Výsledky v závěru týdne představí McDonald's, Schlumberger, General Electric a Kimberly-Clark
|

Výsledky v závěru týdne představí McDonald's, Schlumberger, General Electric a Kimberly-Clark

Další týden americké výsledkové sezóny se chýlí ke konci, ale to neznamená, že by na pátek nebyly naplánované důležité reporty. Svá čísla představí McDonald's, energetická společnost Schlumberger, General Electric a farmaceutická Kimberly-Clark. Jaké odhady ohledně zisku a tržeb mají analytici oslovení společností Bloomberg?

Světové akcie Výsledková sezóna
General Electric - čtvrtletní zisk a tržby

General Electric

Začátkem dubna společnost oznámila, že uzavřela kontrakt s nigerijskou vládou na distribuci elektřiny v zemi. Na základě kontraktu by během pěti let mělo být v Nigérii do distribuční sítě investováno 10 miliard USD. GE si uvědomuje rizika spojená s investicemi v této zemi a přislíbila zatím jen 1 až 1,5 miliardy USD, aby v případě neočekávaných problémů mohla své aktivity stáhnout.

Ačkoli Nigérie zatím trpí problémy s korupcí a špatnou vládou, jde o zemi s velkým nerostným bohatstvím (včetně ropy a zemního plynu) a obrovskou populací, což jí dává potenciál stát se významnou rozvíjející se ekonomikou. Privatizace skrze smlouvu s GE představuje pro zemi krok směrem k budoucí prosperitě.

Bude důležité sledovat, jak na čerstvou dohodu zareagují největší konkurenti GE - konglomeráty Unit Technologies a Siemens. Pokud se projekt bude vyvíjet příznivě, dají seočekávat jejich investice v dalších částech Afriky. Vzhledem k povaze energetického odvětví, které funguje jako přirozený monopol, se GE nemusí bát, že by ji po vybudování distribuční sítě v Nigérii v budoucnosti ohrožovala konkurence.

Výkonnost akcií GE nebyla v poslední době příliš dobrá, a to především kvůli negativní pozornosti v souvislosti s havárií ve Fukušimě, kde GE projektovala šest reaktorů. Tyto reaktory zůstávaly v provozu navzdory silné kritice, kterou sklízely již od roku 1972. Panika byla však snad jen krátkodobá, protože z jaderné energie GE plynulo například v roce 2010 jen 1 % tržeb. Naproti tomu 40 % tržeb je spjato s produkcí energie ze zemního plynu a větrných turbín.

Firma se mimo jiné soustředí na sektor letectví. Konglomerátní charakter společnosti zajišťuje akciím GE nižší míru rizika, protože se v případě poklesu jednoho odvětví může spolehnout na příjmy v ostatních.

Historicky levná akcie, se kterou vsadíte na americkou ekonomiku jako celek
General Electric není potřeba nějak zvlášť popisovat - je to taková malá americká ekonomika v jednom pohodlném balení. Tento balíček obsahuje mimo jiné složitá medicínská řešení, letecké motory, finanční služby i kuchyňské spotřebiče. Polovina tržeb společnosti je ze zahraničních trhů, takže o expozici mimo americkou ekonomiku také není nouze - firma podniká ve stovce zemí.

Kimberly-Clark - čtvrtletní zisk a tržby

Kimberly-Clark

Farmaceutická společnost nabízí produkty po celém světě a operuje ve čtyřech segmentech: kosmetika, hygiena, zdravotní péče a profesionální zdravotnické potřeby. Celosvětově je jednou z vedoucích firem sektoru s tržbami přes 20 miliard USD.

Akcionářům vyplácí tučné dividendy, navyšuje je nepřetržitě již 37 let (!). Hotovostní rezervy nepřestávají růst, a tak společnost kromě výplat dividend provádí i masivní zpětné odkupy akcií – v roce 2011 nakoupila akcie za zhruba 1,24 miliardy USD, letos se očekává zpětný odkup v rozmezí 0,9 až 1,1 miliardy USD. Obchoduje se zhruba za 19násobek zisku.

Firma se zaměřuje na redukci nákladů skrze svůj program FORCE. V roce 2009 vedly tyto snahy k úsporám 240 milionů USD, v roce 2010 370 milionů USD a v roce 2011 přes 260 milionů USD. Letos předpokládá, že ušetří dalších 150-200 milionů USD.

Schlumberger

Schlumberger - čtvrtletní zisk a tržby McDonald's - čtvrtletní zisk a tržby

McDonald's

Koncem března informoval generální ředitel společnosti Jim Skinner, který u McDonald's pracoval 41 let, že se v červnu chystá odejít do penze. Skinner měl významný podíl na budování značky a motivaci managementu. Jeho nástupcem by se měl od 1. července stát Don Thompson.

McDonald's měl silný čtvrtý kvartál i celý rok 2011. Výsledky za uplynulýé čtvrtletí ovšem pravděpodobně ovlivní oslabující poptávka v Evropě a regionu APMEA (Asie-Pacifik, Blízký Východ a Afrika). Bylo to patrné i na únorových tržbách, které byly v Evropě pod odhady, zatímco v Americe americké očekávání předčily.

Globální makroekonomické prostředí bude nejspíš nepříznivě ovlivňovat celkové tržby společnosti i nadále. V USA drží růst silná poptávka po stěžejních produktech a nealkoholických nápojích. V Evropě se McDonald's dařilo v Rusku a Velké Británii, zatímco na jeho nejziskovějším evropském trhu - ve Francii – se začaly objevovat signály zhoršení vzhledem k vládním úsporným opatřením a vyšší DPH. Slabou výkonnost však do jisté míry kompenzoval růst v Austrálii a Číně.

Růst provozního zisku s největší pravděpodobností sníží rostoucí náklady na komodity a pracovní sílu. Odhady analytiků se proto mohou ukázat jako nadhodnocené.

Akcie se ovšem jeví jako správně oceněná, P/E je aktuálně kolem 18,4 ve srovnání s 26,7 u Yum! Brands, majitelky KFC. Téměř 3% dividendový výnos a o menší volatilita ve srovnání s širšími indexy dělá z akcie relativně bezpečnou investici.

Zdroj: Seeking Alpha