Sbohem, fundamentální analýzo! Trhům dnes vládne politika
|

Sbohem, fundamentální analýzo! Trhům dnes vládne politika

Někteří z vás si možná ještě vzpomenou na krásné časy, kdy bylo možné stanovit hodnotu firem za pomoci fundamentální analýzy. Většinou to šlo následujícím způsobem: Odhadly se budoucí příjmy a výdaje příslušné firmy a celé se to diskontovalo rizikovou úrokovou sazbou. Získaná hodnota pak byla vyšší nebo nižší než současná tržní hodnota dané firmy. Příslušný absolvent politologie, který jako "guru" sedí v renomované investičně-auditorské firmě, pak mohl vyslovit nákupní nebo prodejní doporučení.

Ekonomika Trhy Politika Fundamentální analýza
Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy

Kde jsou "staré dobré časy"?

Finanční analytik, který chtěl být v loňském roce úspěšný, musel být vzdělán především v oblasti politologie či psychologie a toto vzdělání si následně doplnit rychlokurzem nejzákladnějších znalostí z makroekonomie. Přednášky z oblasti financí mohl klidně strávit brouzdáním po sociálních sítích.

V letošním roce to bude velmi podobné. Na kaptitálových trzích budou velké tržní pohyby s největší pravděpodobností pokračovat a i nadále budou finanční trhy ovlivňovány politickými náladami. Jejich směr bude určován každodenním politikařením v Evropě, Asii a USA.

Kvalitní management a celková schopnost řídit firmy budou ovlivňovat akciové kurzy jen v omezené míře.

Chceme-li odstranit tuto hodnotící libovůli prostřednictvím ratingových agentur, musíme zajistit, aby tyto společnosti byly konečně nuceny zaměstnávat certifikované analytiky. Na finančně-analytických místech často kromě politologů sedí také teologové a fyzici, kteří se ráno trochu zabývají Řeckem, v poledne trochu Portugalskem a odpoledne Itálií.

Kdo rozhoduje o budoucím vývoji akcií? Výsledky firem, technická analýza ani politici to již dávno nejsou
Sledovat hospodářské výsledky firem, vyjednávání o řeckém dluhu, indexy investorského sentimentu, nákupy hedgeových fondů nebo makroekonomické novinky pro úspěch při investování nestačí. Operace, které na trhu za Fed dělá jeho "dceřinka" POMO (Permanent Open Market Operations), jsou pro vývoj akcií daleko důležitější, než si investoři myslí.