Americké akcie mohou pokračovat ve směru býčích rohů
|

Americké akcie mohou pokračovat ve směru býčích rohů

Americké akcie v historii odměňovaly investory nejvyššími výnosy právě v průběhu dubna. A letošní rok by neměl být výjimkou, ačkoli první čtvrtletí bylo nejlepší od roku 1998 a akciové indexy hned zkraje dubna překonaly čtyřletá maxima.

Burzovní almanach Býčí trh Světové akcie

"Historicky je duben pro akcie vynikající měsíc, v posledních pěti letech to platilo beze zbytku," ladí investory na optimistickou notu Ryan Detrick, stratég z Schaeffer's Investment Research. "Z pohledu sezónnosti nás tedy čekají hodně býčí týdny."

S&P 500 - statistika posledních 5 let v jednotlivých měsících

Za posledních deset let pak index S&P 500 dokázal v průměru posílit o 2,2 %. Byl tak nejlepším měsícem v roce.

Kdy v dubnu nakupovat americké akcie?
První čtvrtletí je za námi. Co přinesl poslední měsíc, tedy březen v souvislosti s pivoty na amerických indexech? Ukažme si hlavní pivot úrovně na duben 2012.

Na rozdíl od předchozích let ovšem akcie zahájily duben po vynikajícím druhém kvartálu, kdy hlavní americký akciový index posílil o rovných 12 %. Podle Detricka mají ovšem akcie potenciál dále růst, především díky stále solidním výhledům ziskovosti firem - výsledková sezóna naostro začíná příští týden výsledky Alcoy nebo JPMorgan - a dobrým číslům z americké ekonomiky.

Americká ekonomika pomáhá akciím

"Vývoj americké ekonomiky je stále otevřenou otázkou, ovšem nelze pochybovat o solidní úrovni výroby a lepších podmínkách na trhu práce," pokračuje Ryan Detrick. "To by mělo ještě podpořit ceny akcií." Cílovou cenu indexu S&P 500 ke konci roku 2012 drží na 1 525 bodech.

Rizikem zůstává stav ekonomiky hlavních obchodních partnerů USA - Evropy a Číny. Podle stratéga ovšem USA dokázaly především vliv Evropy z velké části omezit.

Dá se Evropa ještě zachránit? Evropský Marshallův plán jako možné řešení dluhové krize
Původně řecký problém se během několika měsíců stal bojem o přežití eura. Když porovnáme Evropskou unii jako celek se Spojenými státy nebo Japonskem (kde je veřejný dluh kolem 200 %), není na tom Evropa tak zle. Míra nezaměstnanosti je v celé EU vysoká, ale stejně tak vysoké jsou i soukromé úspory. Navíc obchodní bilance EU se zbytkem světa je víceméně vyrovnaná. Tak proč Evropskou unii sužuje již tak dlouho dluhová krize, zatímco v ostatních vyspělých regionech dochází k oživení?

S pozitivním výhledem souhlasí také hlavní akciový stratég společnosti BlackRock Robert Doll. "Bude těžké zopakovat to, co jsme zažili v prvním čtvrtletí, ovšem monetární podmínky jsou stále příznivé pro riziková aktiva, americká ekonomika relativně šlape a hodně investorů se dosud zdráhá vstoupit na akciový trh. Jejich peníze v budoucnu pomohou akciím."

Akcie: Když se Evropa a Střední východ budou "chovat slušně", čeká nás bez ohledu na firemní zisky raketová rally
Hlavní akciový stratég společnosti BlackRock Bob Doll se pro televizi Bloomberg vyjádřil v tom smyslu, že bude zbytek letošního roku ve znamení řešení rizik. Pokud se eurozóna a Střední východ vydrží "chovat slušně", mohou se americké akcie podle indexu S&P 500 podívat na 1 550 bodů. "Nebude to o vývoji ziskovosti firem nebo růstu ekonomiky, ale o tom, zda se investoři přestanou bát," uvedl Doll.

Index S&P 500 na úrovni 1 400 bodů minulý týden držela především vyjádření šéfa Fedu Bernankeho, který připustil třetí vlnu kvantitativního uvolňování, respektive trhy si jeho slova o možné podpoře ekonomiky takto přeložily.

Podle Dolla mají ještě trhy svá letošní maxima před sebou. John Hailer, šéf Natixis Global Asset Management, je opatrnější. "Volatilita akcií je sice stále nízká, ovšem nelze to považovat za hlavní indikátor dalšího růstu. Stále více investorů bude zajímat dlouhodobý výhled."

Před dalšími nákupy akcií varuje klienty i Barclays. Ta předpokládá především na evropských burzách vývoj "do strany", tedy určité vydechnutí po prvním kvartálu. V něm německý index DAX posílil o 17 %, akcie v Británii a Francii ovšem takovou výkonnost nepředvedly.

Investování není sprint, ale maraton. Podle Hailera bylo letošní první čtvrtletí pouze desetinou míle v rámci dlouhého akciového vytrvaleckého běhu.

Akcie, zlato, dluhopisy: Co bude dál? Neřešte krátkodobou náladu a připomeňte si zásady investování
Jeremyho Granthama není potřeba sáhodlouze představovat. Hlavní postava investiční společnosti GMO patří k ikonám dlouhodobého investování, stejně jako Buffett v současnosti nefandí americkým státním dluhopisům a zdůrazňuje pravidla dlouhodobého investování. Ta základní si stojí za to v současnosti, kdy akciové trhy zažívají euforické období, připomenout.

Zdroj: CNBC