Hedgeové fondy: Velcí investoři dohánějí loňské ztráty
|

Hedgeové fondy: Velcí investoři dohánějí loňské ztráty

V posledních několika měsících jsme na finančních trzích svědky výrazného růstu cen rizikových aktiv. Z "risk off" fáze jsme přešli do fáze "risk on" a vzhůru míří ceny akcií i komodit. Ze současné situace těží i hedgeové fondy, které se po několika měsících ztrát dostávají opět do zisku. Počátek roku je pro odvětví velmi příznivý.

Světové akcie Hedgeové fondy

Z grafu je zřejmé, že rok 2011 nebyl pro hedgeové fondy příliš příznivý. Za celý rok dosáhlo odvětví ztráty 5,48 %. Nejhorším měsícem bylo září, v němž fondy ztratily 4,29 %.

Rok 2012 nicméně odstartoval v naprosto odlišném duchu. Výkonnost hedgeových fondů se v lednu pohybovala na úrovni +3,15 % a úspěšný byl i únor s 2,31 %. Odvětví těžilo především z růstu akcií. Index S&P 500 posílil od počátku roku o 12,64 % a má nakročeno k nejlepšímu prvnímu čtvrtletí od roku 1998.

BarclayHedge Fund Index

Jedním z nejpopulárnějších titulů v portfoliích hedgeových fondů je stále Apple. Sázka na rychle rostoucí technologickou firmu se v prvních třech měsících vyplatila, když akcie posílily téměř o 50 %. Populárním titulem zůstává i Google, který zhodnotil o 0,5 %. Z technologického sektoru stojí za zmínku i společnost Microsoft, jejíž cena se od počátku roku zvýšila o 26,4 %. Dále pak Yahoo (-3,7 %) nebo Qualcomm (+25,8 %).

Z jiných sektorů stojí za pozornost firma El Paso (+12,6 %), News Corporation (+13,7 %), MedcoHealth Solutions (+24,3 %), Wells Fargo (+25,3 %) nebo SPDR Gold Trust (+8,2 %).

Všechna data jsou platná k závěru obchodování 26. března 2012.

Investujte jako profíci: 10 nejoblíbenějších akcií v portfoliích hedgeových fondů
Hedgeové fondy vzkazují zbytku trhu naprosto jasně: Technologické akcie jsou podhodnocené, na což investoři dříve či později musejí přijít. Kromě toho hedgeoví manažeři milují akcie amerických bank. Do první desítky pak pronikla ještě General Motors a z defenzivních sektorů farmaceutický Pfizer. Data jsou platná ke konci roku 2011, tedy k poslednímu dosud známému datu.

Zdroj: Colosseum