Burzovní kalendář 16. 4. - 20. 4. 2012
|

Burzovní kalendář 16. 4. - 20. 4. 2012

Pro finanční trhy budou v příštím týdnu hlavním impulzem probíhající výsledková sezóna ve Spojených státech a situace v Evropě, kde se znovu na titulní stránky novin dostaly rostoucí výnosy dluhopisů, především španělských. Sledované bude i páteční setkání ministrů financí a centrálních bankéřů zemí G-20 ve Washingtonu. Na pražské burze by se investoři měli dočkat prvních provozních ukazatelů firem za první kvartál.

Wall Street

Americké akcie mají za sebou druhý týden poklesu, když náznaky oživení z poloviny týdne udusila v pátek nečekaně špatná čísla z čínské ekonomiky (S&P 500 -1,99 %).

K poklesu přispěla také situace v Evropě, kde se znovu velice otevřeně mluví o dluhové krizi, především o španělských bankách, které podle informací ECB "spolkly" 47 % peněz, které centrální banka rozpůjčovala evropskému bankovnímu sektoru v rámci operací LTRO.

Ruce pryč od Španělska, Francie a Belgie, radí portfoliomanažer
Španělsko přidělává investorům vrásky. Výnosy jeho dluhopisů opět rostou, a to navzdory úsporným opatřením, které zavádí vláda. Eric Stein, portfoliomanažer Eaton Vance Management, upozorňuje, že má Evropa dva základní problémy - jeden spojený s dluhem, druhý týkající se konkurenceschopnosti. V současnosti ovšem nespekuluje na pokles (růst výnosů) pouze u španělských, ale také u francouzských a belgických dluhopisů.

"V nejbližších dnech index S&P 500 pravděpodobně sestoupí do zóny 1 340. Pokud by došlo k jejímu prolomení, celkový výhled se změní na medvědí. Na druhou stranu, jestliže zůstane v platnosti, dostaneme pozitivní býčí signál," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Pozitivní signálem byl začátek výsledkové sezóny, kdy všechny důležité společnosti - Alcoa, Google, JPMorgan i Wells Fargo - překonaly očekávání na úrovni zisku. Z 32 firem z indexu S&P 500, které oznámily výsledky, jich 24 (75 %) překonalo odhady zisku, což je více, než bylo běžné v posledních čtyřech kvartálech.

Náladu investorům ve čtvrtek nepokazil ani růst počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Naopak, horší čísla z americké ekonomiky paradoxně na trhy působila pozitivně, investoři totiž v případě zpomalení americké ekonomiky věří v další pomoc ze strany Fedu, například třetí kolo kvantitativního uvolňování.

3 důvody, proč je QE3 stále ve hře
Trhy budou po dlouhé růstové cestě prvním čtvrtletím potřebovat stimulaci. Tou se může stát třetí kolo kvantitativního uvolňování (QE3), které nejenže může udržet růst akcií, ale především pomoci americké ekonomice dostat se na úroveň, kterou měla před krizí. Tak to ve svém aktuálním komentáři vidí analytici z Goldman Sachs.

Trhy živené dodávanou likviditou jsou ovšem dlouhodobě spíše problémem, investoři proto budou i v příštím týdnu sledovat konkrétní data z ekonomiky a firemní sféry, aby v nich našli fundamentální argumenty pro případné nákupní příkazy.

Výsledková sezóna se rozběhne naplno výsledky takových gigantů, jako jsou Coca-Cola, Intel nebo General Electric. Sledované budou jistě i údaje od velkých amerických bank, které se podle New York Times stále více pouštějí do riskantních půjček, což připomíná jejich chování před krizí.

V týdnu se těšte na výsledky Coca-Coly. Představí se ale i technologie, farmacie a finanční sektor
V tomto týdnu odstartovala výsledkovou sezónu již tradičně Alcoa, která navzdory negativním očekáváním překvapila návratem do zisku. Ve čtvrtek zveřejnil svá čísla také gigant Google. Ani příští týden ale nebude na americké výsledky chudý. Z očekávaných reportů jsme pro vás vybrali několik společností z S&P 500, které se o výsledky hospodaření s akcionáři podělí v pondělí a úterý.

Z makrokalendáře zaujmou především maloobchodní tržby a průmyslová výroba. Zneklidňující by byl jakýkoli další růst počtu žádostí o podporu a pokles čísel na nemovitostním trhu.

Akcie: Býci se opírají o tento graf
Navzdory několika nepovedeným dnům se tábor akciových býků má stále o co opřít. Jak ukazuje graf, velcí investoři (Citigroup oslovila 115 velkých institucionálních hráčů) mají akcie v hledáčku a plánují do nich teprve začít výrazněji investovat. Není se co divit - jak upozorňuje Thomas Lee z JPMorgan, na akciové rally, která začala v březnu 2009, se drobní investoři sdružení v podílových fondech podíleli jen minimálně. Nízký objem obchodů proto považuje za býčí signál.

16-20/4 Výsledková sezóna (Citigroup, Coca-Cola, Intel, IBM, J&J, Halliburton, General Electric, McDonald's, Bank of America, Goldman Sachs, Microsoft)

16/4 Maloobchodní tržby

17/4 Průmyslová výroba

17/4 Zahájené stavby domů a vydaná stavební povolení

19/4 Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti

19/4 Index aktivity filadelfského Fedu

19/4 Prodeje existujících domů

Adam Parker z Morgan Stanley je medvěd jako hrom
Mezi velké medvědy na akciovém trhu se v úterý zařadil hlavní stratég Morgan Stanley Adam Parker. Americké akcie mu daly v úterý za pravdu, ztratily hodně přes procento. Proč v současnosti nevěří v další růst akcií?

Evropa

Evropské akciové trhy neměly výsledky velkých firem, o které by se mohly opřít, a tak hlavní indexy výrazně zaostaly za těmi americkými (DJ EuroStoxx 50 -4,46 %). Kromě čísel z Číny se evropští investoři zabývali hlavně rostoucími výnosy dluhopisů Španělska nebo Itálie.

10 zemí, kterým nejvíce hrozí státní bankrot
Podle březnové statistiky společnosti Markit jsou rizikové přirážky u CDS na státní dluhopisy nejvyšší v případě Kypru, Portugalska a Ukrajiny. V první desítce jsou i Španělsko nebo Maďarsko.

V novém týdnu i proto budou velice důležité aukce pokladničních poukázek a dlouhodobých dluhopisů Španělska (v úterý, respektive ve čtvrtek). Výnosy rostou, země letos zatím upsala zhruba 46 % dluhopisů, které letos potřebuje refinancovat (celkem zhruba 85 miliard eur).

Ratingové agentury přitom oznámily, že nejpozději v květnu podrobí analýze evropský bankovní sektor v čele se španělskými a portugalskými bankami. Vlna downgradů, kterou lze očekávat, přitom jistě výnosům dluhopisů a cenám CDS neprospěje.

Euroarmagedon je nesmysl, kolaps měny se nechystá
Když vzniklo euro, ekonomové se rozdělili do dvou skupin: na eurooptimisty a euroskeptiky. Podle toho předpovídali projektu zcela odlišné náklady a přínosy. V roce 2007, když se měně dařilo, oslavovali předčasné vítězství eurooptimisté, dnes ve víru dluhové krize mají navrch euroskeptici. Podle Charlese Wyplosze, profesora ekonomie z ženevského Graduate Institute of International and Development Studies, se však odpůrci eura mýlí. Měny nelze soudit po patnácti letech existence. Na to je potřeba staletí.

V novém týdnu budou makrokalendáři dominovat indexy ZEW a IFO v Německu a spotřebitelská důvěra za celou eurozónu. V úterý se pak investoři dozví, jak se v unii vyvíjely spotřebitelské ceny. Společně s rostoucí nezaměstnaností jsou ceny zboží největším problémem pro spotřebitele, na které dopadá ekonomické zpomalení v Evropě.

Evropská nezaměstnanost: Jazyková brzda pro rychlejší oživení
V eurozóně nikdy nebyly takové ekonomické rozdíly mezi regiony jako dnes. Zatímco v Německu a Nizozemsku klesá nezaměstnanost, na jihu se bojuje o každé pracovní místo. Největší překážkou k návratu rovnováhy je zajisté společná měna, která stanovuje stejná pravidla hry pro všechny země. Evropa ovšem postrádá také jeden důležitý prvek společného trhu – stěhování se za prací.

17/4 Eurozóna - index spotřebitelských cen

17/4 Německo - index ekonomické nálady ZEW

19/4 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

20/4 Německo - index podnikatelského klimatu IFO

20/4 Německo - index cen výrobců

Zlato a cigarety jdou v Řecku na černém trhu na dračku
Řecká ekonomice sice nehrozí bankrot každý den, jako tomu bylo v zimě, ovšem lidé jsou zoufalejší než kdy dříve. Černý trh s cigaretami a se zlatem - dva různé příběhy, které ukazují, jak na tom Řekové jsou.

Pražská burza

Pražská burza byla v pondělí zavřená, reakci na americkou nezaměstnanost ze 6. dubna již měla za sebou, takže domácí index PX za týden dokázal posílit o 0,35 %.

Nejvíce se dařilo bankovním titulům (Erste +3,07 %, KB +1,87 %). Třetím nejvíce rostoucím titulem byla uhelná NWR. Analytik Tomáš Sýkora z Patrie Finance předpokládá ceny okolo 125 EUR/t koksovatelného uhlí a 275 EUR/t koksu, tedy mezikvartální pokles.

V týdnu management sázkové společnosti Fortuna oznámil návrh dividendy ze zisku minulého roku ve výši 0,23 EUR na akcii (5,8 % dividendový výnos). Titul zakončil týden v mírném plusu.

Dividendy budou hrát prim v obchodování na pražské burze i v příštím týdnu. Ve čtvrtek se koná valná hromada Telefóniky, na níž by se mělo hlasovat o řádné dividendě 27 Kč za minulý rok, dodatečné dividendě 13 Kč, kterou by mělo umožnit snížení základního jmění, a konečně o možném odkupu akcií do výše 10 % současného stavu v příštích letech. "Především odsouhlasení celkové dividendy 40 Kč, které očekáváme, by bylo pro investory klíčovou informací, současné ceny akcií by tak znamenaly zhruba 10,7% dividendový výnos," napsal v týdenním komentáři dění na trzích analytik J&T Banka Milan Lávička.

Telefónica C.R.: Nákupní tip na dividendovou stálici pražské burzy
Akcie společnosti Telefónica ČR se opět ocitají pod prodejním tlakem, který posunul jejich cenu až na spodní okraj střednědobé trendové linie, kde jsme již několikrát připomínali eventualitu otevření dlouhé pozice. Akcie vyrostly po zveřejnění výsledků za rok 2011 až nad 400 Kč, v těchto dnech se těsně před valnou hromadou společnosti dostávají k úrovni silné podpory, za kterou považujeme 370 Kč. Z pohledu na hospodaření firmy a s přihlédnutím ke stabilním výplatám části zisku akcionářům se domníváme, že i za předpokladu přetrvání mírně negativní nálady na globálních trzích mají akcie Telefóniky šanci nejen udržet současnou cenu.

V pondělí se bude naposledy s nárokem na dividendu 160 Kč obchodovat s akciemi Komerční banky, v úterý pak bude platit totéž o akciích Philip Morris ČR (dividenda 920 Kč). Informace k vývoji cigaretového trhu v ČR přinesou výsledky mateřské Philip Morris International ve čtvrtek.

Kromě NWR, u níž není datum zveřejnění prodejů a dojednaných kontraktů přesně známo, zahájí výsledkovou sezónu na pražské burze tradičně Unipetrol se svými provozními údaji.

Výhled na 2. kvartál: ANO americkým akciím a Komerční bance, NE komoditám a Unipetrolu
Růst z prvního čtvrtletí nebude pokračovat, duben tentokrát vybočí ze sezónních pravidel burzovního almanachu. Ve druhém kvartálu budou i na pražské burze některé akcie v nemilosti investorů, například Unipetrol a ORCO. Příležitostí je naopak Komerční banka, tvrdí ve svém výhledu na druhé čtvrtletí senior makléř brokerjetu České spořitelny Patrik Komárek.

16/4 Komerční banka - naposledy s nárokem na dividendu

17/4 Philip Morris ČR – naposledy s nárokem na dividendu

19/4 Telefónica C.R. - řádná valná hromada

19/4 Unipetrol - vybrané provozní ukazatele za 1Q2012

Netkaná neznamená nemastná neslaná. Kupujte Pegas, volá Erste
Zvýšená roční cílová cena (550 Kč) znamená pro Pegas Nonwovens také zvýšené investiční doporučení z původního "akumulovat" na "kupovat". O co analytici České spořitelny opírají svůj názor?