Korekce, nebo další růst? Co čeká akciový trh?
|

Korekce, nebo další růst? Co čeká akciový trh?

Stále více lidí v tuto dobu očekává korekci na trzích, aby mohli levně nakoupit. Patříte mezi ně? Upřímně řečeno, není se čemu divit – americké akciové indexy jsou na ročních maximech a poslední dobou to nevypadá, že by se jim chtělo tato maxima překonat, neboť investoři si nejsou jisti, zda je ekonomika v takovém stavu, aby k tomu mělo dojít. Navíc se zdá, že trhům chybí výraznější impuls k dalšímu růstu. Korekce však stále nepřichází.

Rally Rizika Korekce na trzích Světové akcie ECB Světová ekonomika
medvědi vs. býci

Pojďme si rozebrat hlavní důvody. Tím prvním je částečné vyřešení situace kolem řeckého dluhu. Přestože panují oprávněné pochybnosti o dostatečnosti řešení, trhy to prozatím na nějakou dobu uklidnilo.

Druhým a zásadnějším důvodem je poskytnutá likvidita bankám od ECB, která na nějakou dobu může držet trhy v optimistické náladě. Navíc data poslední dobou ukazují, že stav světové ekonomiky není tak špatný, jak se původně zdálo. Posledním důvodem je absence negativních zpráv, které by mohly vyvolat výraznější korekci.

Trhy tedy mohou ještě dále růst, je však nutné poznamenat, že jakákoli negativní informace může spustit vybírání zisků. Rizika jsou tedy výlučně směrem dolů. Mezi taková rizika patří například pomalejší růst v Číně, vysoká cena ropy a s ní související napětí na Blízkém východě nebo fiskální problémy v EU i v USA.

Dalším rizikem, které se může projevit v dohledné době, je též požadavek na rekapitalizaci evropských bank. Ta má být dokončena do konce pololetí a banky s navýšením mohou mít problém, neboť pro rekapitalizaci nemohou využít likviditu od ECB. Z dlouhodobějšího pohledu se tak zdá, že pokračující růst na trzích může vyčerpat potenciální růst pro zbytek letošního roku.

7 černých labutí, které mohou zničit akciovou rally
Akciím se od začátku roku nebývale daří, ale šéfka investičních strategií ze společnosti Charles Schwab Ann Sondersová už na nebi vyhlíží sedm takzvaných černých labutí, tedy mimořádných událostí, které tento robustní růst na akciových trzích v celém světě mohou zastavit. Růst ceny ropy a geopolitická rizika jsou jen některá z nich.

Závěrem tedy lze říci, že trh má v současné době stále energii pro další růst. Nicméně z výše uvedených důvodů je potřeba opatrnost. Doporučuje se investovat spíše krátkodobě s využíváním příkazů zamezující ztrátě (stop-loss). Pro dlouhodobější investory jsou v tuto chvíli vhodnější spíše defenzivní dividendové tituly.