Americká recese?!
|

Americká recese?!

Institut pro výzkum ekonomických cyklů (Economic Cycles Research Institute - ECRI) loni na konci září hlasitě varoval před návratem recese do USA. A nikdo moc neprotestoval - americká ekonomická data nebyla nic moc, evropská dluhová krize nabírala na obrátkách a akciový trh po srpnovém výplachu marně hledal důvody pro další růst. Ovšem americká recese se (alespoň zatím) nekoná, a tak má Lakshman Achuthan, šéf ECRI, co vysvětlovat. Index jeho institutu je totiž velice sledovaný především na "medvědím" tržním křídle.

Americká ekonomika Recese

Achuthan i na začátku března trvá na své předpovědi a předpokládá, že se americká ekonomika vrátí do recese na přelomu léta a podzimu. Jak ovšem ukazuje graf z dílny Douga Shorta, samotný index ECRI roste osm týdnů v řadě a blíží se nezadržitelně k nule. Příští týdny naznačí, zda má Achuthan opravdu začít zpytovat svědomí.

Týdenní index ECRI

Dobrá, nebo špatná zpráva? Americká nezaměstnanost v únoru stagnovala na 8,3 %
Kdy může být dobrá zpráva špatnou zprávou? Když jde o nezaměstnanost. Ve Spojených státech v posledních měsících klesala celková míra nezaměstnanosti i díky tomu, že stále více lidí vzdávalo svůj boj o nové zaměstnání. Jakmile přestali hledat práci, vypadli ze statistiky takzvané pracovní síly. Není se co divit, že podíl pracujících Američanů na celkové populaci (zaměstnanost) stále mírně klesal a je hluboko pod svým předkrizovým vrcholem. Nicméně únorová čísla jsou příznivá: Dvě revize počtu nových pracovních míst mimo zemědělství (v prosinci 223 tisíc, v lednu 284 tisíc), v únoru vzniklo 227 tisíc míst, tedy více, než se čekalo.

Zdroj: dshort.com