UBS: Izrael s Íránem mohou poslat ropu až k 270 USD za barel
|

UBS: Izrael s Íránem mohou poslat ropu až k 270 USD za barel

Írán je druhým největším producentem ropy v oblasti Perského zálivu. Izrael přitom hrozí, že zemi raději vojensky napadne, než aby nechal rozvíjet její jaderný program. Nervozita na trhu s ropou proto roste. Analytici UBS zpracovali analýzu situace, z níž jim vyšly čtyři základní scénáře vývoje ceny ropy v návaznosti na Írán. Ten nejčernější počítá s krátkodobým růstem ceny Brentu až k 270 dolarům za barel.

Komodity Ropa Izrael Írán Ropa Brent
O kolik může zdražit ropa kvůli Íránu?

1. scénář: Výpadek 600 tisíc barelů denně

Jde o variantu při plné implementaci embarga ze strany EU. K té má dojít 1. července. Pokud nedojde k dalším významným vlivům, podle UBS to zvýší cenu ropy Brent o 17 až 25 USD za barel, ovšem z původních zhruba 105 USD (částečně je již riziko v ceně započteno).

K úplné implementaci nakonec nemusí dojít, hovoří se o výjimkách pro Itálii a Řecko. Navíc větší část ropy, kterou Írán nedodá Evropě, mohou skoupit například Indie a Čína, a to se slevou, která se na trhu také projeví.

2. scénář: Výpadek 800 tisíc barelů denně

Varianta počítající s prvním scénářem doplněným o alespoň symbolický 10% škrt v dovozech ze strany dalších zákazníků Íránu. Může to být i gesto, které zabrání případným negativním vztahům se zeměmi EU. Cena Brentu by se v takovém případě měla podle UBS vyšplhat na 128 až 138 USD za barel.

3. scénář: Výpadek 2,5 milionu barelů denně

Úplné zastavení íránského vývozu ropy. Mohlo by k němu dojít v případě útoku Izraele na íránská jaderná zařízení, případně při jiném průběhu vojenského konfliktu v zemi. V tomto případě UBS odhaduje, že by ropa Brent mohla zdražit na 180 až 205 USD za barel.

4. scénář: Výpadek 4 milionů barelů denně

Zastavení íránské produkce ropy. Krátkodobě by tak mohlo v rámci paniky na trhu dojít k růstu ceny ropy Brent na 220 až 270 USD za barel. Podle UBS by k tomuto scénáři mohlo dojít v případě delší války nebo při revoluci proti íránskému režimu.

Stejný efekt by podle UBS mohlo mít uzavření Hormuzského průlivu. Touto obchodní trasou je denně přepraveno až 17 milionů barelů ropy. UBS vidí pro opatrnost ohledně této obchodní cesty několik důvodů:

  • Uzavření je v tuto chvíli nepravděpodobné, do problému by bylo najednou zapojených mnohem více hráčů závislých na funkčnosti této obchodní trasy. Zastavení provozu v průlivu by vyvolalo pravděpodobně silnou odvetnou vojenskou akci.

  • V případě výpadku zmíněných 17 milionů barelů denně by se zhruba 4 miliony podařilo přepravit jinými cestami, Mezinárodní energetická agentura by dokázala svými kroky získat zhruba 9 až 10 milionů barelů denně ze zásob, ovšem stále by chyběly 4 miliony barelů, tedy stejný objem jako v případě čtvrtého scénáře.

Cena ropy na cestě k novému maximu
Surová ropa Brent dosáhla v roce 2011 nového průměrného maxima ve výši 111 USD za barel. I po očištění o inflaci to bylo více než v roce 2008, a dokonce i více než během druhého ropného šoku v letech 1979 a 1980.

Zdroj: UBS