Burzovní kalendář 27. 2. - 2. 3. 2012
|

Burzovní kalendář 27. 2. - 2. 3. 2012

Investoři se v novém týdnu budou muset doslova prohrabat velkým balíkem makroekonomických indikátorů a dobře vyhodnotit reakce politiků na další vývoj evropské dluhové krize. O hlavním směru akciových trhů však nakonec může rozhodnout znepokojující růst ceny ropy. Na parketu pražské burzy vyvrcholí výsledková sezóna hospodářskými čísly společností ČEZ a Erste Group.

Wall Street

Index Dow Jones se v týdnu podíval nad psychologickou hranici 13 000 bodů a celkově se americké akcie v minulém týdnu dokázaly posunout na nejvyšší hodnoty od června 2008 (DJ +0,26 %, S&P 500 +0,33 %). Růst provázely silně podprůměrné objemy obchodů, mírně lepší makroekonomické zprávy a smíšené výsledky hospodaření amerických firem.

"Domnívám se, že bude série důležitých makrodat v novém týdnu překážkou dalšího růstu, trhy jsou zralé na korekci," říká Andrew Burkly, šéf analytiků z investiční firmy Brown Brothers.

Doug Kass: Další velký pohyb akcií bude směrem dolů
Burzovní guru Doug Kass patřil na konci roku k velkým býkům a dobře odhadl, že se index S&P 500 může dostat brzy na nejvyšší hodnoty z roku 2007. Nyní však Doug Kass vidí na trhu řadu medvědích znamení. Například že se 85 procent akcií z indexu S&P 500 obchoduje nad svým 50denním klouzavým průměrem a trhu se již nedaří překonávat nejvyšší hodnoty.

Investory na Wall Street čeká v nadcházejícím týdnu doslova smršť makroekonomických novinek. Svůj vliv budou mít i politici (například jednání zemí G-20 a jednání v Evropě).

V pondělí přijdou čerstvá data z nemovitostního trhu (prodeje nových domů), v úterý budou zveřejněny objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a spotřebitelská důvěra.

Nejdůležitějším číslem týdne bude středeční finální hodnota HDP za čtvrté čtvrtletí. Ještě ten den bude zveřejněn pravidelný kvartální výhled na americkou ekonomiku z per guvernérů Fedu. Týden uzavřou informace o vývoji indexu nákupních manažerů v průmyslu (ISM).

Obrázek o udržitelnosti amerického oživení mohou potvrdit čtvrteční nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které klesají již pět týdnů v řadě.

"Prokazatelné oživení na trhu práce nahrává rizikovým aktivům (akciím, komoditám)," říká Tony Crescenzi, portfoliomanažer fondů PIMCO.

Makrodata doplní informace od opozdilců americké výsledkové sezóny. Na výsledkové listině figurují například velkoobchodní řetězec Costco, výrobce solárních panelů First Solar nebo prodejce kancelářských potřeb Office Depot.

Na konci výsledkové sezóny nás čekají ještě Lowe's a First Energy
Již téměř všechny americké firmy své výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejnily, a tak nám nezbývá než uzavřít výsledkový seriál dvěma posledními významnými členy indexu S&P 500. Hned v pondělí se s akcionáři o svá čísla podělí Lowe's, den poté FirstEnergy. Co od nich analytici očekávají, naleznete v následujících grafech.

I kdyby závěr výsledkové sezóny a balíček makrodat splnily očekávání investorů, na trhu kromě technických indikátorů, které prokazatelně signalizují riziko korekce, začíná akciové býky silně znervózňovat vývoj na trhu s ropou, která zdražuje déle než měsíc.

"Jestli se po delší dobu bude držet ropa kolem 120 USD za barel, tak to obrazně řečeno přepíše odhady pro ekonomický růst, a s ním také očekávané zisky firem a ocenění akcií," varuje Erik Ristuben, hlavní stratég Russell Investments.

Růst ceny ropy podporují obavy z omezené íránské nabídky na trhu a rekordně vysoké dlouhé spekulativní pozice, které na trhu s ropou a jejími deriváty mají hedgeové fondy a další investoři.

27/2 Prodeje nových domů

28/2 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

29/2 HDP za 4. čtvrtletí

1/3 Nové žádosti o podporu

2/3 Index nákupních manažerů ISM

Kdo rozhoduje o budoucím vývoji akcií? Výsledky firem, technická analýza ani politici to již dávno nejsou
Sledovat hospodářské výsledky firem, vyjednávání o řeckém dluhu, indexy investorského sentimentu, nákupy hedgeových fondů nebo makroekonomické novinky pro úspěch při investování nestačí. Operace, které na trhu za Fed dělá jeho "dceřinka" POMO (Permanent Open Market Operations), jsou pro vývoj akcií daleko důležitější, než si investoři myslí.

Evropa

Akcie na vyspělých evropských akciových trzích v týdnu kvůli obavám, jak bude Řecké schopno implementovat úsporná opatření, ztrácely (DJ Eurostoxx -0,4 %). Od svých minim na konci září 2011 však již posílily o 23 % a od začátku roku o 8 %.

Investoři stále sázejí na to, že se evropskou dluhovou krizi podaří vyřešit, o což se v týdnu snažili například evropští ministři financí, kteří potvrdili druhý záchranný balíček pro Řecko v hodnotě 130 miliard eur.

O jeho účinnosti stále pochybuje řada analytiků. "Záchranný balíček nakonec nikoho nezachrání, protože je velmi špatně sestaven a peníze z něj budou rozdělovány nesystematicky," říká bývalý guvernér mexické centrální banky, který stále nevidí v Evropě světlo na konci tunelu.

Art Cashin: Odpis řeckých dluhů může trhy vrátit do středověku
Řekové se podle řady náznaků domluvili nebo domluví se soukromými věřiteli na odpisu dluhů. Evropská centrální banka navíc vymění své pohledávky za nové, což bude vodítkem pro další instituce. Celý trh řeší řecký default, respektive neřízený bankrot. Art Cashin, zkušený trader z UBS, ovšem upozorňuje na to, že se stále více hráčů právem obává něčeho jiného, co s nesplácením řeckých závazků úzce souvisí.

O dalším financování Řecka se bude jednat také na schůzce ministrů financí zemí G-20. Trhy může ovlivnit i jednání evropských politiků v závěru týdne, kteří budou hovořit o fiskální disciplíně.

V rámci evropských makrodat se investoři dozvědí řadu tzv. měkkých, ale i tvrdých makročísel. Za "měkké" jsou považovány indikátory důvěry jako úterní indexy ekonomického klimatu GfK nebo index důvěry v průmyslu a ve službách. Mezi statisticky významnější (tvrdá) makročísla se v týdnu zařadí čtvrteční index spotřebitelských cen v eurózoně nebo nezaměstnanost.

Příští týden bude v Evropě ve znamení farmaceutického sektoru a bank
Zatímco v Americe už výsledková sezóna končí, v Evropě je v plném proudu. V pondělí svá čísla akcionářům předvedou holding HSBC, v úterý Bayer a ve středu Erste Group a Merck. Jako obvykle přinášíme odhady analytiků a dosažené výsledky z minulých kvartálů v přehledných grafech.

28/2 Index ekonomického klimatu GfK

28/2 Index spotřebitelské důvěry v eurozóně

1/3 Inflace – index spotřebitelských cen

1/3 Nezaměstnanost

Pražská burza

Obchodování na pražské burze v zásadě kopírovalo vývoj na okolních evropských trzích. Ani celkový týdenní negativní výsledek se významně neodchýlil (PX -1,4 %).

Česká výsledková sezóna pokračovala v týdnu mediální CME, která po provozní stránce naplnila očekávání investorů a dala opatrný výhled do konce roku. Investoři nejspíš chtěli slyšet lepší zprávy a akcie CME v týdnu propadly o více než 15 %.

Druhou firmou, která oznamovala kvartální výsledky, byla uhelná NWR. Její výsledky byly pro investory velkým zklamáním. Tak velký propad jako CME ovšem její akcie nezaznamenaly a za týden ztratily "jen" 3 %.

Za vrchol české výsledkové sezóny se dají v novém týdnu považovat výsledky ČEZ. Ten by měl zveřejnit čísla v úterý před začátkem obchodování. Více než hospodářské výsledky, které by měly dopadnout podle celoročního odhadu managementu, bude investory zajímat výhled na celý rok 2012.

O den později bude velmi sledovanou společností Erste Group, která by podle odhadů J&T Banky měla vykázat růst provozního zisku o 6 %. Pro investory však bude důležitější informace, zda bude banka muset dál navyšovat kapitál. V závěru týdne se investoři dozvědí čísla Fortuny.

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií
Pohled analytiků České spořitelny na nejlikvidnější tituly pražské burzy.

28/2 ČEZ - hospodářské výsledky

29/2 Erste Group - hospodářské výsledky

2/3 Fortuna - hospodářské výsledky

Pegas Nonwovens: Růstové vyhlídky dlouhodobě pomohou akciím
V aktuální analýze výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens přichází Fio banka s vyšší cílovou cenou akcie a novým investičním doporučením. Cílovou cenu akcie zvyšuje z původních 495 Kč na 544 Kč a mění investiční doporučení na "kupovat" z předchozího "akumulovat".