Burzovní kalendář 6. 2. - 10. 2. 2012
|

Burzovní kalendář 6. 2. - 10. 2. 2012

Vydrží dobrá nálada na amerických i evropských trzích i v novém týdnu? Páteční statistika americké nezaměstnanosti vyvolala mohutnou rally, v úvodu týdne se proto dá očekávat alespoň mírné vybírání zisků. V druhé polovině týdne si hlavní slovo vezmou centrální banky v Evropě, které rozhodnou o základních úrokových sazbách. Pražská burza bude jako tradičně reagovat na sentiment v západní Evropě.

Wall Street

Americké akciové trhy především díky středečním a pátečním růstům zahájily únor růstem (Dow Jones +1,59 %, S&P 500 +2,16, NASDAQ +3,16 %). Index Dow Jones se tak dostal nejvýše od května 2008, S&P 500 se blíží loňským maximům a technologický NASDAQ je nejvýše za 11 let.

"Objemy obchodů jsou stále podprůměrné a pátek nebyl o nic lepší. Situace se může změnit po očekávané korekci, protože volné peníze čekají na jasnější směr a na lepší vstupní cenu," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři situace na trzích opční obchodník Josef Košťál.

Ten během týdne plný optimismu čekal na informace o úpisu akcií Facebooku. Firma plánuje jít na trh pro 5 miliard dolarů. Pro investiční odborníky je ovšem drahá. Investoři si v akciích Facebooku podle nich budou v současnosti kupovat dalece budoucí růst tržeb a zisku.

Názor investorských celebrit: Facebook nás jako investice netankuje!

Lednovou rally prodloužily v pátek výborná čísla z amerického trhu práce. Nezaměstnanost klesla překvapivě na 8,3 % a bylo vytvořeno 243 tisíc míst, klesá ovšem stále podíl pracujících v produktivním věku a stagnuje počet mladých nezaměstnaných (16 až 19 let).

"Při podobném tempu růstu počtu pracovních míst by měla celková míra nezaměstnanosti v USA do konce roku dále klesat," tvrdí Mark Zandi, hlavní ekonom Moody's Economy.com. (Zdroj: CNBC)

Poslední čísla by měla podpořit i únorový vývoj maloobchodních tržeb a spotřebitelské důvěry. To by mohlo odsunout na neurčito stále vyhlížené třetí kolo kvantitativního uvolňování (QE3) ze strany Fedu. JPMorgan dává jeho startu zhruba třetinovou pravděpodobnost.

Šéf Fedu Ben Bernanke v týdnu před Kongresem odmítl "vyměnit" cílovanou inflaci okolo 2 % za větší podporu zaměstnanosti. Páteční čísla mu pro druhé kolo parlamentních projevů (v úterý se chystá do Senátu) dávají do rukou silný argument. Pro případné QE3 ovšem hovoří například stále neutěšený stav nemovitostního trhu, kdy ceny podle indexu S&P/Case-Shiller překvapivě výrazně klesly.

Americké ekonomické oživení berte s velkou rezervou, letos bude hůře, varuje Nouriel Roubini

Rally mohou v úvodu týdne podpořit mimo jiné další zveřejňované výsledky amerických firem, například Coca-Coly nebo výrobce platebních karet Visa. Zajímavé budou v průběhu týdne také první veřejně oznamované výsledky firem Groupon (oznámí první zisk v historii?) nebo LinkedIn, které naznačí, jak se po vstupu na burzu dařilo těmto firmám z internetového byznysu.

U firem jako Coca-Cola nebo PepsiCo bude také zajímavé sledovat, jak jejich zisk ovlivní silný kurz dolaru na světových trzích.

Trend firemních výsledkových překvapení trvá 20 let. Společnosti ale zpomalily

Svůj vliv budou mít na amerických burzách také zprávy z Evropy, mimo jiné další informace o jednání Řecka se soukromými věřiteli a výsledky čtvrtečních jednání o sazbách s následnými komentáři ECB a Bank of England.

Řečtí věřitelé, kdo se hlásí na holení? Škrtání dluhů nebude stačit!
Z jednání mezi Řeckem a soukromými věřiteli Řecka unikají informace, že ztráty držitelů z těchto dluhopisů budou mezi 50 a 70 %. Tito soukromí věřitelé (hlavně zahraniční banky) drží přibližně 85 miliard eur řeckého dluhu, který však dosahuje hodnoty 375 miliard. Dalších asi 100 miliard eur drží ostatní soukromé subjekty, které se neúčastní jednání (domácí banky a fondy, zahraniční fondy). Zbytek drží instituce jako Mezinárodní měnový fond, Evropská centrální banka a Evropská unie.

6-10/2 Výsledková sezóna (Yum! Brands, Coca-Cola, PepsiCo, Cisco Systems, Anadarko Petroleum, Disney, Visa, Groupon, LinkedIn, Ralph Lauren)

7/2 Ben Bernanke - projev v Senátu

9/2 Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti

10/2 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Evropa

Západoevropské trhy jako celek posílily za uplynulý týden o více než 3 % (DJ Eurostoxx 50 +3,22 %). V pátek těžily především z amerických zpráv z trhu práce, během týdne pak byla patrná lepší nálada na trzích, což se projevilo například u aukcí dluhopisů, když své papíry úspěšně upsaly například Španělsko nebo Francie.

Zda v tom "měla prsty" ECB, se dozvíme v novém týdnu, kdy zveřejní své nákupy dluhopisů za týden uplynulý. Většina odborníků o tom ovšem nepochybuje. Zřejmě díky její aktivitě se dluhopisy zemí PIIGS (částečně s výjimkou Portugalska) podařilo dostat alespoň na čas pod kontrolu, například výnosy těch italských jsou v současnosti pod 6 %.

Řecko chce další peníze, portugalský strašák už hrozí naplno

Od Evropské centrální banky se očekává v příštích měsících další uvolnění měnové politiky. Základní sazbu ovšem podle analytiků oslovených agenturou Reuters ve čtvrtek ještě nesníží a počká s rozhodnutím do března.

Na konci února se totiž evropský bankovní sektor může "těšit" na druhé kolo LTRO, kdy ECB půjčuje bankám s výhodným úrokem na tři roky stovky miliard eur. V prosinci tento krok dal vzniknout nadějím, že banky rozhýbou úvěrový trh, došlo ovšem jen k vylepšení jejich bilancí. Přesto bankovní sektor v úvodu roku předvádí rally stejně jako celý trh.

"Prosincová akce ECB zabránila kreditní krizi," tvrdí Christel Aranda-Hassel z Credit Suisse. A právě další kolo LTRO plánované na konec února zřejmě v příštím týdnu povede ECB k volbě spíše vyčkávací taktiky.

Aranda-Hassel ovšem varuje, že ačkoli se úvěrové podmínky na mezibankovním trhu mírně zklidnily, v reálné ekonomice k žádnému stimulu nedochází.

Od Bank of England trhy očekávají navýšení podpory ekonomiky dalšími 5O miliardami liber. Už středeční čísla o britské inflaci ovšem mohou z tohoto očekávaného podpůrného kroku udělat na delší dobu poslední.

Kromě toho budou sledována především německá makrodata a výsledky firem v USA, ale také v Evropě.

V Evropě se v týdnu těšte (nejen) na výsledky bank

6-10/2 Výsledková sezóna (ArcelorMittal, Sanofi, UBS, Credit Suisse, Vodafone, Barclays)

6/2 Německo - průmyslová výroba a objednávky

9/2 ECB a BoE - rozhodnutí o sazbách

10/2 Německo - index spotřebitelských cen

Mark Mobius: Evropa ani euro nezmizí, jen to bude něco stát. Stále se však orientuji na mladé trhy
Evropa potřebuje přísná úsporná opatření, ovšem jakmile se s nimi vlády a lidé vyrovnají, euro nastoupí cestu vzhůru, aby do roku 2020 hrálo daleko významnější roli než v současnosti, tvrdí Mark Mobius, legenda investování do mladých trhů a jeden z mála otevřených, i když opatrných eurooptimistů. V současnosti věří komoditám a energetice, vydělat se podle něj ovšem dá i v populárním technologickém sektoru. Věří samozřejmě i mladým trhům, ačkoli ty budou dlouhodobě bojovat s hrozbou inflace.

Pražská burza

Pražská burza dokázala dohnat růst v západní Evropě a v pátek index PX překonal psychologickou hranici 1 000 bodů (za týden +4,34 %). Vývoj v Evropě bude určovat náladu na českém trhu i v průběhu nového týdne.

Vítězem uplynulých pěti obchodních dnů se staly akcie developerské společnosti ORCO (+24,8 %). Ta oznámila posun ve stavbě projektu Zlota 44 a v dohodě o směně dluhu ORCO Germany za akcie ORCO Property Group. Firma letos čeká tržby až 300 milionů eur.

ČS: Únorová akciová strategie pro české akcie

Naopak bez větších zpráv rostly akcie mediální společnosti CME (+16,26 %). Růstovou trojkou byly akcie NWR (+13,56 %), které těžily z informací o možném převzetí firmy Xstrata největším světovým obchodníkem s komoditami Glencore, což oživilo celý uhelný sektor v Evropě.

Pozadu za evropskými kolegyněmi nezůstaly ani banky obchodované na pražské burze - Erste za týden přidala 8,53 %, Komerční banka 2,3 %. Ve minimální ztrátě zůstaly jen Philip Morris ČR a Telefónica.

V novém týdnu svá kompletní čísla za 4. kvartál 2011 představí Unipetrol. To by mohlo na titul přinést trochu větší aktivitu.

Ta se v uplynulém týdnu na pražské burze zvýšila. Tahounem byl vedle akcií bank samozřejmě ČEZ. Ten zůstal na seznamu TOP PICKS banky ING s doporučením "koupit" a cílovou cenou 850 korun. Za čtvrtý kvartál i za letošní rok banka předpokládá růst EBITDA i čistého zisku.

6/2 Stavební a průmyslová výroba

7/2 Nezaměstnanost

9/2 Unipetrol - výsledky za 4. kvartál 2011