Akcie ani dluhopisy v příštích sedmi letech nenabídnou ani průměrné zisky, Grantham upozorňuje na zajímavou alternativu
|

Akcie ani dluhopisy v příštích sedmi letech nenabídnou ani průměrné zisky, Grantham upozorňuje na zajímavou alternativu

Investiční společnost GMO, jejíž vůdčí osobností je známý dlouhodobý investor Jeremy Grantham, vydala svůj pravidelný výhled na jednotlivé typy investic na příštích sedm let. Akcie budou podle této prognózy zajímavější než dluhopisy, ovšem nedosáhnou ani průměrného historického zhodnocení.

Státní dluhopisy Sektory Světové akcie Investování Investice do dřeva Jeremy Grantham Výnosy

Odhady jsou založeny na hodnotách z 29. února 2012. Sedmiletý výhled je postaven na ziscích firem ve vztahu k ekonomickému cyklu, výnosnosti vlastního jmění (ROE) a mnoha dalších faktorech. V minulosti byl tento Granthamův odhad ve srovnání s řadou podobných velice přesný.

Výnosy jsou počítány jako "reálné", tedy po započtení inflace (v průměru 2,5 % ročně).

Z amerických akcií Grantham doporučuje vybírat ty kvalitní, výnosy akcií jako celku budou hluboko pod historickým průměrem 6,5 %.

Dluhopisy a hotovost Grantham (poměrně tradičně) považuje za naprosto neatraktivní.

Jeremy Grantham souhlasí s Buffettem: Zbavte se dluhopisů!
V poslední době jsme mohli zaslechnout mnoho názorů významných investorských osobností, proč je právě nyní vhodná doba na investici do akcií (nechyběli mezi nimi Warren Buffett, Larry Fink nebo Nouriel Roubini). Obvykle pak byly doprovázeny medvědím výhledem na trh dluhopisů.

Zajímavý je poslední sloupec. Společnost GMO evidentně spatřuje zajímavou investiční příležitost v tradiční komoditě, která ovšem není příliš rozšířená mezi drobnými investory - dřevu. To by mělo ročně zhodnotit o 6,5 %.

Očekávané výnosy jednotlivých investic do roku 2018
Zdroj: GMO