NWR: Nižší ceny i objemy, ale potvrzení výhledu na rok 2012
|

NWR: Nižší ceny i objemy, ale potvrzení výhledu na rok 2012

Těžební společnost NWR v pondělí ráno oznámila objemy produkce a prodejů za první kvartál 2012 a sjednané ceny koksovatelného uhlí a koksu pro druhé čtvrtletí. Společnost v prvním čtvrtletí vyprodukovala celkem 2 389 tisíc tun uhlí, mezikvartálně o 8 % méně, a 175 tisíc tun koksu, což bylo o 6 % níže než ve čtvrtém kvartálu 2011.

NWR Uhlí a koks Pražská burza Akcie ČR
Horník z NWR - ilustrační foto

Koks jako hvězda

Objemy prodejů za první kvartál 2012 byly u koksovatelného uhlí jak mezikvartálně, tak meziročně silnější, když bylo prodáno 1 290 tisíc tun (+9 % q/q a + 21 % y/y). Potvrdily se tak indikace solidních prodejů ze začátku letošního roku ze strany managementu společnosti, kdy pozitivní roli podle NWR sehrála vyšší produkce ocelářského průmyslu v regionu střední Evropy.

U prodejů energetického uhlí byl naopak zaznamenán mezičtvrtletní pokles o 31 % na úroveň 999 tisíc tun. Objemy prodejů koksu se za první kvartál 2012 zvýšily o 24 % q/q na 155 tisíc tun.

Nižší sjednané ceny v souladu s globálním trhem

Sjednané ceny koksovatelného uhlí pro dodávky ve druhém čtvrtletí 2012 jsou 130 eur za tunu, což je mezikvartálně o 8 % níže a v souladu s vývojem cen tohoto typu uhlí na globálních trzích. Průměrné prodejní ceny koksu dojednané na druhé čtvrtletí 2012 byly 298 eur za tunu, mezikvartálně o 4 % nižší, což je podle vyjádření společnosti převážně důsledek nižších cen na evropském trhu slévárenského koksu.

Společnost uvedla, že potvrzuje celoroční cíle pro rok 2012, když objem produkce uhlí a koksu by se měl pohybovat v rozmezí 10,8 až 11 milionů tun, respektive 700 tisíc tun, a prodeje uhlí a koksu v rozmezí 10,25 až 10,5 milionu tun, respektive 600 tisíc tun. Zveřejněné provozní ukazatele hodnotí Fio banka neutrálně.

NWR: Ceny uhlí porostou, Erste proto zvyšuje cílovou cenu, ale snižuje doporučení
Po dobré výkonnosti akcie v posledním čtvrtletí a výhledu prodejního mixu, který zklamal, snižujeme doporučení na akcie NWR z "akumulovat" na "držet". Roční cílovou cenu (odvozenou z DCF modelu) zvyšujeme o 9 % na 153 Kč na akcii z důvodu zvýšených odhadů dlouhodobých cen koksovatelného uhlí a nižší bezrizikové úrokové míry. Krátkodobé odhady zisku EBITDA pro letošní rok jsme naopak kvůli špatnému výhledu produkčního mixu i cen snížili o 29 %.

Zdroj: Fio banka