Akcie: Má Nasdaq šanci překonat úroveň 3 000 bodů? Nová technologická bublina ve hře
|

Akcie: Má Nasdaq šanci překonat úroveň 3 000 bodů? Nová technologická bublina ve hře

Technologický trh Nasdaq letos zatím posílil o více než 11 %. Velkou měrou k tomu přispívají akcie společnosti Apple, která v hlavním indexu 10% váhu. Ten se tak přiblížil hranici 3 000 bodů, nad kterou se obchodoval naposledy během smutného konce internetové bubliny v roce 2000. Má Nasdaq šanci letos tuto psychologickou hranici zdolat?

Nasdaq Technologie Facebook Apple
NASDAQ - 6 měsíců

Letošní vývoj technologického trhu Nasdaq bude záviset na mnoha okolnostech, dají se ovšem najít dva dominantní faktory, které jsou srozumitelné především pro drobné investory:

1. Udrží Apple růstovou trajektorii?

2. Co bude pro celý sektor znamenat vstup Facebooku na burzu?

Apple - 6 měsíců

Apple

Akcie Applu i firma jako taková mají před sebou velice složitý úkol - pokračovat v trendu, který možná loni ve třetím čtvrtletí trochu "zakopl", ovšem po výsledcích za kvartál čtvrtý znovu navnadil investory na "růstové hody".

Apple svými výsledky posadil Wall Street na zadek
Výrobce počítačů, mobilních telefonů a elektroniky Apple svými čtvrtletními čísly překonal na plné čáře odhady investorů. Za poslední tři měsíce minulého roku vydělal 13,06 miliardy USD, což je 13,87 USD na jednu akcii. Odhad analytiků z Wall Street byl jen 10,07 USD na akcii. Také tržby, kterým citelně pomohly prodeje 37 milionů iPhonů, dosáhly rekordních 46,33 miliardy USD.

Strategií Applu bylo vždy určovat trendy jak v mobilní komunikaci, tak v určování nových směrů (iPod, iPhone, iPad). Ve všech segmentech výroby mu narostla silná konkurence (Google, Amazon a další), letos proto investoři od Applu netrpělivě čekají další "bombu" - ať to bude iPhone 5 (v Číně už se samozřejmě prodává dávno), nebo revoluční přístup k televiznímu vysílání (Apple TV?).

Facebook

Samotné potvrzení toho, že Facebook chce upsat akcie, vyvolalo mezi drobnými investory z řad uživatelů a "fanoušků" Facebooku nadšení. Investiční odborníci jsou ovšem daleko opatrnější - akcie budou nejspíš v rámci úpisu hodně drahé.

Názor investorských celebrit: Facebook nás jako investice netankuje!
Facebook chce v primárním úpisu od investorů "vybrat" minimálně 5 miliard dolarů. Mluví se o tržní kapitalizaci 75 až 100 miliard. Mezi menšími investory a fanoušky Facebooku stoupá horečka, investiční profíci ovšem zůstávají docela v klidu. Plánovaná tržní kapitalizace totiž z Facebooku dělá předraženou bublinu. Dejme tedy slovo pesimistům.

Co udělá vstup firmy na trh s celým technologickým sektorem, naznačilo už čtvrteční a páteční obchodování minulý týden. Zatímco akcie Zyngy (dodavatel Facebooku, zhruba 12 % tržeb Facebooku) posílily za dva dny o více než 22 % kvůli hysterii spojené s Facebookem, akcie "české" firmy AVG Technologies, které se ve čtvrtek vůbec poprvé obchodovaly na burze v New Yorku, ztratily za dva dny 18,18 %, ačkoli samotná firma nemá žádný fundamentální problém a její akcie byly i podle odborníků oceněny spíše konzervativně.

Facebook tak může na technologickém trhu upoutat tolik pozornosti, že odsaje z jinak poměrně zdravých společností peníze investorů a nalije je do firem napojených na největší sociální síť. Pokud ovšem mají pravdu investoři, kteří akcie Facebooku považují za hodně předražené, může bublina kolem něj brzy splasknout, a zanechat tak celý sektor otřesený a bez důvěry retailu. A právě na jeho peníze americký trh, který se potýká s poklesem obchodní aktivity, napjatě čeká.