Akcie jsou riskantnější byznys, než si umíte představit
|

Akcie jsou riskantnější byznys, než si umíte představit

"Pokud si spoříte na důchod, měli byste se poohlédnout po bezpečnějších investicích, než je hazardování na akciových trzích!" Tak zní varovný titulek ve Wall Street Journal. Cílem je hlavně upozornit na lehkomyslné investory, kteří ve snaze kompenzovat ztráty po krizi v roce 2008 opět riskantně roztáčejí peníze v akciovém kasinu.

Medvědí trh Státní dluhopisy Investice Býčí trh
Rizika

I když je snaha získat prodělané peníze zpět pochopitelná, nedejte na rady, že když chcete dosáhnout požadovaných výnosů, neexistuje jiná cesta než investovat do akcií, a to nejlépe v dlouhém horizontu. Všem akciovým fandům nahrává i Fed, který má v úmyslu držet nízké úrokové sazby minimálně do roku 2014 a pobízí investory, aby vložili prostředky do akcií, protože dluhopisy budou nabízet bídné výnosy.

Podle odborníků na behaviorální finance vede honba za pokrytím ztrát z krize investory k podstupování zbytečně vysokého rizika, které nezvládají uřídit. Navzdory utvrzování finančního průmyslu o opaku akcie jsou, byly a vždy budou rizikovou investicí, a čím déle je budete držet, tím více se budete vystavovat riziku, že se trend zlomí a zažijete medvědí trh.

Klasické způsoby minimalizace rizika (například diverzifikace) přestávají fungovat. Trh je globalizovaný a ceny aktiv korelované, takže když dojde k ekonomickým otřesům, padají ceny téměř všech tříd investic bez ohledu na sektory nebo regiony.

Největší chyby při diverzifikaci investičního portfolia
Přestože většině investorů je princip diverzifikace zhruba jasný -"nedávat všechna vejce do jednoho košíku"-, mnohdy investují pouze do několika málo akcií. Jejich portfolia jsou pak vystavena tržním rizikům téměř bez ochrany. Jak odhalit, kdy jsou způsob a míra diverzifikace nedostatečné?

Pomoci mohou garantované a strukturované produkty nebo opce

Často se stačí jen lépe informovat o možnostech investování ve fondu nebo u správce aktiv. Sortiment finančních instrumentů dnes obohacují produkty jako inflačně zajištěné dluhopisy nebo garantované certifikáty. Pro investora to znamená, že si musí ujasnit, jaký minimální výnos požaduje (a jakou maximální ztrátu dokážete ustát), a ve druhém kroku se rozhodnout, jakou část portfolia je ochoten vyčlenit na rizikovější investice s atraktivnějším zhodnocením.

Dokonce i v druhém případě se nabízejí možnosti, jak limitovat riziko ztrát při dostatečně velké participaci na pozitivním vývoji. Tyto výhody lze získat díky nákupu opcí nebo využitím hedgeových strategií některých fondů.

Nebojte se opcí – 1. díl: Co to vlastně jsou opce?
Opce je finanční nástroj, který umožňuje nakoupit nebo prodat určitý počet podkladového aktiva za předem dohodnutou cenu v předem dohodnutém čase. Toto právo je možné uplatnit jak na akcie, tak komodity či měnové páry.

Je pravdou, že fondy nejsou tak transparentní ve srovnání s investicí přímo do akcií vybraných společností, přesto sofistikovanější strategie mohou pomoci ochránit portfolio před pohromou.

Akcie nejsou bezpečnější ani v dlouhodobém horizontu

Zastánci hodnotového investování (třeba Buffett nebo Grantham) budou jistě oponovat, že akcie ve srovnání s "bezpečnými" investicemi v dlouhodobém horizontu nabízejí daleko vyšší průměrný výnos. To však nezaměňujme s tvrzením, že jsou v delším období méně rizikové.

Jeremy Grantham souhlasí s Buffettem: Zbavte se dluhopisů!
V poslední době jsme mohli zaslechnout mnoho názorů významných investorských osobností, proč je právě nyní vhodná doba na investici do akcií (nechyběli mezi nimi Warren Buffett, Larry Fink nebo Nouriel Roubini). Obvykle pak byly doprovázeny medvědím výhledem na trh dluhopisů.

Množství různých přístupů demonstruje, proč je konvenční vnímání akcií chybné. Jeden z nich se zaměřil na pravidelně opakující se akciové medvědí trhy. Dlouhý býčí trh, který začal v roce 1983 a trval až do přelomu milénia, se s přihlédnutím k historickým vzorcům vymykal normálu.

I přes tento neobvyklý boom předčily dluhopisy (ročně 11,5 %) svou výkonností za posledních 30 let (od pádu v roce 1981) akciový trh (10,8 %). A to s menším rizikem a nižší volatilitou než v případě akcií.

Jako důkaz, že akcie nejsou rizikové v delším období, často akcioví nadšenci předkládají propočty, že porazily dluhopisy v každých třiceti letech od roku 1861 - kromě nejbližšího třicetiletí. Jenomže od roku 1861 tu bylo jen pět nepřekrývajících se 30letých period, takže statisticky vzato příliš málo nezávislých období k potvrzení těchto závěrů.

Definice dlouhého období se také může individuálně lišit. Záleží na věku, životních cílech, přístupu k investování a podobně – pro někoho to může být deset let, pro jiného třicet. Zatímco průměrná čísla mohou vypadat lákavě, důsledky tržního propadu se různí podle jeho hloubky, výše kapitálu zainvestovaného v trhu nebo načasování (ve které fázi života vás krize zastihne).

Jen si zkuste představit člověka, který se právě chystá na penzi, a trhem otřese krize, která většinu hodnoty jeho celoživotních úspor smete ze stolu. Myslíte, že byste u něj obstáli s argumentací, že v 70 % případech akcie předčí jiné investice?

Spoříte na důchod? Tato strategie funguje!
Věřili byste, že portfolio jednoduše zkonstruované ze dvou druhů aktiv může nabízet stejné reálné výnosy během recese i během expanze? Reportér Jeff Sommer z New York Times upozornil na nedávnou studii fondu Vanguard nazvanou "Recese a výnosy z balancovaných portfolií". Studie analyzovala akciový trh a index kvalitních firemních dluhopisů (high grade) v letech 1926 až 2009.

Zdroj: WSJ