibližně 86 % oslovených věří, že čínskou ekonomiku nečeká vážná recese. Pouze 2 % manažerů v Asii a na emerging markets odhaduje, že čínská ekonomika v následujících 12 měsících poklesne. Značná část oslovených manažerů by ráda zvýšila své nákupy akcií na rozvíjejících se trzích a snížila pozice v ostatních regionech.

Mezi oslovenými je nejméně populárním regionem Japonsko, které překonalo i eurozónu. 23 % manažerů je v případě Japonska "underweight".

Zájem roste i o oblast komodit. 10 % manažerů je v jejich případě "overweight". V lednu to bylo jen 5 %.

Jak jsou na tom jednotlivé sektory?

V rámci jednotlivých sektorů rostou nákupy v oblasti finančních společností, automobilek, průmyslu a komoditních firem. Poslední masivní příliv likvidity ze strany ECB evidentně podpořil zájem investorů o finanční sektor v Evropě. V únoru bylo 12 % evropských manažerů v případě bank "underweight". V lednu to bylo 50 %.

Závěr z výše uvedeného průzkumu bude pro různé typy investorů odlišný. Investoři sázející na momentum se pravděpodobně zaměří na akcie na rozvíjejících se trzích, cyklické akcie a finanční sektor. Do akcií a rizikovějších investic začnou přesouvat značnou část kapitálu.

Pro hodnotové investory bude vzrůstající optimismus spíše prvním varovným signálem, který naznačuje, že situaci přebírají do rukou momentum hráči. Nákupy na rozvíjejících se trzích omezí, stejně tak nákupy cyklických titulů. Příležitosti naopak začnou hledat v defenzivních sektorech. Zvýšenou pozornost budou pravděpodobně věnovat Japonsku, které je aktuálně velmi nepopulárním regionem. Na pozoru se budou mít v případě Číny.

Čína se zahřívá jako nikdy dříve! HDP za první čtvrtletí může odhalit katastrofu
Patrick Chovanec varuje před tvrdým čínským ekonomickým přistáním již několik let. To ovšem neznamená, že na jeho slova jednou nedojde. Inflace v Číně je znovu vysoká, růst zadlužení naopak neustává. Tento tlak nemůže země vydržet dlouho. Bez nových investic může čínský růst HDP začít prudce zpomalovat. Chovanec varuje, že v prvním čtvrtletí může trhy "šokovat" pouze 4,2% růst ekonomiky Říše středu. K udržení alespoň nulového růstu je podle Chovance potřeba udržet výstavbu v Číně na úrovni roku 2011, což může dál nafouknout čínskou realitní bublinu. Nouriel Roubini, který s Chovancem vede rozhovor, je proti svému partnerovi mnohem optimističtější.