Ropa: Irák může být pro trhy větším rizikem než Írán, upozorňuje komoditní expert z Nomury
|

Ropa: Irák může být pro trhy větším rizikem než Írán, upozorňuje komoditní expert z Nomury

Cena ropy je v současnosti považována za jedno z největších, když ne největší riziko pro další růst světových trhů. Mohla by totiž ohrozit ekonomický růst mimo jiné americké ekonomiky, která v posledních měsících nabízí nejlepší hospodářská čísla ze všech vyspělých zemí. V souvislosti s tím se mluví hlavně o Íránu - ať už o možnosti, že uzavře obchodní trasu Hormuzským průlivem, nebo o případné válce s Izraelem. Alastair Newton, politický analytik z japonské bankovní skupiny Nomura, ovšem tvrdí, že největší nebezpečí pro cenu ropy číhá na investory v sousedním Iráku.

Ropa Írán Geopolitická rizika Ropa Brent Irák
Alastair Newton

"Správa Iráku a bezpečnostní situace se podle našeho názoru od oznámeného odchodu amerických vojsk ze země zhoršuje," varuje Newton. Podle něj například umírá více civilistů při teroristických útocích, což potvrzuje jeho dlouhodobou obavu, že ze zemí v Perském zálivu je právě Irák nejvíce náchylný k vypuknutí války, a sice občanské.

Irák celkově produkuje asi 2,7 milionu barelů ropy denně. Přitom už výpadek 1,9 milionu barelů (před rokem a půl součet produkce ropy v Libyi a Jemenu) by byl velkým zásahem pro globální dodávky suroviny.

"Předpokládáme-li, že by omezení dodávek ropy kvůli Íránu bylo krátkodobé, a na tom se shoduje většina analytiků, Irák zůstává největší dlouhodobou hrozbou pro ceny ropy," vysvětluje zkušený politický analytik z Nomury. Nabádá proto investory, aby při veškeré pozornosti věnované Íránu sledovali i jeho menšího, ale o to divočejšího souseda.

UBS: Izrael s Íránem mohou poslat ropu až k 270 USD za barel

Íránský program obohacování uranu v podzemním středisku Fordo může urychlit izraelský útok na jaderná zařízení v zemi. Pokud bude Írán ochotný jednat se zahraničími partnery o zastavení programu (zatím to tak nevypadá), k útoku by nemuselo dojít.

K blokádě Hormuzského průlivu se podle Newtona Írán neodhodlá, protože by v tu chvíli riskoval drtivou akci Spojených států. Pro ně a jejich spojence je totiž tato obchodní cesta strategicky příliš významná. "Menší, ale také důležitý zdroj rizika pro ropu pak představují Venezuela a Nigérie se svými specifickými tématy," uzavírá Newton.

Zdroj: Nomura