Týden na trzích podle burzovních grafů: Letošní spanilá jízda pokračuje, ale korekce je za dveřmi
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Letošní spanilá jízda pokračuje, ale korekce je za dveřmi

Nejzajímavějším dnem minulého týdne byl bezpochyby pátek. Do té doby index S&P 500 pozvolna posiloval, zpráva Fedu nepřinesla nic neočekávaného a obchodovalo se v poklidném duchu. Leden uzavřel se ziskem 4,35 % a zahájil volební rok ve velkém stylu. Páteční data z trhu práce byla dramaticky lepší, než se očekávalo, a zažili jsme rally. Index S&P 500 se zastavil v blízkosti rezistence 1 350 až 1 370 a je pravděpodobné, že v následujících dnech nebo týdnech zamíří k maximům z května 2011.

Technická analýza VIX Světové akcie Volatilita

V pondělí hladina 1 300 zafungovala jako support a index se od ní odrazil. Cena zůstává velmi vzdálená od 20denního klouzavého průměru a bude mít tendenci se k němu vracet. Při růstu vytvořil index S&P 500 na úrovních 132,50 a 131,50 cenové odskoky (gapy), které volají po zaplnění. To jsou také cíle, kam by měla korekce minimálně směřovat.

Nejbližší hladiny podpory jsou v oblasti 1 300 až 1 310 a pak 1 270 až 1 275, kde byl index na začátku ledna. Zároveň je zde i rostoucí trendová čára. V případě jejího prolomení a překonání 200denního klouzavého průměru by se jednalo o velmi negativní faktor. Objemy obchodů jsou stále podprůměrné a pátek nebyl o nic lepší. Situace se může změnit po očekávané korekci, protože volné peníze čekají na jasnější směr a na lepší vstupní cenu.

S&P 500 - denní graf

S&P 500 - technická analýza

Index volatility VIX pokračoval v poklesu a v pátek uzavřel na 17,10. V současnosti zůstává na hodnotách, kde byl naposledy v červenci loňského roku. Klesající trendová čára a 20denní klouzavý průměr je v oblasti 20-21. Pokud se VIX vrátí nad tyto hodnoty, mohlo by se jednat o prodejní signál pro akcie. Dokud však zůstává pod klesající trendovou čárou, je v platnosti býčí trend.

Index volatility VIX

VIX - technická analýza

Závěr: Páteční zpráva z trhu práce přinesla dramaticky lepší výsledky, než jaké se očekávaly. Zdá se, že je ekonomický obraz Spojených států pozitivnější. Přesně na takové zprávy býci čekali, protože potvrdily, že z hlediska technické analýzy nebylo překonání několika předchozích rezistencí náhodné a medvědům zatloukli "další hřebíček do rakve".

Index S&P 500 je těsně pod rezistencí 1 350 až 1 370 a je pravděpodobné, že bude mít snahu postoupit až k maximům z května 2011. Před dalším růstem by měl nejdříve uzavřít cenové odskoky (gapy) na úrovních 132,50 a 131,50. Jeden měsíc růstu dlouhodobý trend nedělá, ale pozitivnější výhled s některými překvapujícími zprávami zažíváme od prosince. S Evropou v zádech není možné dělat pozitivní závěry, ale zatím se zdá, že se medvědi uložili k zimnímu spánku.