Akcie rostou, ale kdo proboha nakupuje?
|

Akcie rostou, ale kdo proboha nakupuje?

Akciové trhy neohroženě rostou, index S&P 500 je po pondělním obchodování jen 10 % pod svým historickým maximem. Jenomže téměř každý ukazatel, který se zabývá sentimentem na trzích, značí spíše odliv peněz z trhu nebo skeptické vyhlídky insiderů. Dokazují to i toky v podílových fondech nebo změny doporučení analytiků. Kdo trhu "rozumí", je spíše pesimistický.

Rally Býčí trh Světové akcie Psychologie Názory analytiků Objem obchodů
Růst

Proč jsou investoři stále tak ostražití? "Roli hrají zřejmě bídné dlouhodobé výnosy akciových trhů nebo demografie," přemítá ve své týdenní zprávě Charles Biderman, šéf TrimTabs, firmy zabávající se průzkumem trhu. "Všechna ta volatilita a intervence centrálních bank vedou stále větší množství investorů k pochybám o stabilitě finančního systému."

Pesimismus na trzích v číslech

  • Z akciových fondů odteklo od začátku února 1,2 miliardy USD, ačkoli ty samé fondy vykazovaly v letošním roce výnos 9,8 %.

  • Dluhopisové fondy přilákaly přinejmenším 6 miliard kapitálu během šesti týdnů a celkem 29,6 miliardy USD v uplynulých čtyřech týdnech, což bylo 11,8krát více než 2,5 miliardy do všech akciových fondů.

  • Firemní insideři se houfně zbavují akcií - v únoru jich prodali za 6,8 miliardy USD, tedy nejvíce za posledních 11 měsíců. 13krát tím překročili úroveň nákupů (běžný je 8,6násobek).

Ukázkový vrchol rally: Insideři prodávají akcie jako o život, hlupáci spěchají na trh
"Dumb money", slušně řečeno drobní investoři s nedostatkem informací, jsou v posledních týdnech extrémně optimisticky naladěni, zatímco "smart money", tedy insideři a investoři s dostatkem informací, mají vyloženě medvědí náhled na trh. Podívejme se na několik grafů, které chování různých skupin investorů popisují podrobněji.

Trh roste. Proč jsou analytici tak negativní?

Tržní sentiment lze dobře vyčíst z odhadů ohledně nadcházejících čtvrtletních výsledků firem zastoupených v indexu Dow. V komunitě analytiků převládá podle analýzy firmy ConvergEx jednoznačně pesimismus. U 30 členů indexu očekávají analytici jen 5% meziroční růst tržeb, což je nejméně od doby, kdy firma zkoumá náladu na trhu.

K podobným závěrům došli i v Thomson Reuters, kde spočítali, že negativní předběžné informace od reportujících firem (profit warning) převážily ty pozitivní v poměru 3 ku 1 – nejvíce ode dna trhu v březnu 2009.

Analytici zřejmě nechtějí být předčasně optimističtí, i přes lepší makrodata z USA proto zatím svá očekávání nenavyšují. Navíc dnes nikdo nedokáže odhadnout důsledky evropských úsporných opatření na výsledky firem ze starého kontinentu.

Navzdory rally, která letos zatím vyhnala S&P 500 o 12,1 % výše (close 19. března), se snížil podíl doporučení "koupit" v každém z 10 sektorů indexu.

  • Energetické tituly dopadly relativně nejlépe - počet nákupních doporučení u nich klesl jen z 64,8 na 61,6 %.

  • Nejvíce "na frak" dostaly defenzivní tituly. Utility podle průzkumu Bespoke Investment Group doporučuje k nákupu pouze 31,9 % analytiků ve srovnání s dřívějšími 36,6 %. To ovšem někteří považují spíše za důkaz optimismu - proč doporučovat defenzivu v době nejsilnější rally.

"Takováto negativita by dávala smysl, kdyby trh klesal. Naproti tomu akcie letos začaly rok nejlépe za několik desetiletí," píše se v analýze Bespoke Investment. "Teprve čas ukáže, zda se analytici zmýlili. Naštěstí historie dokazuje, že je lepší být ve vztahu k této komunitě kontrariánem."

Drobní investoři hýří optimismem

Zatímco odtékají miliardy z akciových fondů a analytici se předhánějí v tom, aby co nejdříve varovali před možnými problémy, individuální investoři věří, že trh půjde nahoru.

Podle ukazatele Investors Intelligence "přečíslili" býci medvědy o 43 procentních bodů. Průzkum Americké asociace individuálních investorů vykázal rozdíl 45 ku 27. Jedenáctý týden v řadě dvojciferného vedení býků znamená nejdelší období od roku 2005.

Akcie: Když se Evropa a Střední východ budou "chovat slušně", čeká nás bez ohledu na firemní zisky raketová rally
Hlavní akciový stratég společnosti BlackRock Bob Doll se pro televizi Bloomberg vyjádřil v tom smyslu, že bude zbytek letošního roku ve znamení řešení rizik. Pokud se eurozóna a Střední východ vydrží "chovat slušně", mohou se americké akcie podle indexu S&P 500 podívat na 1 550 bodů. "Nebude to o vývoji ziskovosti firem nebo růstu ekonomiky, ale o tom, zda se investoři přestanou bát," uvedl Doll.

Zdroj: CNBC