Index VIX nejníže za pět let. Je čas prodávat akcie?
|

Index VIX nejníže za pět let. Je čas prodávat akcie?

Index strachu (VIX) měřící implikovanou volatilitu opčních kontraktů na S&P 500 se v posledních dnech propadl až na hranici 15 bodů. Je tak nejníže od roku 2007, kdy byly finanční a dluhová krize obskurními termíny, které si investorská veřejnost spojovala se zeměmi Afriky a Jižní Ameriky, a kdy věřitelé neviděli téměř žádný rozdíl mezi dluhopisy Řecka a Německa. Jak ovšem ukazuje graf, od pádu Lehman Brothers to není zdaleka poprvé, kdy VIX výrazně klesl. V předchozích případech ovšem vždy explodoval směrem vzhůru.

VIX Rally Světové akcie Volatilita Optimismus na trzích

Důvod těchto poklesů byl vždy spojen s měnovou politikou a ani dnes tomu není jinak. Zatímco v letech 2010 a 2011 klesl VIX především v důsledku prvního a druhého kola kvantitativního uvolňování v USA, dnes má jeho pád na svědomí Evropská centrální banka. Ta od prosince rozpůjčovala mezi banky více než bilion eur, stlačila krátkodobé úrokové sazby, umožnila bankám i státům další levné zadlužování a na čas nechala téma evropské dluhové krize "spát".

Monetární stimul je sice mohutný, stejně jako v případě amerického Fedu ovšem pouze dočasný, protože téměř nic nemění na klesající solventnosti evropských států a bank. Obezřetnost je proto na místě stejně tak, jako anglické "when VIX is high it's time to buy, when VIX is low it's time to go".

VIX - index volatility amerických akcií

Ukázkový vrchol rally: Insideři prodávají akcie jako o život, hlupáci spěchají na trh
"Dumb money", slušně řečeno drobní investoři s nedostatkem informací, jsou v posledních týdnech extrémně optimisticky naladěni, zatímco "smart money", tedy insideři a investoři s dostatkem informací, mají vyloženě medvědí náhled na trh. Podívejme se na několik grafů, které chování různých skupin investorů popisují podrobněji.

Zdroj: X-Trade Brokers