Anketa: Jak investovat 1 000, 10 000 a 100 000 Kč?
|

Anketa: Jak investovat 1 000, 10 000 a 100 000 Kč?

Tisícovku si užijte, jak nejlépe umíte, s vyššími částkami se už dá začít vybírat z mnoha typů investic na finančních trzích. Odborníci oslovení v naší anketě většinou doporučují drobným investorům nákup podílových fondů.

Investice Investování Podílové fondy
Anketa: Milan Vaníček

Milan Vaníček

hlavní analytik, J&T banka

1 000 Kč: Kniha

10 000 Kč: Dovolená

100 000 Kč: Konzervativně bych využil některého úsporného programu, tedy depozita, například na termínovaných účtech. Odvážnější investor by mohl investovat do některého komoditního fondu či zajištěného fondu. Rizikově neaverzní investor by mohl zkusit investování pomocí cenných papírů, ale i zde bych zvolil některý z defenzivních titulů, jako jsou v případě SPAD Telefónica, Philip Morris ČR, Pegas Nonwovens, Fortuna, ale například i ČEZ.

Anketa: Jakub Sýkora

Jakub Sýkora

ředitel, SFM Group

1 000 Kč: Vzhledem k velikosti částky bych neuvažoval v rovině investice na finančních trzích, spíše bych investoval do dárků pro své blízké. Co třeba rodinné odpoledne v Národním muzeu, kde je momentálně vystavena nejdražší mince na světě?

10 000 Kč: Sympatická částka pro diverzifikaci do některého z nástrojů na pomezí investice a uchovatele hodnoty – například vhodně volené starožitnosti, která může plnit nejen ekonomický cíl, ale i vhodně doplnit vybavení bytu nebo domu.

100 000 Kč: Rozložil bych do více menších částek (například 10 částek po 10 000 nebo 20 částek po 5 000) a pravidelně investoval do akcií s očekávaným dlouhodobým růstem, třeba z regionu jihovýchodní Asie. Pravidelnou investicí si v době vysoké volatility trhů zajistím průměrování nákupní ceny a eliminuji případné špatné načasování nákupu.

Karel Synek

Karel Synek

finančí poradce, OVB

1 000 Kč: Jelikož jsou peníze v lidském životě takříkajíc vždy až na prvním místě, zvažoval bych pečlivě, avšak u tisícovky bych tomu až tak velikou vážnost nedával, ale ne že by to nebyly peníze. V tomto případě bych uvažoval je vložit jako mimořádný vklad například na některý ze stávajících produktů, u kterého se ideálně blížící konec podobá mému investičnímu záměru (například stavební spoření končící za 2 roky mi přinese 10 % státní podpory plus zhruba 2% úrok, a to s velkou mírou jistoty).

10 000 Kč: S částkou v řádech desítek tisíc, například 30 až 50 000 ve střednědobém horizontu, bych uvažoval o již hotovém typovém vyváženém (smíšeném) portfoliu podílových fondů. To však za předpokladu, že se nejedná o moji jedinou rezervu na neočekávané výdaje domácnosti.

100 000 Kč: O mnoho by se to při stejném horizontu nelišilo, avšak mohl bych si dovolit nějakou diverzifikaci a rozložení na dva podobné produkty. Ale pokud by se ve všech předchozích případech jednalo o krátkodobé uložení peněz do roka, tak bych zřejmě využil spořícího účtu s úrokem kolem 2 % a bez výpovědní lhůty, investice v pravém slova smyslu by totiž byla spekulativní se vším všudy.

Boris Tomčiak

Boris Tomčiak

analytik, Colosseum

1 000 Kč: Pokud se jedná o jednorázovou investici, člověk asi udělá nejlépe, když tuto částku použije na nákup nějakého zážitku. Dámy si mohou dopřát třeba kvalitní manikúru nebo odpočinkovou masáž, páni si mohou na nějakém slevovém portálu půjčit luxusní auto a pořádně si s ním užít. Radost ze zážitku by byla určitě větší než případné zhodnocení peněz pomocí investování na finančních trzích.

10 000 Kč: Stále se nejedná o významnou částku na to, aby člověk ztrácel čas hledáním nejlepší investice. Mnoho lidí nedokáže využívat možnosti, které jim nabízí kupříkladu jejich práce. Řekněme, že si za 10 000 Kč koupí dobrý jazykový nebo počítačový kurz, díky kterému dostanou v práci přidáno 500 Kč měsíčně. To je za celý rok 6 000 Kč, což znamená, že celá investice do vzdělávání se člověku do dvou let vrátí. Na finančních trzích se takováto návratnost kapitálu dá očekávat jenom při značně spekulativních investicích.

100 000 Kč: Tady je hranice, u které již má smysl uvažovat o větší angažovanosti na finančních trzích. Pasivnější investoři mohou nakoupit dluhopisové a akciové fondy. Aktivnější investoři, kteří věří ve své schopnosti vydělávat na trhu, si můžou otevřít účet pro obchodování s akciemi nebo na forexu.

Lukáš Vácha

Lukáš Vácha

obchodní ředitel, Conseq

1 000 Kč: Pořídil bych manželce tenisového trenéra, aby se s ní dalo příště hrát. To je názorný příklad toho, jak má vypadat správná investice. Dividendu v podobě většího potěšení ze hry budeme mít oba, navíc ji budeme čerpat opakovaně při každé hře.

100 000 Kč: U "dlouhých" peněz bych neváhal a šel do akcií. I když si lidé začínají uvědomovat, že "krize" končí, stále jich moc nemají. Je tedy stále vhodná doba nakupovat, i když slevy jsou menší než na přelomu roku. V případě "krátkých" peněz (1 až 2 roky) bych nespekuloval a šel do menší banky či záložny. Do zhruba 2,5 milionu Kč za ně ručí stát, tak se není čeho bát.

Štěpán Mikolášek

Štěpán Mikolášek

hlavní portfoliomanažer, ISČS

Výše investované částky je jen jedním z parametrů (spíše méně podstatným) určujících optimální investici. Mezi základní parametry, podle kterých se investor rozhoduje, patří předpokládaná doba investice, požadovaný (z možných) výnos, maximální riziko (maximální ztráta za dané období v případě propadu trhů). Dále jsou pro profesionálního poradce důležité informace, jako jsou zkušenost, znalost, daně, příjem, podíl investice na majetku klienta a podobně. Tedy co klient, to jiná optimální skladba investice.

1 000 Kč: Investovat u nás můžete sice už od 100 Kč měsíčně, ale takto malou částku bych věnoval spíše na nákup nějakého pěkného zážitku pro sebe nebo své blízké. Ten pocit vám již nikdo nevezme.

10 000 Kč: Vybral bych renomovanou investiční společnost a té bych peníze svěřil do správy. Vybrat si můžete z široké škály podílových fondů – od konzervativních dluhopisových fondů až po rizikovější akciové fondy. Při výběru konkrétního fondu je potřeba mít na paměti zamýšlenou dobu investice.

100 000 Kč: Z takovéto částky už je možné poskládat investiční portfolio a tím diverzifikovat riziko. Investici je potřeba rozložit podle rizikového profilu investora. Jako základ portfolia bych vybral konzervativní dluhopisový fond a doplnil bych ho akciovými investicemi, případně investicemi do komoditního a realitního trhu. S rostoucím podílem rizikovějších investic v portfoliu počítejte s delším investičním horizontem.

Anketa: Michal Valentík

Michal Valentík

hlavní investiční stratég, ČP Invest

1 000 Kč: Případná ztráta tisícikoruny je nemilá, ale nic katastrofálního by se nestalo, proto bych extrémně spekuloval. Zdarma bych si otevřel účet u obchodníka s cennými papíry, provedl měnovou konverzi a nakoupil americké dolary. Poté bych si vybral společnost obchodovanou přes "Pink Sheets", jejíž akcie se aktuálně obchodují za 0,0001 USD, a nakoupil maximální množství akcií.

10 000 Kč: S touto sumou bych doporučil investici do vzdělání. Buď do zvýšení počítačové gramotnosti, nebo do cizího jazyka.

100 000 Kč: Peníze bych svěřil do správy investiční společnosti, šlo by tedy o kolektivní investování skrze podílové fondy. Zde záleží na investičním horizontu a na vtahu k riziku konkrétního investora. Čím kratší investiční horizont, tím je vhodnější vybírat méně rizikové fondy. Optimální variantou je rozložení peněz do více finančních aktiv (komodity, akcie, dluhopisy), jelikož různá aktiva se chovají odlišně, což snižuje celkové riziko.

Článek je převzat z časopisu Investiční magazín

12:00

Daniela Pešková (Česká spořitelna): Jak pragmaticky investovat?

Do pořadu Byznys index na TV Seznam si šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný zve výrazné osobnosti světa...
Pravidla a doporučení pro investování Ponaučení pro investory Investování
14. 2. 2019 09:00

Stárnoucí populace méně investuje. Pro Česko to může být problém, varuje ekonomka

Japonská demografická klatba Česku (nejspíše) nehrozí, stárnutí populace ale i pro nás znamená výzvy. Jednou z nich...
Česká republika Česká ekonomika Demografie
13. 2. 2019 09:00

Vácha (Conseq IM): Vyšší sazby jsou příležitostí ke snížení rizikovosti portfolia

Recese podobná té z roku 2008 se nechystá, ale ekonomika se přibližuje sestupné fázi cyklu. Investoři by v době, kdy...
Investiční tipy Fondy peněžního trhu Dluhopisový trh
12. 2. 2019 15:00

Kde ve vyúčtování za energie hledat prostor k úsporám

Chcete platit méně za elektřinu nebo zemní plyn? Aleš Jelínek ze společnosti EGO energie na lednovém Investičním fóru...
Komodity Spotřebitelé Energetika
12. 2. 2019 09:00

Zamrazilová: Bez (penzijní) reformy budeme za deset let čelit hlubokým problémům

Stárnutí české populace si žádá revizi veřejných financí, které napříště musejí reflektovat narůstající počet osob...
Česká republika Česká ekonomika Penzijní reforma
11. 2. 2019 12:00

Investorský magazín: Co hýbalo letošním Davosem?

Nestihli jste letos zajet na největší setkání světových státníků a byznysmenů? Nevadí, to nejlepší z letošního...
Světová ekonomika Globalizace Ekonomické a politické hrozby
9. 2. 2019 12:00

Jaromír Šindel (Citibank): Co čeká českou ekonomiku v roce 2019

Do pořadu Byznys index na TV Seznam si šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný zve výrazné osobnosti světa...
Česká republika Česká ekonomika Výhled na rok 2019
8. 2. 2019 07:00

Uherík (Save & Capital): Na trzích se chystají hubenější dekády, investoři by měli řešit náklady

Po třiceti letech historicky nadprůměrných výnosů by investoři měli být připraveni na delší období nižších výnosů z...
Poplatky Výnosy ETF
7. 2. 2019 15:00

Daně: Jak na příjmy ze zahraničí a na co nezapomenout při podávání daňového přiznání

První čtvrtletí, zejména pak jeho závěr, je ve znamení podávání daňového přiznání fyzických osob. Daňová povinnost je...
Daně Investování Ponaučení pro investory
7. 2. 2019 09:00

Čínský demografický problém? Štěstí pro svět, říká ekonom

Čínu čeká v důsledku politiky jednoho dítěte citelné stárnutí populace a nejspíše i velké problémy podobné těm, jaké...
Čína Geopolitická rizika Emerging Markets
6. 2. 2019 09:00

Čínské akcie nejsou pro začátečníky, zajímavým klíčem ke vstupu na trh mohou být Alibaba a Tencent

Vstup drobných investorů na čínský akciový trh je mimořádně složitý, a proto má pro investory se zájmem o tuto obří...
Čína Asijské akcie Emerging Markets
5. 2. 2019 09:00

Kovanda (Czech Fund): Migrace polarizuje západní společnost, pracovní sílu přitom potřebujeme

Stárnutí západu s sebou přináší mnohé výzvy, z nichž tou největší se zdá být zmírnění rizik spojených s řízenou...
Světová ekonomika Evropská ekonomika Geopolitická rizika
4. 2. 2019 12:00

Investorský magazín: Pavel Kohout a jeho pohled na trhy v roce 2019

Akcioví investoři již dlouho nezažili tak impozantní vstup do nového roku. Vydrží dobrá nálada na burzách i v dalších...
Investování Ponaučení pro investory Pravidla a doporučení pro investování
2. 2. 2019 12:00

Jana Brodani (AKAT ČR): Jak na investice do podílových fondů

Do pořadu Byznys index na TV Seznam si šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný zve výrazné osobnosti světa...
Investiční strategie Podílové fondy Ponaučení pro investory
1. 2. 2019 09:00

České banky a CME: Akciové tipy z pražské burzy (nejen) pro rok 2019

Komerční banka, dividendová stálice českého trhu, a také MONETA Money Bank by mohly zajímavě těžit z vyšších sazeb v...
Akcie ČR CME (CETV) Komerční banka
31. 1. 2019 09:00

Zlaté české ručičky ve světě zítřka nebudou stačit. Co s tím?

Kvalitu pracovní síly v Česku často podceňujeme, přitom jsou u nás lidé v principu šikovní, vzdělaní a pracovití. ...
Česká republika Česká ekonomika Vzdělání
30. 1. 2019 15:00

Jak při tradingu využít síly velkých tržních hráčů

Denní trader to na trhu nemá snadné. Většinu tržní aktivity totiž mají na svědomí velcí investoři, jako jsou banky,...
Trading Obchodování Ponaučení pro investory
30. 1. 2019 09:00

Eva Zamrazilová: Centrální banky zaspaly, zpřísňování měnové politiky daleko za vrcholem cyklu bude mít vážné dopady na ekonomiku i trhy

Fed se v rámci zvyšování sazeb nedostane ani zdaleka na úrovně z období před poslední krizí, ECB pak se svým...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Úrokové sazby
29. 1. 2019 15:00

3 důvody, proč by letos české dluhopisy mohly podat zajímavý výkon

Portfoliomanažer Michal Špaček z NN Investment Partners na lednovém Investičním fóru přiblížil tři faktory, které by...
České státní dluhopisy Státní dluhopisy Dluhopisový trh
29. 1. 2019 09:00

Havlíček (AMSP ČR): Česko musí jít cestou inovací a moderních technologií, přidaná hodnota musí vznikat u nás

Česko se již brzy začne řídit strategií The Czech Republic: Country for the Future, která mimo jiné přizpůsobí naši...
Česká republika Česká ekonomika Inovace