Komodita, která v tichosti šplhá mezi letošní hvězdy
|

Komodita, která v tichosti šplhá mezi letošní hvězdy

Cena sóji se v posledních dnech vyhoupla na nejvyšší úroveň od loňského srpna. Kromě vyšší chuti k nákupům rizikových aktiv, která se na trzích projevuje od konce loňského roku, jí pomáhají obavy ze suchého počasí v Jižní Americe. Například Brazílie, druhý největší producent sóji na světě po USA, očekává letos podle amerických dat o 7 % slabší sklizeň než loni. Hrozí tak druhý rok globálního nedostatku této stále populárnější plodiny.

Komodity Technická analýza Sója a sójové boby

Technický pohled podporuje fundamentální předpoklady pro další růst. V období od loňského října do letošního ledna se vytvářela formace obrácená hlava-ramena (červeně). Na začátku února sója prorazila neckline (zeleně) a stanovila cílovou úroveň dalšího pohybu do blízkosti 13,80 USD. Významnou překážku byla rezistence poblíž 13,00 USD (modře), kterou, zdá se, úspěšně překonala, a má tak volnou cestu pro další postup směrem ke 14,00 USD (hnědě).

Alternativní, i když dnes již nepravděpodobný scénář předpokládá, že je průchod přes rezistenci v okolí 13,00 USD falešným signálem. V takovém případě by nás čekala korekce zpět ke 12,00 USD, kde sóje může poskytnout podporu již zmiňovaná proražená neckline (zeleně) a podpora (černě) na úrovni ramen formace hlava-ramena.

Vývoj ceny sóji za posledních 18 měsíců
Zdroj: Fio banka