Levné peníze pro trh jako inzulín pro cukrovkáře: Je jich potřeba čím dál víc, než přijde konec
|

Levné peníze pro trh jako inzulín pro cukrovkáře: Je jich potřeba čím dál víc, než přijde konec

Pokud trh nikdy nemůže propadnout, protože nad ním bdí Otec Bernanke (nově také s Otcem Draghim), proč tolik strachu a paniky v posledních dnech? Nebo že by už někteří nevěřili ve všelék v podobě levných peněz?

Ben Bernanke Fed Světové akcie ECB Kvantitativní uvolňování LTRO a TLTRO
Inzulín a peníze

Optimisté přehlížejí jeden podstatný fenomén. Nazvěme ho "odolnost proto likviditě". je to stejné jako s inzulínem, jehož mimořádné dodávky potřebují cukrovkáři - potřeba inzulínu stále roste, jinak systém nefunguje. A na konci je v obou případech kolaps.

S likviditou je to stejné jako s inzulínem. V letech 2008 nebo 2009 stačil bilion dolarů zachránit světový finanční systém. Rally v prvním kvartálu letošního roku byla poháněna už zhruba 3 biliony dolarů v injekcích likvidity od centrálních bank.

Během čtyř let se tedy odolnost proti likviditě, ona netečnost, rapidně prohloubila. Ještě nedávno stačil bilion k několikaleté rally, nyní trojnásobná dávka likvidity udržela trhy na růstové vlně okolo čtyř měsíců.

Dříve nebo později nebude stačit ani několikanásobně větší porce peněz k tomu, aby se trh dostal na nová maxima. Býčí trh se v tu chvíli stane na dlouhá léta minulostí, investoři se pohrnou k "nouzovým východům".

Na sever, nebo na jih: Vezmou osud akcií do rukou znovu centrální bankéři?
Akcie na rozcestí, neveselé Velikonoce, čekání na výsledky - tak by se dala popsat nálada investorů během uplynulého víkendu. Americké trhy dnes na rozdíl od většiny evropských otevřou své "brány" a zahájí nový týden nejspíše níže, než zakončily ten minulý. Dlouhodobější vývoj bude ovšem výsledkem působení řady vlivů.

Zdroj: Oftwominds.com