Zlato a stříbro letos září, zemní plyn v USA naopak. Letošní hvězdou jsou ale i pomeranče
|

Zlato a stříbro letos září, zemní plyn v USA naopak. Letošní hvězdou jsou ale i pomeranče

Při pohledu na výnosy jednotlivých tříd aktiv od začátku roku by si jeden mohl myslet, že se díváme na období půl roku, ne jednoho měsíce. Mnoho sektorů vykázalo silný růst, některé mají za sebou nejsilnější start za několik desetiletí. Negativní sentiment, který ovládal trhy koncem roku 2011, je pryč a investoři, z nichž mnoho zvolilo defenzivní strategie, byli přinuceni hnát trh výše.

Komodity Ropa Zlato Stříbro
Výkonnost komoditních sektorů v roce 2012 Výkonnost jednotlivých komodit v roce 2012

Akciové trhy po celém světe letěly vzhůru, zejména rozvíjející se trhy zažily silné oživení, přičemž index MSCI Emerging Markets přidal 11,4 %. Dolar alespoň dočasně není v oblibě, protože byl překoupený, zejména proti euru a měnám rozvíjejících se zemí. V lednu se nejvíce dařilo cyklickým akciím, což se odrazilo také v komoditách. Tabulka ukazuje, že leden byl zejména o kovech.

Vzácné a průmyslové kovy letěly v lednu vzhůru a mnoho investorů bylo nakonec z trhu "vyhozeno" a krátké pozice byly změněny v dlouhé, což rally ještě podpořilo. Zemědělský sektor zůstal okolo nuly a energie mají za sebou překvapivě navzdory geopolitickým neshodám negativní měsíc. Extrémně nízké úrokové sazby v USA spolu s kvantitativním uvolňováním v Evropě přinesly vzpomínky na vývoj komodit na konci roku 2010, kdy rally na komoditách startovala druhá vlna kvantitativního uvolňování.

Dominance kovů a pomerančů

Při pohledu na jednotlivé komodity nepřekvapí, že mezi pěti nejlepšími najdeme stříbro, zlato a měď, přičemž spodní konec okupuje zemní plyn, který trpí převisem nabídky (plyn v USA). Ropa WTI také padala a cenový rozdíl mezi ní a ropou Brent se opět výrazně rozšířil díky rozdílnému výhledu na vývoj nabídky v USA a ve zbytku světa.

Dolar od svých maxim uprostřed ledna oslabil, což komoditám obecně pomohlo. Během korekce však hedgeové fondy navyšovaly dlouhé pozice na rekordní úrovně, zejména proti euru, což ukazuje na silné přesvědčení, že začne opět posilovat. Na druhou stranu lze argumentovat, že by další oslabování dolaru případně mohlo spustit jeho další prodej díky prolomení stop-lossů, což by pomohlo dalšímu růstu cen komodit.

Stříbro bylo hvězdou lednového obchodování z části i díky tomu, že do nového roku vstoupilo na nízkých úrovních, protože na konci loňského roku hodně oslabilo. Ve srovnání se zlatem se mu dařilo výrazně lépe, přičemž poměr obou cen se opět přiblížil 50 uncím stříbra za 1 unci zlata, nedávné maximum je 57,4. Technicky je rezistence na 36,50 USD, což je zároveň horní strana současného pásma, které je vymezené trendovou linii z maxim 2011. Podpora je pak na nedávné konsolidaci u 33 USD.

Zlato

Cena zlata minulý týden rostla pátý týden v řadě, protože investoři získávají zpět část důvěry, kterou během poslední korekce ztratili. Růst ceny po překvapivém prohlášení Fedu, že bude pravděpodobně sazby na extrémně nízkých úrovních držet o rok déle, než se očekávalo, ještě zrychlil. To spolu s ECB, která pumpuje miliardy eur do finančního systému, poskytlo zlatu potřebný impulz k nastartovaní rally. Technicky se nyní zlato nachází v překoupené oblasti, což zvyšuje riziko konsolidace. Současný obchodní kanál ukazuje rezistenci na 1 770 USD za unci a podporu 1 735 a 1 700 USD.

Hedgeové fondy začaly rok 2011 negativním výhledem na meď kvůli nejistému ekonomickému výhledu, který kazí hlavně evropská dluhová krize a riziko tvrdého přistání čínské ekonomiky, největšího světového spotřebitele. Drobná změna výhledu spolu s lepšími ekonomickými daty z USA odstartovala na mědi změnu kurzu, a ta se tak od minim z 5. prosince vydala strmě vzhůru, přičemž smazala půlku ztrát, které utrpěla v roce 2011. To otevírá otázku, zda trh nepředběhl sám sebe a zda pozice nepředpokládají další pozitivní zprávy z globální ekonomiky, což může být při současném stavu nereálné.

Ropa klesá navzdory íránské nervozitě

Ropa WTI

Cena ropy WTI klesala a obchodníci jsou ohledně dalšího vývoje nejistí. Obavy z pokračujícího zpomalení, ne-li přímo snížení spotřeby, byly nahrazeny rizikem cenového nárůstu v důsledku geopolitického rizika, zejména napětí mezi Íránem a Evropou ohledně jaderných plánů.

Hedgevé fondy nadále během poklesu ceny navyšují na ropě WTI dlouhé pozice (aktuálně 248 milionů barelů). To zvyšuje riziko likvidace dlouhých pozic, což jsme viděli minulý týden při oznámení, že americká poptávka klesá. Podle americké Informační agentury pro energetiku poklesla nyní v Americe poptávka na 18 milionů barelů denně, významný pokles nastal i u spotřeby zemního plynu.

Kvůli tomu je ropa WTI nyní pod větším tlakem než Brent, takže cena je proti Brentu nižší o 16 dolarů, což je nejvíce za 6 měsíců. I to je důsledek nárůstu geopolitického rizika, z čehož těží Brent, který nyní hraje roli světového benchmarku. K tomu se ještě počítá nedostatek ropy Brent v Evropě, kde je poptávka stále vysoká, zejména když si některé země musely díky červencovému embargu na íránskou ropu najít nové dodavatele.

Technicky je ropa Brent uvězněna v pásmu 115 až 109 USD, zatímco WTI opět kvůli zmíněnému horšímu vývoji testuje podporu. Pokles pod 95 dolarů s sebou nese riziko agresivní likvidace dlouhých pozic, což by mohlo cenu stáhnout pod 90 dolarů.