Akcie: Když se Evropa a Střední východ budou "chovat slušně", čeká nás bez ohledu na firemní zisky raketová rally
|

Akcie: Když se Evropa a Střední východ budou "chovat slušně", čeká nás bez ohledu na firemní zisky raketová rally

Hlavní akciový stratég společnosti BlackRock Bob Doll se pro televizi Bloomberg vyjádřil v tom smyslu, že bude zbytek letošního roku ve znamení řešení rizik. Pokud se eurozóna a Střední východ vydrží "chovat slušně", mohou se americké akcie podle indexu S&P 500 podívat na 1 550 bodů. "Nebude to o vývoji ziskovosti firem nebo růstu ekonomiky, ale o tom, zda se investoři přestanou bát," uvedl Doll.

Americká ekonomika Ropa Rally Státní dluhopisy Býčí trh Světové akcie Kvantitativní uvolňování Dluhová krize
Bob Doll

Akciová rally probíhá zatím za velice malého objemu obchodů. Hodně investorů se stále zdráhá "naskočit" do akciového vlaku, rizika číhající na ekonomiku jsou stále velká.

Stratégové doporučují: Uberte akcií v portfoliu!

"Zkraje roku jsme S&P 500 cílovali na 1 350, protože jsme věřili v dvojciferné procentní zhodnocení akcií," řekl Bob Doll. Pokud nebude uklidnění na evropském trhu krátkodobé, akcie podle něj bude čeká další výrazný růst.

"Nemám problém s akciemi okolo 1 550 bodů indexu S&P 500, když nezačne válka na Středním východě," pokračoval Doll ve vysílání Bloomberg TV ve svém býčím výhledu. Nízké objemy stratég považuje především za důkaz toho, že řada investorů čeká na výraznější korekci, po níž se bude snažit naskočit do růstového akciového závodu.

Diverzifikace akcií

Bob Doll aktuálně doporučuje nebát se cyklických titulů ze sektorů technologií a energetiky. "Investoři ovšem musejí portfolio také trochu vyztužit, například akciemi ze sektoru zdravotní péče," uvedl stratég investiční společnosti BlackRock. Především doporučuje firmy s dostatečnou volnou hotovostí.

"Sami držíme více bankovních akcií než před půl rokem, ale stále to není žádný výrazný podíl," zůstává Doll obezřetný i po výsledcích zátěžových testů 19 největších amerických bank.

Zátěžové testy amerických bank: Fraška, nebo měřítko stability?
Americká centrální banka minulý týden zveřejnila výsledky zátěžových testů devatenácti největších komerčních bank ve Spojených státech. Testy dopadly dobře. Neprošly pouze čtyři banky, přičemž z opravdu velkých bank neuspěla jen Citigroup, kterou však od úspěchu dělilo jen málo. Trhy tyto výsledky kvitovaly a akcie bank zamířily prudce vzhůru. Výsledný vzkaz byl jasný: americké banky jsou zdravé. Je to však opravdu tak jednoduché?

Výsledky zátěžových testů byly podle stratéga BlackRocku pozitivním signálem, ovšem pro dlouhodobý vývoj bankovních akcií bude podle něj důležité, zda banky dokáží stabilně zvyšovat tržby, bez nichž bude růst zisků vždy jen výsledkem účetních operací.

Vliv úrokových sazeb na akcie

Bob Doll by se obával rychlého růstu výnosů dluhopisů, jakého jsme byli svědky minulý týden. "Pokud výnosy porostou pomalu a stabilně, nemám s tím problém. Akcie jsou stále levné v porovnání s dluhopisy," řekl stratég pro Bloomberg TV.

Úrokové sazby se až do minulého týdne držely okolo 2 %, k čemuž kromě vystrašených investorů hledajících bezpečí v době vrcholu dluhové krize Evropě dlouhodobě nejvíce přispívá Fed svou poptávkou po dluhopisech. Dvě kola kvantitativního uvolňování a Operace Twist udělaly svoje.

"Doku se americká makrodata budou zlepšovat, o třetím kole kvantitativního uvolňování (QE3) nemůže být ani řeč," tvrdí Doll. "Kvantitativní uvolňování je pro Fed takové záchranné turbo pro americkou ekonomiku. V současnosti bude i zastavení růstu dost možná přijato jako zmíněná korekce, tedy příležitost k dalším nákupům akcií."

UBS: Nemějte strach z vyšších výnosů dluhopisů, akciová rally bude pokračovat
Na konci minulého týdne některé investory zaskočil rychlý růst výnosů amerických státních dluhopisů, které se několik měsíců pohybovaly okolo 2 %. V ekonomických modelech by vyšší úroky znamenaly v důsledku větší náklady firem na úvěry, což by omezilo růst firemních zisků, a tady i negativně ovlivnilo vývoj akcií. Ovšem Jonathan Golub, hlavní stratég UBS, upozorňuje, že trh není model. Bez obav proto zvýšil cílovou cenu indexu S&P 500 pro konec roku na 1 475 bodů. A index S&P 500 zažil nejlepší týden za poslední tři měsíce.

Zdroj: Bloomberg