Kde si uložit peníze? Ekonomika na okraji Evropy, které se dluhová krize netýká
|

Kde si uložit peníze? Ekonomika na okraji Evropy, které se dluhová krize netýká

Když naše (pra)babičky označily něčí hospodářství za "turecké", dotyčný si takové hodnocení rozhodně za rámeček nedal. Turecko jsem obchodně navštívil v únoru a na něco, co by odpovídalo zmíněnému úsloví, jsem opravdu nenarazil. Země na jihovýchodním okraji Evropy, jen přes moře od Řecka, mě překvapila hned v několika směrech.

Emerging Markets Ekonomika Turecko Evropské banky

Překvapení první: Důvěra Turků ve vlastní vládu

Turecko

Zatímco Češi většinou vládě nevěří, v Turecku je tomu naopak. Říkali mi to jak prostí občané, tak podnikatelé, s nimiž jsem se setkal. Po světové hospodářské krizi ani památka. Turecké hospodářství šlape jako švýcarské hodinky.

Všude se staví, silnice opravené, nemocnice i školy fungují, moderní obchodní domy jsou nadité relativně levným zbožím, obyvatelé chodí pěkně oblečení. Zkrátka a dobře, Turci se mohou na vlastní oči přesvědčit, že tamní vláda pracuje v jejich prospěch, což se přímo odráží na jejich životní úrovni.

Překvapení druhé: Daně

Protože jsem byl v Turecku obchodně, zajímal jsem se i o tamní daně. Turci k daním přistoupili zhruba tak jako české pojišťovny k automobilistům – čím pravidelněji a vyšší daně odvádíte, tím na vás čeká vyšší bonus v podobě části jejich odpuštění. Naopak, dostane-li se podnikatel do potíží, snaží se s ním turecké daňové úřady domluvit na určitých úlevách. Rozhodně to není jako u nás, kdy vám na dveře zaklepe exekutor.

inými slovy, turecká vláda se snaží pozitivní motivací ovlivnit obyvatelstvo, aby daně platilo doma, ne v daňových rájích. Nicméně ani tato pozitivní motivace by nebyla účinná, pokud by Turci své vládě nedůvěřovali.

Překvapení třetí: Finanční systém

Abyste v Turecku mohli podnikat, potřebujete účet. Firmu v Turecku založíte během 10 dnů (!) a stojí vás to zhruba 2 500 eur. Rezidenturu vybavíte také do 10 dnů (!).

Největší šok mě čekal v bance. Pro ilustraci: uložíte-li si 50 000 eur, dostanete úrok 3,2 % p.a. Uložíte-li si stejnou částku v tureckých lirách (asi 114 300 lir), pak vám na termínovaný měsíční vklad nabídnou jako mně úrok 10,75 % p.a. a na roční 9,27 % p.a. Náklady na vedení účtu jsou 40 eur na rok a daň z úroků 1 %! Jak se říká hezky česky – no nekupte to!

Mám 50 nebo 200 tisíc a vybírám termíňák. Který je nejvýhodnější?
Pokud je po nějakou dobu nebudete potřebovat peníze uložené na účtu, má smysl se poohlédnout po termínovaném účtu. Srovnání pro drobné škudlily nabízíme právě teď.