Burzovní kalendář 26. 3. - 30. 3. 2012
|

Burzovní kalendář 26. 3. - 30. 3. 2012

O tom, zda v posledním týdnu zatím velmi úspěšného prvního čtvrtletí investoři využijí spíše prodejních příkazů, nebo se dále povezou na vlně optimismu, budou spolurozhodovat představitelé Fedu a evropští ministři financí. Pražskou burzu čeká nabitý závěr výsledkové sezóny a pokračování emotivního obchodování s akciemi KIT Digital.

Wall Street

Americké akcie mají za sebou nejhorší týden od začátku roku, i když slovo "nejhorší" je potřeba brát s rezervou (S&P 500 -0,50 %), a to s ještě větší, když se podíváme na výkon severoamerických burz od začátku roku. Tamní trhy totiž zatím předvádějí nejlepší první čtvrtletí za posledních 14 let (S&P 500 +11,09 %, Nasdaq +17,76 %).

Pokles, který indexy zažily v minulém týdnu, souvisí kromě horších dat z nemovitostního trhu především s neamerickými vlivy (zhoršení vývoje čínského průmyslu a technické potvrzení recese v eurozóně). Relativně klidné týdenní obchodování narušil jen páteční humbuk, který na burze BATS způsobil bezdůvodný propad akcií Applu.

Flash crash na akciích Applu: Propad o 9 % a přerušené obchodování
Akcie největší společnosti na světě Apple se dnes přibližně hodinu a půl po začátku obchodování na burze BATS propadly o 9 %. Obchodování s nimi bylo následně přerušeno, protože se aktivoval systém, který při tak velké volatilitě automaticky pozastaví obchodování. Důvodem byl nejspíše jeden špatně vložený obchodní příkaz na 100 akcií společnosti, který poslal akcie na 542,80 USD (-9 %). Obchod, který se odehrál pár sekund před tímto "flash crashem", byl kótován za cenu 592,26 USD za akcii.

V novém týdnu se investoři budou soustředit na data z americké ekonomiky, a to především na úterní objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, čtvrteční finální číslo HDP a páteční index nákupních manažerů oblasti Chicaga.

"Domnívám se, že data, která nyní budou přicházet, investory trochu zklamou, a proto zažíváme menší korekci," říká Gina Adamsová z oddělení strategií makléřské firmy Wells Fargo Securities. (zdroj: Bloomberg)

komentuje americký akciový trh Josef Koštál z Optionslock.cz.

Vliv na trhy budou mít představitelé Fedu, kteří budou vystupovat v týdnu na různých ekonomických konferencích. Nejdůležitější může být vystoupení šéfa Fedu Ben Bernankeho hned v pondělí odpoledne středoevropského času.

V závěru týdne by mohla být Wall Street citlivější na zprávy ze starého kontinentu, kde se chystá setkání ministrů financí EU. Tradičně budou investoři také sledovat trh s ropou, která může v případě dalšího zdražování výrazně ohrozit akciovou rally.

Speciál IW: Ropa se utrhla ze řetězu. Co bude dál?
Ceny ropy dosáhly v posledních dnech několikaletých maxim, když jejich růst podporuje zvyšující se pravděpodobnost útoku Izraele na íránská jaderná zařízení a spekulativní peníze, které proudí do ropy a dalších rizikových aktiv zprostředkovaně přes programy kvantitativního uvolňování. Na co se mají investoři připravit? Kdo na růstu vydělá a jak vysoko může cena ropy vzrůst v příštích měsících?

27/3 Vystoupení Bena Bernankeho

27/3 Spotřebitelská důvěra

28/3 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

29/3 Hrubý domácí produkt

30/3 Spotřebitelská nálada

30/3 Index nákupních manažerů oblasti Chicaga

Speciál IW: Korekce, nebo pokračování růstu? Na co vsadit?
Akciím se od začátku roku daří nebývale dobře. Argumentů pro pokračování růstu mají býci celou řadu. Argumentačně silní jsou ovšem i medvědi, kteří čekají prudký propad, nebo minimálně korekci. Kdo nakonec určí budoucí směr akciových indexů v dalších měsících? Na jakou stranu se přiklonit?

Evropa

Západoevropské akcie v týdnu umazaly 2,6 % (FTSEurofirst 300) poté, co investoři spatřili na svých monitorech hodnoty indexů nákupních manažerů, které ukazují na propad eurozóny do recese, a pozavírali část svých zisků. Prodeje podpořila i horší průmyslová data z Číny a růst výnosů dluhopisů zemí skupiny PIIGS.

"Myslím si, že trhy čeká v nejbližší době pohyb indexů do strany s možností mírného medvědího trhu," zní krátkodobý technický výhled Valerie Gastaldyové, analytičky z makléřské firmy Day by Day. (zdroj: CNBC)

V novém týdnu budou mít na evropských burzovních parketech velkou kurzotvornou roli indexy důvěry, které startují v pondělí v Německu. Větší dávka za celou eurozónu se čeká v závěru týdne.

Celotýdenní výsledek obchodování mají nejspíše v rukou ministři financí celé EU, kteří se mají sejít v pátek. Chystají se diskutovat o dalším boji s evropskou dluhovou krizí, jejíž epicentrum se nejspíše posunuje z Řecka do Portugalska.

26/3 Ifo - index důvěry v Německu

29/3 Eurozóna - indexy důvěry v ekonomice, průmyslu, službách, domácnostech

30/3 Schůzka ministrů financí EU

Zapomeňte na Evropu, největším dluhovým nebezpečím je Japonsko!
Masivní zájem stovek evropských bank o více než bilion eur tříletých půjček od ECB potvrdil podezření některých účastníků trhu, že mají evropské banky finanční problémy. Program ECB na pomoc dluhovou krizí zkoušené eurozóně nese název LTRO (Long Term Refinancing Operation) a v poslední době je velmi často skloňován v celosvětovém tisku. O čem se ovšem tolik nepíše, je Japonsko, třetí největší ekonomika světa, které by mohla postihnout dluhová krize velice brzy (možná už letos). Svým rozsahem by tu evropskou hravě strčila do kapsy.

Pražská burza

Parket pražské burzy ovlivnila negativní nálada na okolních trzích. Za týden index PX ztratil 0,62 %. Propadákem týdne se staly akcie KIT Digital, které se v pátek zřítily skoro o třetinu po zprávách o změnách ve vedení společnosti.

Kurzově aktivnější mohou být v příštím týdnu společnosti na výsledkové listině. Ve středu odkryje svá čísla developerská společnost ORCO, o den později AAA Auto a VIG a v pátek tradičně největší neznámá české výsledkové sezóny Philip Morris ČR, od které investoři většinou celé čtvrtletí skoro nic neslyší. Navíc, vzhledem k tomu, že je kótována na volném trhu, nemá ani přesnou oznamovací povinnost.

Jak u Philip Morris ČR, tak u zmíněné pojišťovny VIG budou investoři především zvědaví na informace o dividendách. Hodně kolísavé obchodování může dál provázet akcie KIT digital.

ČS: Březnová akciová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici České spořitelny na domácí akciový trh pro březnové obchodování?

28/3 ORCO - hospodářské výsledky

29/3 VIG - hospodářské výsledky

29/3 AAA Auto - hospodářské výsledky

29/3 ČNB - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb

30/3 Philip Morris ČR - hospodářské výsledky

ČEZ: Stabilní dividenda a nízké zadlužení kotvy českých portfolií
Akcie ČEZ je dlouhodobě nejvíce obchodovaným titulem na pražské burze. Hlavní argumenty pro investici v přehledném slidu prezentovaném nedávno v Brně na veletrhu Peníze.