Na co vsadit na současném trhu? 5 investičních tipů
|

Na co vsadit na současném trhu? 5 investičních tipů

Prezident a investiční manažer Peridot Capital Chad Brand dává přednost neoblíbeným, nedoceněným a nemódním akciím. Jiné investice hodnotí velice opatrně. Jaké jsou jeho tipy na kontrariánské investování při současných tržních podmínkách?

Investice Světové akcie Akciové tipy Kontrariánské investování

1. Nakupte růstové akcie za dumpingové ceny

Brand vyhledává známé firmy, o nichž si ostatní myslí, že mají to nejlepší za sebou. Například Teva Pharmaceutical Industries je předním výrobcem generických léků a obchoduje se za 8násobek zisku. Dokonce i společnosti jako Merck nebo Pfizer, kterým nedávno vypršela řada patentů, se obchodují za 10násobek. Růst Tevy se nejspíš zpomalí, ale přesto se bude jednat o ziskovou společnost, která má hotovosti na rozdávání.

Teva

Zajímavou investicí může být třeba i telekomunikační společnost NII Holdings. Působí na rychle rostoucích latinskoamerických trzích a kvůli investicím je její zisk v současnosti omezený. To však neznamená, že by o to více neměl růst v budoucnu.

NII Holdings

2. Vsaďte na defenzivu se sektorem nezbytného zboží

Brandovo portfolio je v současnosti doslova nabité defenzivními dividendovými tituly ze spotřebitelského sektoru. Příkladem je řetězec lékáren Walgreen. Po nedávném poklesu má tato firma investory čím nalákat zpět: nabízí příjemný dividendový výnos kolem 2,7 % a v budoucnu bude těžit z demografického vývoje stárnoucí populace.

Walgreen

3. Sáhněte po akciích restaurací

Není řeč o "profláknutých" jménech jako Chipotle Mexican Grill nebo Starbucks. Branda nezajímají 30- nebo 40násobky, i kdyby byl růstový příběh sebepoutavější. Raději se poohlíží po menších firmách s dobrým managementem, jako jsou třeba Kona Grill nebo Biglari Holdings, mateřská společnost řetězců Steak 'n Shake a Western Sizzlin.

Biglari Holdings

4. Energie = síla

Ceny zemního plynu a uhlí jsou na minimech, což je přesně to pravé pro hodnotové investory. Predikce světových zásob surovin se přitom stále zhoršují.

Mezi Brandovy favority ze sektoru uhlí patří Peabody Energy a Consol Energy. Na zemní plyn doporučuje vsadit s Chesapeake Energy nebo SandRidge Energy.

Peabody Energy Chesapeake Energy

5. Vybírejte zisky

Pro investory je mnohdy těžké prodat milované vítěze a inkasovat cash. Mít připravenou hotovost na "horší časy" ovšem není na škodu. Obzvláště po zimní rally, kterou by podle sezónních vzorců měla brzy vystřídat výraznější korekce. Pro případ poklesu trhu je potřeba mít po ruce dostatek kapitálu, abyste nepropásli příležitost nakoupit kvalitní akcie pod cenou.

Gary Shilling varuje, že v Číně přijde tvrdé přistání a že dolar nemůže než posílit, očekává proto pokles zisku firem v S&P 500 na 80 USD v roce 2012. Podle něj máme čekat medvědí trh a pokles P/E k 10, index se může podívat až k 800 bodů.

S&P 500
Zdroj: MarketWatch