Nasdaq a 3 000 bodů? Nic zásadního!
|

Nasdaq a 3 000 bodů? Nic zásadního!

Nasdaq míří k hranici 3 000 bodů. Je to důvod k oslavě? Ano, ale jedině v případě, že máte smysl pro šibeniční humor. Když se na to podíváme v historickém kontextu, je stále 40 % pod svými maximy z března 2000. Za dvanáct let je ztráta tohoto indexu (inflačně očištěno) ještě daleko vyšší – 55 %. Medvědí trh na Nasdaqu od roku 2000 je nejhorší v historii amerických burz. Jak je to možné? Podívejte se na propočty Ibbotson Associates (divize Morningstar).

Medvědí trh Nasdaq Technologie Světové akcie
Dow Jones (1920 - 1943) vs. Nasdaq (1990 - 2012)

Určitě namítnete, že třicátá léta a Velká hospodářská krize přece musely být horší. Netrvalo náhodou indexu Dow Jones 25 let, než překonal předkrizovou úroveň?

Když ovšem vezmeme trh jako celek, byl cenově očištěný celkový výnos amerických akcií (total return) koncem roku 1936 už zpět na předkrizových úrovních – netrvalo to ani osm let.

Neslavná byla také doba mezi lednem 1966 a říjnem 1982. Po 16 letech byl Dow Jones zase tam, kde na začátku. Pokud "výnos" očistíme o inflaci, na původní hranici ani za více než dekádu nedosáhl. Opět však jde o zkreslení, které způsobuje analýza samotného indexu Dow Jones, americký trh již v té době dalece přesahoval možnosti této "třicítky".

Podle studie Ibbotson Associates byl celkový výnos amerických akcií očištěný o inflaci vyšší než v lednu 1966 už koncem roku 1972. Nejinak tomu bylo na konci celého období.

Akcie: Má Nasdaq šanci překonat úroveň 3 000 bodů? Nová technologická bublina ve hře
Technologický trh Nasdaq letos zatím posílil o více než 11 %. Velkou měrou k tomu přispívají akcie společnosti Apple, která v hlavním indexu 10% váhu. Ten se tak přiblížil hranici 3 000 bodů, nad kterou se obchodoval naposledy během smutného konce internetové bubliny v roce 2000. Má Nasdaq šanci letos tuto psychologickou hranici zdolat?

Abychom se neupínali jen na USA, podívejme se na jiné světové medvědí trhy. Třeba na ten nejznámější - japonský. V roce 1989, těsně poté, co index Nikkei dosáhl 40 000 bodů, začala dlouhá a ničivá etapa poklesu. Medvědí trh, ze kterého se japonský benchmark nezotavil dodnes. Minuly více než dvě dekády a index je teprve v první čtvrtině hodnoty z roku 1989. Když ovšem využijeme přepočtu na reálný výnos pomocí indexu MSCI Japan Total-Market Total-Return (index počítán v dolarech), japonské akcie překonaly úroveň konce osmdesátých let již v březnu 2000.

Ponaučení? Diverzifikovat!

Z uvedených výpočtů lze dojít k tomu, že se široce diverzifikované indexy zotavují z medvědích trhů mnohem rychleji než jejich "úzce definovaní kolegové". Nehraje roli, zda je to Dow s pouhými 30 akciemi, nebo Nasdaq Composite, kterému dominuje relativně malé množství large-cap společností.

Každý, kdo vsadil všechno na index Nasdaq v březnu 2000, dal jednoduše příliš mnoho vajíček do jedné ošatky. Investoval do několika málo internetových společností - v indexu měla tehdy velkou váhu společnost Cisco, podobně jako tomu je dnes v případě Applu.

Sázet na jednu kartu se nevyplácí!

Jak ochránit své peníze? Úspory, diverzifikace a investiční strategie
Poslední týdny ukazují, jak rychle se může měnit hodnota investic, potažmo úspor každého z nás. Svět se ovšem ještě kvůli žádné krizi nezbořil. Zodpovědné spoření a investování funguje "za každého počasí". Jak na to?

Zdroj: MarketWatch