Zlato dnes můžete koupit za nejlepší ceny v životě. A ještě výhodněji můžete pořídit zlaté akcie
|

Zlato dnes můžete koupit za nejlepší ceny v životě. A ještě výhodněji můžete pořídit zlaté akcie

Takový vzkaz několikrát vyslali účastníci březnové konference těžařských firem BMO Global Metals & Mining na Floridě, kde si ředitelé velkých těžařů zlata postěžovali, jak jsou jejich, tedy "zlaté" dramaticky podhodnocené oproti samotnému kovu, který v posledních letech dramaticky zdražuje.

Komodity Zlato Těžba
Zlaté cihly

Sice byli na jedné straně rádi, když bylo loni oficiálně zveřejněno, že od doby, kdy prezident Nixon zrušil zlatý standard, přinesla investice do zlata vyšší výnos, než nabídl akciový index S&P 500 za posledních čtyřicet let (včetně reinvestovaných dividend), ale na druhé straně si někteří ředitelé velkých těžařských firem na konferenci hluboce povzdechli nad tím, že se cena zlata zatím jen omezeně promítá do zhodnocení akcií jejich firem.

Nepochopené zlato

"Podle našeho názoru jsme vstoupili do nejlepšího období pro ceny zlata za celý život. A cena zavedených velkých těžařů zlata má prostor překonat svým zhodnocením samotné zlato," řekl na konferenci Dox Coxe z Golden Bank Resources.

Zlato zůstává podle řady vystupujících jednou z nejvíce nepochopených tříd aktiv v současném investičním světě. O zlatě by se mělo mluvit jako o způsobu uložení úspor, který není vystaven riziku třetí strany, kreditnímu riziku ani monetárním zásahům vlád a centrálních bank.

Dox Coxe to vidí jasně. "Vlády řídí deficity svého hospodaření hodně divoce, centrální banky tiskou peníze a vytvářejí likviditu, kterou si ani ti nejzarytější zlatí býci nedokázali před pěti lety představit."

Zlato se nadechuje k útoku na 2 000 USD
Graf znázorňuje vývoj ceny ETF, které přesně kopíruje vývoj ceny zlata. Jedná se největší zlatý fond SPDR Gold Trust (cenný papír s označením GLD), který se obchoduje na NYSE. Každá svíčka na grafu představuje jeden obchodní den. Za zmínku stojí čtyři šipky, z nichž poslední ukazuje současnou situaci. Pokaždé na trhu došlo k obratu trendu a GLD, potažmo zlato, začaly prudce posilovat.

Bezpečný přístup k investování je proto absolutně na místě. Držet peníze, které budou vždy jen ztrátovým papírem, nebo držet investiční nástroj, který má potenciál dramatického růstu (vyjádřeno v papírovém ocenění)?

Zlatí býci se nadechují k útoku

Cena zlata v poslední době korigovala. Nyní nabízí investorům další šanci, aby se vrátili na palubu jedné z nejlepších forem "peněz" a pojistky portfolií, která je k dispozici.

Otázkou zůstává, proč jsou akcie velkých zlatých těžařů stále tak podhodnoceny oproti zlatu. Potenciál růstu ceny těchto akcií, který se v tomto rozdílu skrývá, je nepochybný. Není ovšem jasné, kdy se tato možnost stane realitou. Investoři proto musejí spoléhat na jednu ze zásad správného investování - trpělivost.

Akcie, zlato, dluhopisy: Co bude dál? Neřešte krátkodobou náladu a připomeňte si zásady investování
Jeremyho Granthama není potřeba sáhodlouze představovat. Hlavní postava investiční společnosti GMO patří k ikonám dlouhodobého investování, stejně jako Buffett v současnosti nefandí americkým státním dluhopisům a zdůrazňuje pravidla dlouhodobého investování. Ta základní si stojí za to v současnosti, kdy akciové trhy zažívají euforické období, připomenout.

Zdroj: PFP Wealth Management