Řečtí věřitelé, kdo se hlásí na holení? Škrtání dluhů nebude stačit!
|

Řečtí věřitelé, kdo se hlásí na holení? Škrtání dluhů nebude stačit!

Z jednání mezi Řeckem a soukromými věřiteli Řecka unikají informace, že ztráty držitelů z těchto dluhopisů budou mezi 50 a 70 %. Tito soukromí věřitelé (hlavně zahraniční banky) drží přibližně 85 miliard eur řeckého dluhu, který však dosahuje hodnoty 375 miliard. Dalších asi 100 miliard eur drží ostatní soukromé subjekty, které se neúčastní jednání (domácí banky a fondy, zahraniční fondy). Zbytek drží instituce jako Mezinárodní měnový fond, Evropská centrální banka a Evropská unie.

Státní dluhopisy Řecko Zadlužení PIIGS Dluhová krize
Řecké dluhy po plánovaném haircutu dluhopisů

Graf ukazuje, že i po tomto "dobrovolném oholení" soukromých věřitelů bude dluh Řecka hodně vysoký. Oficiální odhady tvrdí, že tím klesne zadlužení ze současných 160 % na 120 % HDP v roce 2020 (modrá křivka na grafu). Podle JPMorgan to však ani zdaleka nebude stačit a v roce 2020 dosáhne dluh Řecka 190 % HDP.

Navíc ani optimistických 120 % HDP není pro zemi neudržitelná úroveň. Na grafu jsou také zobrazeny výše dluhu Mexika a Argentiny po jejich bankrotu, kdy věřitelé utrpěli vysoké ztráty. Výše dluhu po restrukturalizaci dosáhla 40 % HDP u Mexika a 60 % HDP u Argentiny, přičemž Argentina dodnes není na mezinárodním dluhopisovém trhu kvůli žalobám nespokojených věřitelů.

Z toho plyne, že někdo je zde úplně mimo realitu. Jsou to MMF, ECB a EU, když si myslí, že bude nějaký soukromý subjekt ochoten financovat Řecko s dluhem 120 % HDP nebo vyšším. To znamená jediné – další věřitelé budou doslova "oholeni". Jen bude chvíli trvat, než to Troika (MMF, ECB, EU) přizná.

Řecko se s věřiteli nejspíše domluvilo na odpisu dluhu. Na radost je však brzy