Názor investorských celebrit: Facebook nás jako investice netankuje!
|

Názor investorských celebrit: Facebook nás jako investice netankuje!

Facebook chce v primárním úpisu od investorů "vybrat" minimálně 5 miliard dolarů. Mluví se o tržní kapitalizaci 75 až 100 miliard. Mezi menšími investory a fanoušky Facebooku stoupá horečka, investiční profíci ovšem zůstávají docela v klidu. Plánovaná tržní kapitalizace totiž z Facebooku dělá předraženou bublinu. Dejme tedy slovo pesimistům.

Světové akcie IPO Jim Rogers Investiční bubliny Marc Faber Facebook Primární úpis akcií (IPO) Internet
Barry Ritholtz

Barry Ritholtz

Ředitel Fusion IQ

Primární úpisy podle Ritholtze nejsou určeny k tomu, aby vydělali drobní investoři. Ti by proto neměli následovat kroky velkých podílových fondů.

"Nechci být přehnaně negativní. Facebook má obrovský význam, solidní tržby i zisk, ale zajímal by mě, kdyby se kapitalizace pohybovala okolo 20 miliard dolarů. Někde u 100 miliard nevidím takový růstový potenciál, to by se Facebook musel stát druhým Applem a mířit k úrovni 400 miliard. Ale vyloučit to nemůžu - třeba Google upisoval akcie za 85 dolarů, teď je skoro na sedminásobku."

Paul Kedrosky

Paul Kedrosky

Investor do technologií, podnikatel

Podle Kedroského se mají investoři raději soustředit na mladé trhy. I podle něj je Facebook výrazně nadhodnocen.

"Ve vyspělém světě přibývá Facebooku ročně něco mezi 1,5 a 1,8 % každodenních uživatelů. Takže stagnace je na spadnutí. Toho by si měli potenciální investoři být vědomi. Kapitalizace 70 až 90 miliard dolarů by přitom pro investory byla především sázkou na budoucí výrazný růst tržeb a zisku. Byznys model Facebooku je zajímavý, ale násobné růsty se čekat nedají."

Všechno co potřebujete vědět o vstupu Facebooku na burzu (IPO) a báli jste se zeptat

Jim Rogers

Jim Rogers

Ředitel Rogers Holdings

Jim Rogers se v poslední době vyhýbá americkým akciím jako celku. A Facebook není výjimkou.

"Akcie Facebooku si nekoupím, protože jsou zkrátka drahé. A já drahé akcie nekupuji, to není můj investiční styl. Pokud bude Facebook stát zhruba 15násobek možných tržeb v letošním roce a více než 25násobek loňských, je to jednoduché - akcie bude drahá. A na drahých akciích se nevydělává."

Marc Faber  

Marc Faber

Investor, autor Gloom, Boom & Doom

Ani na Fabera si Facebook se svou nabídkou nepřijde.

"Nikdy nekupuji nic, co je zrovna v záři burzovních reflektorů. A to Facebook zrovna teď je, navíc nejspíše i bude. Podle mě jsou jeho akcie drahé. Vydělat se na něm možná dá, kdo například nakoupí v úvodu obchodování, má šanci první den vydělat na hysterii okolo té akcie. Ale moje kritéria, především podhodnocenost, tento titul během úpisu jistě splňovat nebude. Měl jsem podíl ve firmě koupit dříve, když se neobchodovala veřejně."

Facebook: Proč (ne)koupit akcie v největším technologickém IPO?
Facebook může být skvělou investiční příležitostí, ale může se stát dalším Pets.com, která zkrachovala rok po vstupu na burzu. Předtím, než investujete do Facebooku, byste si měli odpovědět na několik otázek. A tam, kde odpovědi neznáte, se zevrupbně vyptat odborníků.

Zdroj: Bloomberg