Zažije optimismus na trzích zatěžkávací zkoušku?
|

Zažije optimismus na trzích zatěžkávací zkoušku?

Všeobecný optimismus na globálních trzích s rizikovými aktivy, jenž byl v posledních týdnech tažen levnými penězi, čeká dost možná zatěžkávací zkouška. Ta přitom může být podnícena úvahami o tom, zda bude tempo, jakým hlavní centrální banky světa pumpují do finančního systému další peníze, udrženo i v dohledné budoucnosti.

Nezaměstnanost Státní dluhopisy Fed ECB Centrální banky
Fed

Tento týden dostanou trhy důležitou informační potravu v podobě choulostivých dat z amerického trhu práce. Od jeho výkonu odvozuje americká centrální banka svou politiku. Holubice ve vedení Fedu se přitom cítí poněkud zaskočeny nečekaně dobrým výkonem ekonomiky. Svižný růst zlepšuje situaci i na trhu práce, což by konec konců měla potvrdit i data z trhu práce zveřejňovaná na konci týdne.

Americký trh práce přitom od listopadu loňského roku v průměru vytváří 200 tisíc pracovních míst. V únoru tomu zřejmě nebylo jinak. Takto výrazná čísla jsou nezpochybnitelným důkazem udržitelného oživení, takže není divu, že i umírněnější centrální bankéři z Fedu již (zatím) nepočítají s tím, že by ekonomiku bylo zapotřebí ještě více (monetárně) stimulovat.

Zotavuje se americký trh práce?
Graf na jedné straně znázorňuje, kolik měsíčně přibylo (respektive ubylo) v USA pracovních míst mimo zemědělský sektor (v modré barvě), a na straně druhé 4týdenní klouzavý průměr podaných nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (v červené barvě – zobrazeno převráceně). Za posledních 35 let pokaždé, když 4týdenní klouzavý průměr žádostí o podporu poklesl pod 375 tisíc, směřoval ukazatel tvorby pracovních míst nad hodnotu 250 tisíc. Přepočteno na podíl americké populace tento vývoj odpovídá míře nezaměstnanosti pod 8 %.

Druhé zklamání (z toho, že peníze na trhy aktiv nebudou přisypávány tak rychle jako dosud) může přijít ve čtvrtek odpoledne během zasedání ECB. Na jedné straně spokojenost s tím, že se rizikové marže na trzích dluhopisů utáhly, a na straně druhé znepokojení jestřábů z důsledků ultraexpanzivní politiky centrální banky, můžou přimět vedení ECB k tomu, že do odvolání ukončí pořádání tendrů na půjčování tříleté likvidity za 1,0 %.