Mladý trh, který je díky konsolidaci zajímavou nákupní příležitostí
|

Mladý trh, který je díky konsolidaci zajímavou nákupní příležitostí

Brazílie roste a roste – v posledním roce vytlačila Velkou Británii ze šestého místa pomyslného žebříčku největších ekonomik. Podle MMF by pátá Francie měla následovat v roce 2015, ovšem podle brazilského ministra financí Guida Mantegy k tomu dojde mnohem dříve.

Emerging Markets Brazílie BRICS Světová ekonomika
7 důvodů pro Brazílii

Brazilská ekonomika roste dvakrát rychleji než ve vyspělých zemích západního světa. V uplynulém roce vzrostl HDP o 2,8 %, letos se očekává růst 3,5 %. O tom mohou mnohé země jen snít.

Vyšší vývoz

Export je navzdory finanční a hospodářské krizi v boomu. V roce 2011 dosáhl celkový vývoz 256 miliard USD, tedy o 27 % více než v roce 2010. Hlavním odběratelem brazilského zboží je Čína, kam bylo vyvezeno zboží za 44,3 miliardy USD (+44 % meziročně).

Brazílie samozřejmě také profituje z komoditního boomu. Země je největším světovým vývozcem agrárních komodit - vyváží se vše od kávy po cukr. V roce 2011 dosáhl celkový vývoz komodit 160 miliard USD.

Silný domácí trh

Ale Brazílie nenabízí jen komodity, disponuje silným vnitřním trhem. Domácí spotřeba zaujímá zhruba 60 % HDP, 192 milionů obyvatel něco zmůže.

To si uvědomuje i brazilská vláda, která občanům usnadnila přístup k úvěrům. V loňském roce s úspěchem zahájila národní program pro poskytování mikroúvěrů, ve velmi krátkém období bylo malým podnikům poskytnuto 0,5 miliardy eur. Tyto peníze vytvářejí pracovní místa a podporují růst vnitřního trhu.

Brazílie: Ekonomicky pulzující oblíbená země Marka Mobia
Při svém putování za dobrými investičními příležitostmi často navštěvuji opravdu úžasné země. Tou vůbec nejkrásnější a ekonomicky nejvíce pulzující ze všech zemí v celé západní hemisféře je podle mě Brazílie.

Investoři chtějí úroky

Nejen z uvedených důvodů mají investoři zemi v hledáčku. Brazílie nabízí vysoké úroky. Hlavní úroková sazba je v současnosti 9,75 %. S ohledem na nízké úroky ve vyspělých ekonomikách bojují Brazilci s velmi silným přílivem peněžních prostředků, v zemi je možné získat lepší zhodnocení než v zemích, kde se úrokové sazby pohybují blízko nuly.

Tyto peněžní toky zhodnocují měnu, což prodražuje export a zlevňuje import.

Korekce = nákupní příležitost

Bovespa - index brazilských akcií

Brazílie patří do každého dobře strukturovaného investičního portfolia. Možností pro investice je mnoho. Asi nejčastěji používaným finančním aktivem je hlavní brazilský akciový index BOVESPA. Obsahuje 70 největších brazilských společností.

Vstup do roku 2012 byl velice razantní. Od ledna do 13. dubna index zhodnotil o 9,5 % a patřil k lídrům "světových tabulek". Jde o typický fenomén emerging markets - během krize jsou peníze velmi rychle z trhu staženy, ale po obnovení tržního optimismu se investice rychle vracejí. Nicméně dynamický růstový trend se v posledních týdnech zastavil, cena se odrazila od hranice odporu na úrovni 69 000 bodů. Od té doby index ztrácí a prolomil důležitou úroveň podpory na 65 000 bodů.

I přes tuto konsolidaci je růstový trend nadále intaktní, teprve na současných úrovních okolo 62 000 bodů jde do tuhého. Při prolomení směrem dolů existuje potenciál dalšího poklesu až na 55 000 bodů. Beztak pro dlouhodobě orientovaného investora není timing důležitý. Pozice lze zaujmout prostřednictvím efektu cost-average. Odpovídající index tracker, ovšem bez měnového zajištění, má ve své nabídce Deutsche Bank (ISIN DE000DB1CC75).

Komfortně lze vstoupit na brazilský trh prostřednictvím bonus certifikátu od Goldman Sachs (ISIN DE000GS144Q5). Produkt má bariéru na úrovni 40 000 bodů, která je v aktuálním tržním prostředí vzdálena zhruba 35 %. Pokud tato bariéra zůstane až do července 2013 nedotčena, splatí emitent cenný papír minimálně ve výši 95 BRL, tedy necelých 40 eur. Investice dává investorům prostor dosáhnout při stagnaci výnosu 13,7 %, tedy zhruba 10,5 % p.a.

Emerging Markets: Schyluje se k rozpadu BRIC?
Nemusí to znamenat vůbec nic, ale také jednu menší ekonomickou revoluci. Analytici Citigroup během týdne upozornili na zajímavou věc, které byli svědky při globálním setkání General Electric s akcionáři.