10 akcií s nadprůměrným dividendovým výnosem
|

10 akcií s nadprůměrným dividendovým výnosem

Investoři se v dobách, kdy narůstá averze k riziku, uchylují do amerických státních dluhopisů. Vzhledem k nízkým výnosům, jaké v minulých letech bondy nabízely, to však není zrovna doporučeníhodná investiční strategie. Jako mnohem lepší se jeví sázka na akcie finančně silných společností s vysokými (a rostoucími) dividendami.

Energetika Telekomunikace Farmacie Světové akcie Dividendy Tabák a cigarety

S nejkvalitnějšími firmami můžete díky silným ziskům kromě výplaty stabilních dividend participovat také na zhodnocení ceny akcií. Za zmínku navíc stojí, že za posledních 80 let představovaly dividendy 45 % výnosů z akcií v indexu S&P 500.

Následující výběr zahrnuje společnosti slibující dlouhodobý růst s tržní kapitalizací nad 5 miliard, finančními fundamenty nejníže stupně B a dividendovým výnosem mezi 5 a 8 %.

10. Exelon

Je největším provozovatelem atomových elektráren v USA a distributorem elektrické energie a zemního plynu. V tomto kvartálu se očekává fúze s Consolidated Energy. Nově vzniklá společnost bude největším americkým producentem energií a druhým největším distributorem elektřiny a zemního plynu. Fúze byla schválena akcionáři obou firem a získala souhlas většiny komisí. Žádost o schválení Federální energetickou regulační komisí je teprve posuzována.

Exelon

9. Health Care REIT

Očekává se, že nezávislý nemovitostní investiční trust se zaměřením na budovy zdravotnických zařízení letos vygeneruje zisk 1,31 USD na akcii. Další rok by zisk mohl zaznamenat až 19% růst.

Health Care REIT

8. Altria Group

Altria je v USA předním výrobcem cigaret a bezdýmného tabáku a dvojkou na trhu doutníků. Vlastní Philip Morris USA, U.S. Smokeless Tobacco Co. a Ste. Michelle Wine Estates. 27% majetkovou účast má rovněž v světově druhé největší pivovarnické společnosti SABMiller.

Altria

7. AT&T

Druhý největší provozovatel bezdrátových sítí a dominantní telekomunikační společnost ve 22 amerických státech spravuje 40 milionů telefonních linek a chlubí se 6 miliony internetových a 4 miliony televizních uživatelů.

AT&T

6. AstraZeneca

Prodává značkové farmaceutické produkty. Z USA pochází méně než 40 % jejích tržeb.

AstraZeneca

5. Southern Copper

Je jedním z největších světových producentů mědi s působností v Peru, Mexiku a Chile.

Southern Copper

4. Enbridge Energy Partners LP

V Severní Americe patří mezi nejvýznamnější přepravce ropy. Provozuje světově největší síť ropovodů táhnoucí se přes 5 tisíc kilometrů z kanadských ropných polí do Chicaga a dále. Letos by společnost měla dosáhnout zisku 1,52 USD na akcii – o 9 % více než loni. Měla by benefitovat z výhledu lepšího ekonomického růstu a příznivého vývoje ceny zemního plynu.

Enbridge Energy Partners LP

3. Buckeye Partners

Buckey Partners vlastní a provozuje téměř 10 tisíc kilometrů ropovodů a skladovacích terminálů na celém světě. Její ropovody jsou propojeny s rafinériemi, ropovody ostatních společností, sklady i letišti. Zisk by měl letos dosáhnout 3,31 USD na akcii a příští rok růst o 10 %.

Buckeye Partners

2. Linn Energy

Cílem Linn Energy je maximalizovat cash flow z rostoucího portfolia dlouhodobých komoditních aktiv (zejména ropy a zemního plynu). Zisk by měl letos vzrůst o 19 % na 2,16 USD na akcii. Linn Energy je veřejně obchodovaná společnost ve formě master limited partnership (MLP), což je obdoba naší komanditní společnosti. Dividendy jsou tak vysoké díky daňovému režimu, jemuž tyto společnosti podléhají (na dosažený zisk se nevztahuje daň z příjmu firem za podmínky, že bude téměř celý vyplacen investorům ve formě dividend). Dividenda však kolísá v závislosti na aktuálním čtvrtletním cash flow.

Linn Energy

1. Boardwalk Pipeline Partners

Další MLP, která se zabývá přepravou a skladováním zemního plynu. Letos by měla dosáhnout zisku 1,36 USD na akcii, další rok by měl zisk růst o 8 %.

Boardwalk Pipeline Partners

Dividendové akcie: Investiční bublina, o které se nemluví
Zajímali jste se někdy o akcie firmy Consolidated Edison? Nejspíš ne. Za uplynulé dva roky však posílily zhruba o 50 %, tedy dvakrát více než celý trh. Dividendový výnos z akcií firmy naopak logicky klesal a je nejníže od devadesátých let. Nebo třeba Altria; výrobce cigaret vykazuje horší výsledky, ale vysvětlujte to trhu – akcie jsou o polovinu výše než v roce 2010 a jsou nejdražší od roku 1998. Tradiční dividendové sázky totiž utrpěly povážlivé trhliny – příklon investorů k "bezpečnějším" akciím vyhnal ceny dividendových akcií nahoru.

Zdroj: thestreet.com