Burzovní kalendář 30. 4. - 4. 5. 2012
|

Burzovní kalendář 30. 4. - 4. 5. 2012

Americká nezaměstnanost a zasedání Evropské centrální banky - společně s dalšími důležitými makrodaty a pokračující výsledkovou sezónou hlavní impulzy pro obchodování v příštím týdnu. Na pražské burze budou investory zajímat hospodářské výsledky Erste Group a Komerční banky.

Wall Street

Americká ekonomika v prvním kvartálu nerostla tak rychle, jak se čekalo. Z růstu ovšem ukrojil především pokles vládních výdajů. Příspěvek spotřebitelů k HDP naopak narostl.

Akcie v uplynulém týdnu nakonec posílily o 1,8 % (S&P 500). Pomohla jim mimo jiné vynikající hospodářská čísla Applu a dalších velkých korporací. Naopak se svým výhledem a komentářem spíše zklamal Fed.

HDP USA: Špatná zpráva pro Obamu, ale čísla nejsou špatná
Americká ekonomika v prvním kvartálu vzrostla jen o 2,2 %, čekal se růst o 2,5 %. Osobní spotřeba vzrostla o 2,9 % z +2,1 % ve čtvrtém kvartálu 2011, když analytici čekali růst jen o 2,3 %. Společně s růstem počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve čtvrtek žádná dobrá zpráva pro americkou administrativu.

S obavami investoři v posledních třech týdnech sledují růst počtu nových žádostí o podporu, které byly v uplynulých měsících vynikajícím indikátorem vývoje akcií.

Spolehlivý indikátor volá: Akcie půjdou dolů!
Počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA je v posledních letech jedním z nejspolehlivějších indikátorů vývoje akcií. Ukazuje to graf indexu S&P 500 a jeho korelace s počtem žádostí. Minulý čtvrtek americké akcie i přes růst počtu žádostí rostly, protože převládl optimismus před výsledkovou sezónou a uvolnění na trhu s dluhopisy v Evropě. Pokud by ovšem žádostí o podporu v USA přibývalo, akcie budou nejspíše stále více v nemilosti investorů.

Hlavní událostí pak budou páteční čísla z pracovního trhu. Sledovaný bude samozřejmě jako vždy hlavně počet nově vytvořených pracovních pozic a celková zaměstnanost.

30/4 až 4/5 Výsledková sezóna (Loews, Chesapeake Energy, Pfizer, MasterCard, Visa, Kraft Foods, AIG)

1/5 Index ISM ve zpracovatelském průmyslu

2/5 Podnikové objednávky

2/5 ADP - změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru

3/5 Index ISM mimo zpracovatelský průmysl

3/5 Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti

4/5 Nezaměstnanost a změna počtu pracovních míst

Týden na trzích podle burzovních grafů: S&P 500 pod taktovkou býků
Na začátku dubna se zdálo, že iniciativu přebírají medvědi, index S&P 500 ztrácel 4,2 %. Pak se cena tři týdny pohybovala do strany a minulý týden, který v pondělí začal intradenním poklesem o 1,5 %, skončil v zisku 1,8 %.

Doug Kass: Býci mají tyto 4 důvody k radosti
Nebezpečí, jichž se trh bál v uplynulém týdnu, jsou pryč. Americké firmy převádějí pozoruhodné výsledky a medvědi si musejí na své "sousto" počkat. Myslí si to i jindy pesimisticky naladěný investiční odborník Doug Kass. Pokud prý spekulanti na pokles nevyužili k útoku poslední dny, teď nemají šanci. Proč?

Fleckenstein: Fed řídí banda idiotů. Dokud se Evropa nezhroutí, neudělají nic
Bill Fleckenstein, šéf vlastního hedgeového fondu, lidem v čele Fedu příliš nevěří. Respektive vůbec nevěří. Po středečních vyjádřeních Bernankeho na adresu americké ekonomiky (mimo jiné výhled rychlejšího růstu a nižší nezaměstnanosti oproti původní prognóze) dokonce uvedl, že ve Fedu rozhoduje "banda idiotů, která nikdy nevidí, že se blíží problémy".

Akcie: Historie medvědích trhů ve třech jasných grafech
Dubnová korekce na akciových trzích po delší době povzbuzuje medvědy. Sice se ještě podle učebnicové poučky nedá mluvit o začátku medvědího trhu, který je definován alespoň 20% poklesem od posledních maxim, ale býkům se situace přinejmenším začíná komplikovat. Není tedy od věci se podívat na historii větších burzovních poklesů (o 5, 10 a 20 %) na americkém trhu od roku 1928 do současnosti.

Burzovní almanach: Sell in May... opravdu?!
Staré burzovní přísloví "Sell in May and go away: není potřeba čtenářům Investičního webu představovat. Ne všichni ovšem vědí, že sice možná platí, že od května do října akcie nerostou akcie tak rychle, zajímavé však je, že historicky i v tomto složitém období posilují. Alespoň měřeno tradičním indexem Dow Jones Industrial Average.

Russell: Akciový trh, to je teď klid před bouří
Richard Russell je tradičně spíše stoupencem medvědích názorů. Nejinak je tomu v jeho poslední poznámce. Důvodem pro pesimismus je podle investora vývoj indexu volatility VIX. Ten totiž má naznačovat jediné - klid je zdánlivý, připravte se na pořádnou bouři!

Jim Rogers: Katastrofa roku 2013 se blíží. Ameriku čeká recese a něco je špatně už teď
Investiční guru a velký komoditní býk Jim Rogers byl hostem Fox News. A ve studiu bylo živo. Jim je vtipný chlapík s jasnými názory. Nemusíte souhlasit se vším, ale několik jeho varování si přesto poslechněte.

Evropa

Evropské akciové trhy za celý týden dokázaly posílit, když jim především pomáhaly výsledky firem z USA i Evropy (DJ EuroStoxx 50 +1,42 %). Výsledková sezóna zatím není tak strhující jako v USA, zklamala například Deutsche Bank. I v novém týdnu budou výsledky jedním z hlavních impulzů pro vývoj trhů.

Evropské trhy čeká v novém týdnu řada důležitých makrodat. Kromě toho si ve čtvrtek po poledni vezme slovo Evropská centrální banka, která je podle mnoha odborníků největší překážkou vypuknutí dalšího kola evropské dluhové krize.

Bankéři mají co dělat - evropská ekonomika potřebuje růst, ovšem vlády zavádějí zatím hlavně úsporná opatření. ECB může teoreticky snížit sazby nebo naznačit další příliv peněz do evropských bank a na dluhopisový trh. Ten je stále nervóznější, nepovedla se například italská aukce, navíc Španělsko ztratilo další dva stupně svého úvěrového ratingu. Čtvrteční Draghiho komentáře budou proto hlavním tématem týdne.

30/4 až 4/5 Výsledková sezóna (UBS, Société Générale, Audi, BMW, Adidas, Bayer, Anheuser Busch, Lufthansa, MAN)

30/4 Eurozóna - index spotřebitelských cen

1/5 Německo - maloobchodní tržby

2/5 Německo - nezaměstnanost

2/5 Eurozóna - nezaměstnanost

2/5 Eurozóna - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

3/5 Eurozóna - index cen výrobců

3/5 ECB - rozhodnutí o úrokových sazbách

4/5 Eurozóna - maloobchodní tržby

4/5 Eurozóna - index nákupních manažerů ve sužbách

Lekce, které bychom si měli vzít od Němců
Většina vyspělého světa je doslova fascinována ekonomickou silou Německa během probíhající dluhové krize v Evropě. Navzdory tomu, že je země součástí churavé eurozóny, roste její HDP na obyvatele za poslední desetiletí rychleji než v ostatních zemích G7.

Takhle se Evropa z recese nevyhrabe: Průmysl Francie a Španělska jako v 90. letech, italský jako v roce 1988
"Vrátit se na předkrizové úrovně" - mantra kormidelníků evropského i amerického oživení. Jak ukazují data Eurostatu, průmyslová produkce se na předkrizové úrovně dostala v Německu, ale další velké země eurozóny si o podobném úspěchu mohou nechat jen zdát. Takhle cesta z recese nevypadá.

Francie nepatří k pevnému jádru eurozóny, ať bude prezidentem kdokoli
Jednou z hlavních událostí víkendu bylo bezesporu první kolo prezidentských voleb ve Francii. Jak ale tvrdí mimo jiné analytici Barclays, vliv výsledku voleb na tempo zadlužování země, dluhopisový trh nebo bankovní sektor bude minimální. Socialistický kandidát a favorit voleb François Hollande uklidňuje voliče, že na tom Francie není tak špatně, jak tvrdí média. Ale Francie na tom není ani dobře. Podle Barclays dávno nepatří do pevného jádra eurozóny.

8 evropských rizik, která by vám neměla dát spát
Španělské a italské výnosy dluhopisů rostou a signalizují, že evropská dluhová krize ještě zdaleka neskončila. Pomoc ECB ve formě operací LTRO jen koupila politikům čas ke stabilizaci Evropy. V nejnovější analýze se tématu věnuje i Alastair Newton z banky Nomura. Poukazuje na hrozby, jimž evropští politici a ekonomiky čelí.

Evropské banky nad propastí: Rozpůjčovaly mnohem více, než měly
Money, money, money, must be funny in the rich banks's world. Evropské banky strukturálně oslabuje to že rozdaly na úvěrech více, než vybraly na depozitech.

Pražská burza

Index PX v uplynulém týdnu dokázal napravit část předchozích poklesů a posílil o 0,87 %. Nejvíce se dařilo akciím CME (+10,2 %) a Erste Group (+5,1 %), poklesům dominovaly technologická KIT digital (-5,3 %) a v druhé polovině týdne ČEZ (celkově -2,4 %).

Pražská burza se bude i v novém týdnu obchodovat především na základě sentimentu na ostatních evropských trzích. V pondělí a ve čtvrtek pak investoři nahlédnou do výsledkových reportů obou bank obchodovaných na českém trhu - Erste a Komerční banky.

30/4 Erste Group - hospodářské výsledky

1/5 Burza zavřená - státní svátek

3/5 Komerční banka - výroční valná hromada

Erste Group: Těžká váha zahájí výsledkový týden na pražské burze
První letošní výsledky Erste Group Bank budou pozitivně ovlivněny jednorázovým výnosem ze zaúčtování zpětného odkupu hybridního kapitálu Tier 1 a Tier 2 (přednostní akcie a podřízený dluh), který banka dokončila na začátku března. Díky tomu by měla dosáhnout kvartálního čistého zisku přes 300 milionů eur, tedy na úrovni prvního kvartálu loňského roku (také ovlivněného jednorázovými položkami).

Španělský rating dva stupně od JUNK: Jaká je expozice Erste a KB ve španělských dluhopisech?
Ratingová agentura Standard & Poor's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Španělska o dva stupně z dosavadního A na BBB+. Obává se, že se deficit státního rozpočtu bude zhoršovat rychleji, než se předpokládalo. Jaká je expozice Komerční banky a Erste Group v dluhopisech Španělska?

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdo kdy oznamuje
V uplynulém týdnu se na pražské burze investoři dozvěděli provozní údaje Unipetrolu a důležitá prodejní a produkční čísla NWR. Výsledková sezóna na pražské burze začíná. Kdy budou své výsledky společnosti kótované na burze v Praze?

E4U: Nováček na pražské burze plní sliby a vyplácí znovu atraktivní dividendu
Valná hromada společnosti E4U, která se zaměřuje na výrobu energie z obnovitelných zdrojů, rozhodla o vyplacení dividendy 5,60 Kč na akcii, což při středeční zavírací ceně akcií E4U na pražské burze (70 Kč) představuje hrubý dividendový výnos 8 %.