Anketa: Jak investovat 1 000, 10 000 a 100 000 Kč?
|

Anketa: Jak investovat 1 000, 10 000 a 100 000 Kč?

Tisícovku si užijte, jak nejlépe umíte, s vyššími částkami se už dá začít vybírat z mnoha typů investic na finančních trzích. Odborníci oslovení v naší anketě většinou doporučují drobným investorům nákup podílových fondů.

Investice Investování Podílové fondy
Anketa: Milan Vaníček

Milan Vaníček

hlavní analytik, J&T banka

1 000 Kč: Kniha

10 000 Kč: Dovolená

100 000 Kč: Konzervativně bych využil některého úsporného programu, tedy depozita, například na termínovaných účtech. Odvážnější investor by mohl investovat do některého komoditního fondu či zajištěného fondu. Rizikově neaverzní investor by mohl zkusit investování pomocí cenných papírů, ale i zde bych zvolil některý z defenzivních titulů, jako jsou v případě SPAD Telefónica, Philip Morris ČR, Pegas Nonwovens, Fortuna, ale například i ČEZ.

Anketa: Jakub Sýkora

Jakub Sýkora

ředitel, SFM Group

1 000 Kč: Vzhledem k velikosti částky bych neuvažoval v rovině investice na finančních trzích, spíše bych investoval do dárků pro své blízké. Co třeba rodinné odpoledne v Národním muzeu, kde je momentálně vystavena nejdražší mince na světě?

10 000 Kč: Sympatická částka pro diverzifikaci do některého z nástrojů na pomezí investice a uchovatele hodnoty – například vhodně volené starožitnosti, která může plnit nejen ekonomický cíl, ale i vhodně doplnit vybavení bytu nebo domu.

100 000 Kč: Rozložil bych do více menších částek (například 10 částek po 10 000 nebo 20 částek po 5 000) a pravidelně investoval do akcií s očekávaným dlouhodobým růstem, třeba z regionu jihovýchodní Asie. Pravidelnou investicí si v době vysoké volatility trhů zajistím průměrování nákupní ceny a eliminuji případné špatné načasování nákupu.

Karel Synek

Karel Synek

finančí poradce, OVB

1 000 Kč: Jelikož jsou peníze v lidském životě takříkajíc vždy až na prvním místě, zvažoval bych pečlivě, avšak u tisícovky bych tomu až tak velikou vážnost nedával, ale ne že by to nebyly peníze. V tomto případě bych uvažoval je vložit jako mimořádný vklad například na některý ze stávajících produktů, u kterého se ideálně blížící konec podobá mému investičnímu záměru (například stavební spoření končící za 2 roky mi přinese 10 % státní podpory plus zhruba 2% úrok, a to s velkou mírou jistoty).

10 000 Kč: S částkou v řádech desítek tisíc, například 30 až 50 000 ve střednědobém horizontu, bych uvažoval o již hotovém typovém vyváženém (smíšeném) portfoliu podílových fondů. To však za předpokladu, že se nejedná o moji jedinou rezervu na neočekávané výdaje domácnosti.

100 000 Kč: O mnoho by se to při stejném horizontu nelišilo, avšak mohl bych si dovolit nějakou diverzifikaci a rozložení na dva podobné produkty. Ale pokud by se ve všech předchozích případech jednalo o krátkodobé uložení peněz do roka, tak bych zřejmě využil spořícího účtu s úrokem kolem 2 % a bez výpovědní lhůty, investice v pravém slova smyslu by totiž byla spekulativní se vším všudy.

Boris Tomčiak

Boris Tomčiak

analytik, Colosseum

1 000 Kč: Pokud se jedná o jednorázovou investici, člověk asi udělá nejlépe, když tuto částku použije na nákup nějakého zážitku. Dámy si mohou dopřát třeba kvalitní manikúru nebo odpočinkovou masáž, páni si mohou na nějakém slevovém portálu půjčit luxusní auto a pořádně si s ním užít. Radost ze zážitku by byla určitě větší než případné zhodnocení peněz pomocí investování na finančních trzích.

10 000 Kč: Stále se nejedná o významnou částku na to, aby člověk ztrácel čas hledáním nejlepší investice. Mnoho lidí nedokáže využívat možnosti, které jim nabízí kupříkladu jejich práce. Řekněme, že si za 10 000 Kč koupí dobrý jazykový nebo počítačový kurz, díky kterému dostanou v práci přidáno 500 Kč měsíčně. To je za celý rok 6 000 Kč, což znamená, že celá investice do vzdělávání se člověku do dvou let vrátí. Na finančních trzích se takováto návratnost kapitálu dá očekávat jenom při značně spekulativních investicích.

100 000 Kč: Tady je hranice, u které již má smysl uvažovat o větší angažovanosti na finančních trzích. Pasivnější investoři mohou nakoupit dluhopisové a akciové fondy. Aktivnější investoři, kteří věří ve své schopnosti vydělávat na trhu, si můžou otevřít účet pro obchodování s akciemi nebo na forexu.

Lukáš Vácha

Lukáš Vácha

obchodní ředitel, Conseq

1 000 Kč: Pořídil bych manželce tenisového trenéra, aby se s ní dalo příště hrát. To je názorný příklad toho, jak má vypadat správná investice. Dividendu v podobě většího potěšení ze hry budeme mít oba, navíc ji budeme čerpat opakovaně při každé hře.

100 000 Kč: U "dlouhých" peněz bych neváhal a šel do akcií. I když si lidé začínají uvědomovat, že "krize" končí, stále jich moc nemají. Je tedy stále vhodná doba nakupovat, i když slevy jsou menší než na přelomu roku. V případě "krátkých" peněz (1 až 2 roky) bych nespekuloval a šel do menší banky či záložny. Do zhruba 2,5 milionu Kč za ně ručí stát, tak se není čeho bát.

Štěpán Mikolášek

Štěpán Mikolášek

hlavní portfoliomanažer, ISČS

Výše investované částky je jen jedním z parametrů (spíše méně podstatným) určujících optimální investici. Mezi základní parametry, podle kterých se investor rozhoduje, patří předpokládaná doba investice, požadovaný (z možných) výnos, maximální riziko (maximální ztráta za dané období v případě propadu trhů). Dále jsou pro profesionálního poradce důležité informace, jako jsou zkušenost, znalost, daně, příjem, podíl investice na majetku klienta a podobně. Tedy co klient, to jiná optimální skladba investice.

1 000 Kč: Investovat u nás můžete sice už od 100 Kč měsíčně, ale takto malou částku bych věnoval spíše na nákup nějakého pěkného zážitku pro sebe nebo své blízké. Ten pocit vám již nikdo nevezme.

10 000 Kč: Vybral bych renomovanou investiční společnost a té bych peníze svěřil do správy. Vybrat si můžete z široké škály podílových fondů – od konzervativních dluhopisových fondů až po rizikovější akciové fondy. Při výběru konkrétního fondu je potřeba mít na paměti zamýšlenou dobu investice.

100 000 Kč: Z takovéto částky už je možné poskládat investiční portfolio a tím diverzifikovat riziko. Investici je potřeba rozložit podle rizikového profilu investora. Jako základ portfolia bych vybral konzervativní dluhopisový fond a doplnil bych ho akciovými investicemi, případně investicemi do komoditního a realitního trhu. S rostoucím podílem rizikovějších investic v portfoliu počítejte s delším investičním horizontem.

Anketa: Michal Valentík

Michal Valentík

hlavní investiční stratég, ČP Invest

1 000 Kč: Případná ztráta tisícikoruny je nemilá, ale nic katastrofálního by se nestalo, proto bych extrémně spekuloval. Zdarma bych si otevřel účet u obchodníka s cennými papíry, provedl měnovou konverzi a nakoupil americké dolary. Poté bych si vybral společnost obchodovanou přes "Pink Sheets", jejíž akcie se aktuálně obchodují za 0,0001 USD, a nakoupil maximální množství akcií.

10 000 Kč: S touto sumou bych doporučil investici do vzdělání. Buď do zvýšení počítačové gramotnosti, nebo do cizího jazyka.

100 000 Kč: Peníze bych svěřil do správy investiční společnosti, šlo by tedy o kolektivní investování skrze podílové fondy. Zde záleží na investičním horizontu a na vtahu k riziku konkrétního investora. Čím kratší investiční horizont, tím je vhodnější vybírat méně rizikové fondy. Optimální variantou je rozložení peněz do více finančních aktiv (komodity, akcie, dluhopisy), jelikož různá aktiva se chovají odlišně, což snižuje celkové riziko.

Článek je převzat z časopisu Investiční magazín

včera v 12:00

Investorský magazín: ČEZ pohledem analytika a investice Petra Koblice

Společnost ČEZ je dlouhodobě nejsledovanějším titulem v kurzovém lístku pražské burzy. Vedle předpokládané lepší...
ČEZ Akcie ČR Energetika
9. 10. 2019 15:00

Finanční a další výhody amerických prezidentů

Spojené státy se starají, byť někdy svérázně, o blaho své i celého světa. Ponechme však tentokrát (geo)politiku...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika
8. 10. 2019 15:00

Vzdělávání mimo školu jako výhoda v dalším studiu i na trhu práce

Stále více českých studentů se vzdělává mimo školu. Populární jsou zejména on-line kurzy, které nabízejí (i)...
Vzdělání Děti Česká republika
7. 10. 2019 12:00

Investorský magazín: Stárnutí lidstva jako investiční příležitost

Světová populace stárne a bohatne, což otevírá nové investiční příležitosti. Investice na základě tohoto...
Demografie Investiční strategie Investiční tipy
5. 10. 2019 18:00

(Nejen) český trh práce musí zareagovat na tyto globální trendy, upozorňuje ekonom

Digitalizace a automatizace jsou realitou současnosti, podmínkou pro zachování konkurenceschopnosti českých podniků a...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
1. 10. 2019 09:00

Dufek (ČSOB): Růst mezd v Česku je daní za úspěch, montovny vypadají jinak

Česko již dávno není (jen) levnou montovnou, podle mnoha ukazatelů v tomto ohledu struktura naší ekonomiky vypadá...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
30. 9. 2019 12:00

Investorský magazín: Proč mají ETF smysl?

Indexové fondy šetří investorům peníze, výkonem překonávají většinu aktivně spravovaných portfolií a jsou jednodušší...
Podílové fondy ETF Ponaučení pro investory
28. 9. 2019 18:00

Klíč k lepšímu vzdělání a zařazení mladých na trh práce? Spolupráce škol a byznysu

Školy a firmy by měly spolupracovat. I díky tomu by se studenti dostali k tolik potřebné inspiraci a praxi, uvedl v...
Vzdělání Pracovní trh Byznys a podnikání
26. 9. 2019 18:00

Petr Koblic: Líbí se mi investice do startupů a menších firem s charismatickým vedením

Základem investiční strategie by měla být diverzifikace, uvedl v rámci ABCD investora generální ředitel Burzy cenných...
Small caps Investiční tipy Petr Koblic
26. 9. 2019 07:00

Automatické obchodní systémy: Možnost pro tradery s výhodami i nevýhodami robotů

Automatické obchodní systémy se nemýlí a zvládají bleskurychle sledovat a obchodovat na mnoha trzích. Jsou to ale...
Trading Obchodování Ponaučení pro investory
24. 9. 2019 18:00

Byznys: Hledají se absolventi s kritickým myšlením a globálním přehledem

Mladí lidé vstupující na trh práce by měli naprosto samozřejmě ovládat angličtinu, mít co nejvíce zájmů a schopnost...
Vzdělání Pracovní trh Zaměstnání
24. 9. 2019 07:00

Social trading: Za provizi lze kopírovat úspěšné obchodníky, zvažte ale svůj vztah k riziku

Pokud investujete a chcete své peníze trochu "rozehrát", budete muset obchodování věnovat poměrně dost času. V...
Investiční strategie Forex (FX) Trading
23. 9. 2019 12:00

Investorský magazín: Podzimní výhled pro české akcie a nízké sazby jako nový normál

Investujete do českých akcií? Investorský magazín zanořil sondu do aktuálního kurzového lístku pražské burzy....
Akcie ČR Úrokové sazby Petr Koblic
22. 9. 2019 16:00

Roman Koděra (Patria Finance): Výhody amerického akciového trhu a portfolio složené z titulů obchodovaných v Praze

Do pořadu Byznys index na TV Seznam si šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný zve výrazné osobnosti světa...
Akcie ČR Americké akcie ČEZ
20. 9. 2019 12:00

Rathouský & Hnát: České školství i byznys potřebují chytré darebáky

Český byznys potřebuje chytré darebáky, kteří namísto memorování problémům přijdou na kloub a přistupují k nim (i...
Vzdělání Česká republika Česká ekonomika
20. 9. 2019 07:00

Lukáš Vácha (Conseq IM): V regionu sázíme na banky i na Ukrajinu

V regionu střední a východní Evropy hledáme jak dlouhodobě podhodnocené tituly, jako jsou například akcie některých...
Ukrajina Střední a východní Evropa Rozhovor
19. 9. 2019 18:00

On-line cesta k alternativním investicím (i) pro drobné investory

Svět alternativních investic byl dlouho výsadou bohatých, to se ale mění. Zkraje září byla v Česku spuštěna nová...
Investiční alternativy Sběratelství Investiční tipy
19. 9. 2019 09:00

Fond, se kterým i drobní investoři mohou vsadit na startupy (a scaleupy)

Mladé firmy, které mají silné růstové vyhlídky, ale ještě nejsou v zisku, shánějí často financování namísto v bankách...
Podílové fondy Small caps Private equity
17. 9. 2019 18:00

Koblic (BCPP) & Vácha (Conseq IM): Centrální banky v případě krize mohou přijít s inovacemi v měnové politice. Má ale jejich dohled nad růstem vůbec smysl?

Centrální banky před deseti lety, když se ekonomika hrabala z hluboké krize, přišly s neortodoxními opatřeními typu...
Centrální banky Krize Světová ekonomika
17. 9. 2019 15:00

Rathouský (Svaz průmyslu a dopravy ČR): Rušení maturity z matematiky je nebezpečné, na pracovním trhu může chybět logické myšlení

Bez solidní znalosti matematiky člověk přichází o schopnost logického myšlení a obecně mu v potřebné výbavě do života...
Vzdělání Pracovní trh Česká republika