Středečním výsledkům budou vévodit Halliburton, Qualcomm a American Express
|

Středečním výsledkům budou vévodit Halliburton, Qualcomm a American Express

Ve středu se z významných amerických firem chystá oznámit výsledky Halliburton, z farmaceutického sektoru se představí Abbott Laboratories, technologie zastoupí Qualcomm, finanční sektor American Express a BlackRock a nebude chybět ani internetový obchod eBay. Z přehledných grafů můžete vyčíst, jaké čtvrtletní tržby a zisk očekávají analytici oslovení agenturou Bloomberg.

Světové akcie Výsledková sezóna
Halliburton - čtvrtletní zisk a tržby

Halliburton

Halliburton je jednou z největších společností poskytujících služby v oblasti těžby ropy a zemního plynu. Je lídrem sektoru a magazínem Fortune byl nedávno zařazen na seznam nejobdivovanějších světových společností pro rok 2012.

Firma benefituje z rostoucí poptávky po těžbě břidlicové ropy z hlubinných vrtů, což se projevuje na zlepšených finančních výsledcích.

Hlavním rizikem jsou pro společnost zatím nedořešené spory ohledně havárie v Mexickém zálivu, což je také jediný patrný důvod pro nízké valuace jejích akcií. Investoři obchodují Halliburton výrazně pod cenou jeho konkurentů - P/E se pohybuje jen kolem 9. Dividendový výnos je 1,1 %.

BlackRock

BlackRock - čtvrtletní zisk a tržby

Abbott Laboratories

Abbott Laboratories - čtvrtletní zisk a tržby QUALCOMM - čtvrtletní zisk a tržby

Qualcomm

Qualcomm je největším dodavatelem čipů pro mobilní telefony, a to jak pro základní modely, tak pro nejmodernější smartphony. Ve druhém zmiňovaném segmentu se logicky dá očekávat větší potenciál růstu díky tomu, jak budou výrobci chytrých telefonů poptávat stále sofistikovanější technologie. Čipy Qualcommu najdeme i v tabletech.

Podstatný díl tržeb plyne z licencí na nehmotný majetek. Mobilní telefony se nemohou připojit k síti CDMA, aniž by byly zaplaceny licence Qualcommu. Licenční poplatky jsou zhruba 3 až 5 % z ceny každého prodaného telefonu. Růst licenčních tržeb a zisku by měl pokračovat i v dalších letech, protože všechny bezdrátové sítě 3G využívají technologii CDMA. Qualcomm vlastní i klíčové patenty pro technologie sítí 4G, jako například Long Term Evolution (LTE). Tržby by měly zvýšit i příjmy z licenčních poplatků nedávno převzaté firmy Atheros.

Ne všechny kroky Qualcommu byly úspěšné, například projekt mobilní televize FLO TV byl naprostý propadák. Firma také musí čelit neustálé silné konkurenci Broadcomu, Texas Instruments a Intelu v sektoru smartphonů a tabletů. V posledních modelech iPadů a iPhonů dal Apple přednost Qualcommu před Intelem. Dokonce i v nejnovějším iPadu naleznete A5X procesor od Qualcommu.

Investoři očekávají od firmy silný růst zisků, čemuž víceméně odpovídá i valuace. V posledních pěti letech se P/E Qualcommu pohybovalo mezi 13 až 25, nyní je okolo 24.

American Express - čtvrtletní zisk a tržby

American Express

Za růst zisku i v době zpomalování světové ekonomiky vděčí American Express zejména promyšleným investicím, růstovým strategiím a redukci nákladů. Firmě se podařilo ukrojit větší díl amerického trhu hlavně díky partnerství s retailovým řetězcem Costco. V současnosti si American Express užívá 26% tržního podílu. Síť obchodníků American Express se v USA v roce 2010 rozrostla o 23 %, loni o 5 % a letos se očekává růst nad 10 %.

Na rozdíl od konkurentů Visa a MasterCard, kteří se chlubí velkým počtem držitelů kreditních karet a uskutečněných transakcí, se American Express soustřeďuje spíše na zisk z jednotlivých transakcí. Na jedné transakci vydělá 5-6krát větší cash flow než Visa nebo MasterCard.

Transakce s kreditními kartami pomáhají firmě vydělávat dvěma způsoby: dostává za každý nákup poplatky od obchodníků (vyšší ve srovnání s konkurencí) a vydělává na úrocích, když držitel karty nevyrovná zůstatek každý měsíc. V pohledu na zdroje zisku se byznys American Express jeví jako bezpečnější ve srovnání s konkurencí. Rizika pro American Express plynou snad jen z případného hromadnějšího odstoupení obchodníků od jejích platebních karet kvůli vyšším poplatkům.

Výhodou je také diverzifikace investic. Společnost investuje krátkodobě, střednědobě i dlouhodobě, což oceňují všechny skupiny investorů. Krátkodobé investice se zaměřují spíše na spotřebitele, dlouhodobé na obchodníky. Krátkodobým cílem firmy je přilákat spotřebitele zvyklé více utrácet. V blízké budoucnosti by měla těžit také z rychlého růstu online nákupů. Společnost expanduje na neamerické trhy, kde vidí silný potenciál růstu především u středních a malých podniků.

eBay

eBay - čtvrtletní zisk a tržby
Zdroj: Seeking Alpha