7 černých labutí, které mohou zničit akciovou rally
|

7 černých labutí, které mohou zničit akciovou rally

Akciím se od začátku roku nebývale daří, ale šéfka investičních strategií ze společnosti Charles Schwab Ann Sondersová už na nebi vyhlíží sedm takzvaných černých labutí, tedy mimořádných událostí, které tento robustní růst na akciových trzích v celém světě mohou zastavit. Růst ceny ropy a geopolitická rizika jsou jen některá z nich.

Ekonomika Krize Světové akcie Černé labutě Geopolitická rizika
Černá labuť

Geopolitická rizika jsou podle Ann letos zatím hodně přehlížena, jakoby investoři zapomněli, co s trhy v minulosti udělala například Kubánská krize nebo dříve útok na Pearl Harbor. Podobné události jsou schopny způsobit na trzích několikaměsíční výprodeje.

Nejen geopolitická rizika však mohou trhy destabilizovat. Kolaps investiční banky Lehman Brothers, který odstartoval finanční krizi, měl na trh dlouhotrvající negativní účinky. Polovinu nejhorších jednodenních poklesů zaznamenal trh právě během minulé finanční krize.

Ann Sondersová nabízí investorům seznam možných černých labutí, tedy událostí, které mohou destabilizovat býčí náladu na akciových trzích. Většina by podle ní mohla "přiletět" ze Středního východu.

1. Íránský jaderný program a jeho podpora teroristickým skupinám, které se angažují v Libanonu, Sýrii a Iráku a Afghánistánu.

2. Severokorejský jaderný program, porušování smluv o šíření jaderných zbraní a provokace při probíhající změně severokorejské garnitury.

3. Teroristické hrozby pod vedením al-Kájdy na arabském poloostrově, který je podhoubím domácího terorismu.

4. Revoluce ve Venezuele, která má jaderné ambice a blízké vztahy s Íránem.

5. Pákistán a Afghánistán. Růst násilí v podání teroristických skupin jako al-Kájda, Tálibán a Haggani. Obavy o bezpečnost jaderného pákistánského arsenálu a růst napětí na pákistánsko-indických hranicích.

6. Ruské mocenské ambice a energetické vydírání, silná modernizace ruské armády.

7. Čínské mocenské ambice, velký ekonomický a politický vliv na region.

Ekonomika: Černé labutě všude kolem nás
O tom, že současný vývoj je de facto globální finanční válkou, jsem psal nedávno. Podle vývoje a podle toho, co čtu, se zdá, že během měsíce nebo dvou budeme svědky mimořádné události. Tato událost pak poslouží jako rozbuška pro následující víceméně krkolomný vývoj. Co za událost by to mohlo být? Variant je celá řada.

Zdroj: Charles Schwab