Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědí útok nepřichází
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědí útok nepřichází

Týden byl ve stejném duchu jako předchozí - pozvolný růst s velmi nízkými objemy. Index S&P 500 se v úterý a pátek intradenně podíval nad 1 370, ale uzavřel pod rezistencí. Nerozhodnost přetrvává stejně jako překoupené podmínky.

Technická analýza VIX Světové akcie Volatilita

Cena se několikrát přiblížila k supportu 1 340, ten ovšem pokaždé zůstal v platnosti. Proto získává na důležitosti. Další významný support je na rostoucí trendové čáře, která spojuje říjnová a listopadová minima a aktuálně je v zóně 1 300.

Dynamickou hladinu, ke které se index S&P 500 vrací, vytváří 20denní klouzavý průměr. Je za námi 44 obchodních dní, kdy se jí nedotkl. Jedná se zatím o páté nejdelší období v historii. Až se to stane a S&P 500 uzavře pod 20denním klouzavým průměrem, pravděpodobně se trh stane volatilnějším. Jinak stále platí, co jsem psal před týdnem: Každé další rally předchází korekce.

Minulý týden se zvýšil nákup put opcí na SPY. Neznamená to, že by investoři uzavírali držené pozice, ale zajišťují si portfolio.

S&P 500 - denní graf

Graf S&P 500

Index volatility VIX pravděpodobně nalezl své rozpětí a začal se pohybovat do strany v rozpětí 17 až 22 bodů. Historická volatilita indexu S&P 500 delší dobu klesá a rozdíl mezi ní a volatilitou na dvouměsíčních futures upozorňuje na pravděpodobnost zvýšené volatility.

Index volatility VIX

Index volatility VIX

Závěr: Situace je velice podobná jako před týdnem. Volatilita je nízká a začala se pohybovat v rozpětí. Nízká volatilita není signálem k prodejům, ale toho, že nás čeká zvýšená volatilita. Dokud index S&P 500 zůstane nad supporty 1 340 a 1 300, graf zůstává z technického hlediska v býčím výhledu. Nejbližší rezistence je na hladině 1 370, pak na 1 400.