Bojíte se letos akcií nebo zlata? Zkuste firemní dluhopisy
|

Bojíte se letos akcií nebo zlata? Zkuste firemní dluhopisy

Češi si v několika posledních letech oblíbili především dlouhodobé investování do akcií a akciových fondů. V současné nejisté době je ovšem nutné pečlivě vybírat, trh nabízí i další možnosti. Jsou jimi například korporátní dluhopisy a jejich fondy, které také dokáží nabídnout zajímavé výnosy, a zachovat přitom přijatelnou úroveň rizika.

Státní dluhopisy

Pohled na vývoj akcií, komodit, ale koneckonců i státních dluhopisů může vyvolávat dojem, jakoby právě takové investice přinášely v poslední době více strastí než užitku. Evropu obchází strašák recese, kterou podle mého názoru současné zvyšování daní ještě prohloubí. A není to jen evropský problém, dopady eurokrize ovlivňují celý svět, ke zpomalení růstu dochází už i v Asii a USA.

Málo se v tomto prostředí nejistoty mluví o korporátních dluhopisech, poněkud méně tradičním a neprávem opomíjeném instrumentu, jehož nespornou výhodou je především to, že už na počátku investice znáte svůj každoroční výnos. Ten je navíc v čase konstantní. Investor si také sám stanoví dobu, na jakou firmě "půjčí" peníze, nejčastěji to bývá tři až deset let.

Byť se to nezdá, existují v současné době korporace, které jsou na tom s hospodařením dobře a které by za investici rozhodně stály. Takové firmy v roce 2008 a 2009 reagovaly na finanční krizi tím, že pozastavily investice a veškeré zisky si nechávaly v rozvahách. Důležité bylo i to, že zároveň s tím snížily náklady, zejména ty mzdové. Poslední tři výsledkové sezóny jsou toho důkazem, čísla byla překvapivě dobrá a poslední čtvrtletí zisky dosáhly historických maxim.

(Ne)bezpečí korporátních dluhopisů

Nahlédněme však na korporátní dluhopisy na konkrétním příkladu. Představme si firmu, která potřebuje získat externí zdroje. Jednou z cest je emise vlastních dluhopisů – dlužních úpisů, kterými společnost říká: Potřebujeme si půjčit peníze například na pět let a nabízíme za to každý rok 3,6 % z "půjčené" částky, kterou po smluvené době vrátíme (příklad společnosti ČEZ - další firmy najdete v tabulce). Záleží jen na investorovi, zda věří v to, že firma (ne)zbankrotuje a on své prostředky (ne)dostane zpět.

Příklady firemních dluhopisů

Korporátní dluhopisy jsou zajímavou příležitostí, záleží ovšem na společnosti, které touto cestou hodláte svěřit své úspory. Obecně se dá říci, že korporátní dluhopisy, které jsou "bezpečným přístavem" (riziko bankrotu firmy je u nich nízké), nabídnou nízký vývos. Ty instituce, u kterých je finanční pozice horší, naopak přijdou s mnohem vyšším procentem.

Pokračování článku najdete na serveru Penízenavíc.cz