Americká výsledková sezóna v plnému proudu: Na řadu přijdou Pfizer a energetické společnosti
|

Americká výsledková sezóna v plnému proudu: Na řadu přijdou Pfizer a energetické společnosti

Pondělní a úterní výsledky budou ve Spojených státech hlavně ve znamení energií, ale představí se i spotřební sektor, farmacie nebo finance. V pondělí reportují mimo jiné Anadarko Petroleum, Loews a NYSE Euronext, v úterý pak Avon Products, Emerson Electric, Chesapeake Energy a Pfizer. Dosažené a očekávané výsledky přinášíme jako obvykle v přehledných grafech.

Světové akcie Výsledková sezóna
Anadarko Petroleum - čtvrtletní zisk a tržby

Anadarko Petroleum (30. 4.)

Diverzifikovaná energetická společnost se zaměřením na zemní plyn a ropu. Ziskovost i valuace celkem věrně odrážejí vysoký dluh, který firma nabrala kvůli výzkumu a testování. Poměr dluhu ke kapitálu je 45 %, nové vedení společnosti by jej chtělo v blízkém horizontu srazit na 25 až 35 %. Kapitálové investice do hlubinné těžby z posledních let by však firmě měly přinést postupný stabilní růst. Finančně není Anadarko tak silné jako například konkurenční Apache, jejíž úvěrový rating od Morningstar je A+, zatímco Anadarka BB+.

Volatilita ceny ropy a zemního plnu zůstává hlavním důvodem nejistoty okolo energetických společností. Především kvůli poklesu cen zemního plynu Anadarko snižuje pozice v tomto segmentu. V následujícím roce management očekává, že bude 90 % těžby zemního plynu zaměřeno na kapalné alternativy (liquid-rich), což by mělo snížit "suchou" produkci o 3 MMBOE.

Hlavní důraz dnes samozřejmě Anadarko klade na ropu. Ceny by se i v medvědích výhledech měly průměrně v roce 2012 pohybovat kolem 118 USD za barel, býci dokonce počítají se 130 USD. Investice Anadarka tak v blízké době poplynou spíše na upevnění pozice na trhu s ropou. Důraz na těžbu zemního plynu bude klesat.

Loews (30. 4.)

Loews - čtvrtletní zisk NYSE Euronext - čtvrtletní zisk a tržby

NYSE Euronext (30. 4.)

Byznys NYSE Euronext je jasný: pokaždé, když chce někdo obchodovat s akcií nebo derivátem v Belgii, Francii, Nizozemsku, Portugalsku, na některých trzích ve Velké Británii a v USA, inkasuje společnost transakční poplatky. Dá se tedy očekávat stabilní ziskovost i v dlouhodobém horizontu. NYSE Euronext je navíc vcelku jedno, zda jde trh dolů, nebo naopak nahoru.

Firma vyplácí slušnou dividendu – dividendový výnos je v současnosti 4,45 % -, lze ji označit za relativně bezpečnou investici s potenciálem kapitálových výnosů. Pokud se bude dařit společnosti nadále vykazovat EPS kolem 2,4 USD, lze počítat s ročním celkovým výnosem přes 8 %.

Negativně by ziskovost firmy mohlo ovlivnit snad jen nepravděpodobné významnější technické selhání nebo zbytečně vysoké částky vydané na možné fúze a akvizice.

Avon Products (1. 5.)

Avon Products - čtvrtletní zisk a tržby Chesapeake Energy - čtvrtletní zisk a tržby

Chesapeake Energy (1. 5.)

Společnost čelí žalobě Shareholders Foundation za zneužívání svěřeného majetku a další nekalé praktiky. Do jisté míry to zřejmě souvisí s více než 1 milionem USD půjček generálního ředitele Aubreyho McClendona, které byly bez souhlasu zúčastněných stran vyplaceny z korporátních prostředků. Investoři mají jistě na paměti podobné půjčky z roku 2008, které byly rovněž předmětem soudního řízení.

Začátkem dubna společnost produkující 9 % amerického zemního plynu oznámila několik dohod se záměrem vyřešit nedostatek kapitálu. S Morgan Stanley jsou naplánované komoditní prodeje v hodnotě 745 milionů USD, dále jde o prodej 1,25 miliardy USD prioritních akcií pobočky CHK Cleveland a prodej půdy v Oklahomě konkurenčnímu Exxonu. Ve snaze navýšit kapitál oznámila firma odštěpení divize služeb pro ropná pole. IPO pod názvem Chesapeake Oilfield Services by měla na základě návrhu k registraci u SEC mít hodnotu 862,5 milionu USD.

Jako ostatní energetické společnosti musí i Chesapeake čelit rekordně nízkým cenám zemního plynu, proto se její aktivity budou od "suché" produkce přesouvat k výrobě zkapalněného plynu a dalším alternativám (v dubnové prezentaci pro investory potvrdila pozici 11. největší americké společnosti produkující zkapalněný plyn). Management předpokládá, že se dopravci budou kvůli vysokým cenám benzínu a nafty přesouvat k alternativním palivům (CNG, LNG a DNG).

Emerson Electric (1. 5.)

Emerson Electric - čtvrtletní zisk a tržby Pfizer - čtvrtletní zisk a tržby

Pfizer (1. 5.)

Analytici očekávají u Pfizeru mírné snížení zisku oproti loňskému roku. Pfizer je populární akcií v portfoliích hedgeových fondů (zejména Fisher Asset Management, Adage Capital Management a Diamond Hill Capital drží ve firmě velké pozice).

V listopadu 2011 firma ztratila exkluzivní právo prodávat důležitý produkt na léčbu vysokého cholesterolu Lipitor. Pokles tržeb byl sice do určité míry kompenzován růstem na mladých trzích, redukcí nákladů a silnými prodeji léků Enbrel, Lyrica a Prevenar, velké ztráty kvůli Lipitoru se však nejspíš nepodaří plně nahradit.

Firma vyplácí dividendu 88 centů (výnos necelá 4 %), což částečně vyvažuje rizika. Ziskovost akcie bude ovšem v nejbližším období nejspíš omezená. Výplatní poměr je 63 %.

Všechny zmiňované faktory přispívají k tomu, že se nedá očekávat v blízké době navyšování dividendy. Společnost však provádí program masivního odkupu akcií. V roce 2011 skoupila zpět akcie za 9 miliard USD, letos se očekává dalších 5 miliard USD. Její pozice je také silnější ve srovnání s konkurenty, protože i oni trpí expirací důležitých patentů (například Johnson & Johnson).

Zdroj: Seeking Alpha