Petr Hlinomaz: Výsledky firem na pražské burze dvojím pohledem
|

Petr Hlinomaz: Výsledky firem na pražské burze dvojím pohledem

U všech společností bychom se měli dívat na výsledky ze dvou úhlů – jednak jak dopadlo hospodaření celkově, a jednak jak by dopadlo bez jednorázových položek, říká analytik Petr Hlinomaz ze společnosti BH Securities, který komentuje výsledky hospodaření společností obchodovaných na pražské burze za loňský rok, a zároveň současné dění na českém trhu v příštích měsících.

Pražská burza Akcie ČR Dividendy Výsledková sezóna

AAA

Výsledky hodnotím celkem pozitivně. Díky změně struktury dluhu se společnosti podařilo snížit úrokové náklady a zdvojnásobit meziročně čistý zisk na 10,3 milionu eur.

Podíl tržeb čistě za auta nebyl tak vysoký, mnohem vyšší měrou společnost profitovala z bonusů za prodej finančních produktů různých pojišťoven, jako je například povinné ručení.

CME

Řekl bych, že je firma trochu v bludném kruhu. Nejvíc společnost tíží její zadlužení. Tržby a provozní zisk OIBDA za loňský rok byly sice mírně nad odhady trhu, ale negativní bylo snížení hodnoty majetku.

Akcie CME jsou hodně volatilní, což mimo jiné odpovídá cyklickému charakteru titulu. Tato skutečnost stěžuje úspěšnost spekulace na krátkodobý růst či pokles.

ČEZ

Společnost na jedné straně zveřejnila uspokojivé výsledky za loňský rok, ale na druhé straně stanovila výhledy na rok 2012, které se jen málo liší od těch loňských. Znamená to tedy stagnaci v roce 2012.

Pro zajímavost, pokud bychom vyloučili vliv jednorázových účetních položek na výsledky hospodaření ČEZ za rok 2011, mohl být loňský čistý zisk o zhruba 10 % vyšší. Ovšem zdůrazňuji, že se jedná o velmi hrubé odhady.

Poznámka: ČEZ navrhl vyplatit z loňského zisku dividendu v hrubé výši 45 Kč na akcii (výplatní poměr 59,4 %, hrubý dividendový výnos 5,6 %).

ČEZ: Stabilní přístav v českém akciovém moři
ČEZem nic nezkazíš - podle hlavního makléře brokerjetu ČS Martina Urbana naprosto opodstatněné makléřské přísloví. Titul nabízí na pražské burze jasně nejlepší likviditu, dividendu 5 až 6 % a stabilitu. Energetický sektor totiž velice dobře odolává případným tržním turbulencím. Martin Krajhanzl, analytik z České spořitelny, navíc podtrhuje slova svého kolegy tím, že ČEZ dokáže vydělávat i při nižších cenách elektřiny. Dividendu očekává na úrovni 46 Kč na akcii.

Erste Group Bank

Výsledky Erste Group vnímám pozitivně. Otevřenou otázkou zůstává potřeba navýšení základního kapitálu. Společnost tvrdí, že by měla mít po 30. červnu kapitálovou přiměřenost v pořádku, nicméně stále panují jisté obavy.

Akcie si výrazně polepšily, když ECB nabídla bankám druhý balíček levných tříletých úvěrů. Bankovní sektor tak snáze překonal hrozby ratingových agentur. Přestože současné ceny akcií na burze jsou z pohledu cílových cen lákavé, byl bych obezřetný s ohledem na nejistoty plynoucí z dluhové krize.

V roce 2012 banka předpokládá pomalejší hospodářský růst v regionu než loni.

Fortuna

Zveřejněné výsledky hospodaření za rok 2011 naplnily odhady trhu. Bylo vidět, že se loni již segment loterií znatelně podílel na růstu tržeb, ale zatím stále brzdí celkové zisky. Myslím si, že společnost příjemně překvapila, hlavně díky rozjezdu on-line sázení v Polsku.

Předpokládám spíše určité oslabení kurzu vzhledem k menšímu prostoru pro výplatu dividendy, který se zmenšil kvůli poklesu čistého zisku.

KIT digital

Společnost chce přesunout duální listing z Prahy do Londýna do konce druhého kvartálu.

I přes ziskové hospodaření zatím s dividendou nepočítám.

Poznámka: Akcie jsou v posledních týdnech velice volatilní kvůli změnám v managementu a spekulacím o převzetí firmy ze strany private equity, možná I firem jako IBM nebo Cisco Systems.

Komerční banka

Trh byl zaskočen hlavně návrhem dividendy 160 Kč na akcii. Problém s řeckými dluhopisy je v zásadě vyřešen, otázkou jsou ovšem italské dluhopisy.

Řecko již nemá naději a podléhá přísnému režimu zahraniční pomoci, problémy se proto mohou “stěhovat” do dalších zemí. Růst výnosů italských dluhopisů a pochybnosti ohledně Portugalska byly podle mě příčinou poklesu objemu obchodů na BCPP. Sama banka ovšem tvrdí, že pro ni italské dluhopisy nepředstavují problém.

Technická analýza: Akcie KB by letos mohly vystoupat až na úroveň 4 000 Kč
Bankovní akcie jsou dnes velmi atraktivně ohodnocené. Na pražské burze nabízí zajímavý růstový potenciál Komerční banka. Na technickou analýzu akcie KB se podíváme s Patrikem Komárkem, senior makléřem brokerjetu České Spořitelny.

NWR

Výsledky hospodaření zaskočily trh velkou ztrátou danou jednorázovou položkou, akcie NWR na to reagovaly poklesem.

Cena akcií je v současnosti docela nízko, stála by možná za drobnou spekulaci. Je však potřeba počítat s tím, že hospodářský vývoj do konce roku nevypadá růžově, s čímž je spojen také pokles cen uhlí, zejména v oblasti koksovatelného uhlí a koksu.

NWR: Ceny uhlí porostou, Erste proto zvyšuje cílovou cenu, ale snižuje doporučení
Po dobré výkonnosti akcie v posledním čtvrtletí a výhledu prodejního mixu, který zklamal, snižujeme doporučení na akcie NWR z "akumulovat" na "držet". Roční cílovou cenu (odvozenou z DCF modelu) zvyšujeme o 9 % na 153 Kč na akcii z důvodu zvýšených odhadů dlouhodobých cen koksovatelného uhlí a nižší bezrizikové úrokové míry. Krátkodobé odhady zisku EBITDA pro letošní rok jsme naopak kvůli špatnému výhledu produkčního mixu i cen snížili o 29 %.

Pegas Nonwovens

V případě, že se cena akcií přiblíží ke 400korunové hranici, vidím zde příležitost.

Očekávám pozvolné navyšování dividendy, konkrétně letos z 1 EUR na 1,05 EUR, a to díky nerozdělenému zisku.

Pegas Nonwovens: Růstové vyhlídky dlouhodobě pomohou akciím
V aktuální analýze výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens přichází Fio banka s vyšší cílovou cenou akcie a novým investičním doporučením. Cílovou cenu akcie zvyšuje z původních 495 Kč na 544 Kč a mění investiční doporučení na "kupovat" z předchozího "akumulovat".

Philip Morris ČR

Akcie Philip Morris mírně ztrácely, když v prvních dvou měsících roku směřovali investoři pozornost spíše k cykličtějším titulům než k těm dividendovým. Vývoj v dalších letech souvisí se zvyšováním spotřební daně z cigaret.

Philip Morris ČR: Zisk i dividendy kvůli daním budou trpět
České ministerstvo financí plánuje od roku 2014 zvýšit spotřební daň z cigaret. Odhaduje se, že by zvýšení daně zdražilo cenu krabičky cigaret zhruba o 7 korun. Jak by to ovlivnilo zisk a dividendu společnosti Philip Morris ČR, která drží zhruba 50% podíl na českém tabákovém trhu?

Telefónica C.R.

Výsledky společnosti od tržeb po čistý zisk překonaly tržní očekávání a mohly pomoci akciovému kurzu. Na hospodaření neměly vliv (na rozdíl od předchozích dvou let) žádné jednorázové položky.

Počítám s tím, že firma udrží dividendu 40 Kč. Ve výhledu na rok 2012 společnost očekává zlepšující se trend výnosů z podnikání.

Unipetrol

Cena za akcii je ukotvena a skoro se nehýbe. Dlouhodobě můžeme zaznamenávat „fixaci“ ceny okolo 170 Kč, což je podle mě díky jejich fundamentální hodnotě.

VIG

Titul, kterému nehrozí v dohledné době snad žádné riziko. Dividendu firma hodlá navýšit o 10 % na 1,1 EUR.

Stále říkám, že akcie VIG jsou na dlouhodobé držení. Bysnys pojišťovny není tolik dotčen současnými ekonomickými problémy.

Burza Praha: Dividendový kalendář na rok 2012
Českou dividendovou sezónu zahájila v únoru Komerční banka, která plánuje vyplatit akcionářům 160 korun na akcii. Telefónica bude vyplácet znovu 40 korun na akcii, z čehož 13 korun bude vyplaceno z kapitálu (nepodléhá zdanění). Zároveň plánuje zpětné odkupy akcií. Rozhodné dny pro dividendu se blíží u NWR, Komerční banky a tradiční dividendové hvězdy Philip Morris ČR. Jaký je dividendový kalendář titulů z hlavního trhu SPAD pražské burzy? Oznámené termíny a odhady na základě loňských údajů v přehledné tabulce.