Tento trend může znamenat skvělou budoucnost akcií
|

Tento trend může znamenat skvělou budoucnost akcií

Demografický vývoj ve Spojených státech je často zmiňován jako spíše medvědí faktor pro dlouhodobý vývoj akcií. Generace baby boomers se bude postupně zbavovat akcií, tedy rizikovější složky dlouhodobého portfolia, a přesune peníze do bezpečnějších aktiv, především do dluhopisů. Tobias Levkovich, stratég Citigroup, který patří k přesvědčeným býkům, tedy optimistům, co se akciového trhu týká, to ovšem vidí jinak. Podle něj nejde o baby boomers, ale o jejich děti. Ty totiž budou určovat dlouhodobý trend vývoje akciových trhů.

Americká ekonomika Světové akcie Demografie Baby boomers
Býk

"Nová vlna investorů, kterou budou tvořit děti baby boomers, bude mít chuť a důvod investovat do akcií," píše Levkovich ve své aktuální zprávě. "Podobně na tom byli jejich rodiče v 80. letech."

Nová generace třicátníků

Vlna dnešních čerstvých třicátníků nezažila v roli investorů propad po internetové bublině v roce 2000. Mohou si pamatovat turbulence v uplynulých čtyřech letech, které ovšem po ročním strmém propadu pokračují tříletým býčím trhem.

Politika Fedu a dalších centrálních bank navíc hrozí dříve nebo později vyšší inflací, kterou výnosy dluhopisů zemí jako Německo nebo USA mnohdy ani nepokrývají.

To se týká i řady fondů, které v současnosti silně zaostávají za akciovým trhem, svými dluhopisovými portfolii nemají šanci svým podílníkům zajistit zajímavé zhodnocení. I fondy proto podle Levkoviche budou časem investovat "odvážněji".

Warren Buffett: Dluhopisy mě nezajímají, akcie jsou mnohem lepší
Miliardář Warren Buffett dává akciím přednost před dluhopisy i před zlatem. Nízké výnosy z "bezpečných" amerických dluhopisů v kombinaci s inflací podle známého dlouhodobého investora dělají z investic navázaných na měny naprosto nezajímavou alternativu. Kdo investuje opravdu dlouhodobě, ví, že akcie vynášejí více než dluhopisy nebo zlato. Warren Buffett své jasné stanovisko napsal v dopise akcionářům svého fondu Berkshire Hathaway.

"Riziko toho, že generace baby boomers opustí akcie a přesune peníze do bezpečnějších aktiv, se v debatách s našimi klienty objevuje velice často," připouští stratég Citigroup.

I přes zhruba 400miliardový odliv peněz z akciových fondů ovšem tito velcí hráči stále drží zhruba 4 biliony dolarů, což je asi 55 % celkových finančních aktiv amerických domácností. To je stále hodně vysoké číslo. Američané jsou zkrátka zvyklí "spořit na důchod skrze akcie".

Dividendy lákají

Navíc i dividendové výnosy poprvé od 50. let jasně převyšují výnosy z hotovosti. I to by mělo lákat stále více drobných i institucionálních investorů na akciový trh.

Nová vlna zpětných odkupů a vyšších dividend začíná, slibuje (si) akciový býk
Thomas Lee z JPMorgan ani přes silný začátek roku nic nemění na svém býčím akciovém výhledu. Podporou pro další posilování akcií bude podle něj mimo jiné velký objem volné hotovosti v bilancích amerických firem. Ten podle stratéga nepovede k ničemu jinému než ke zpětným odkupům akcií a navyšování dividend.

Na závěr graf, který ilustruje Levkovichovu hlavní ideu, tedy růst počtu mladých investorů lačných po akciových ziscích.

Lidé ve věku 35 až 39 let vs. americké akcie
Zdroj: Citigroup