Investování pro začátečníky: Jak se dá z cen komodit odhadnout vývoj akcií?
|

Investování pro začátečníky: Jak se dá z cen komodit odhadnout vývoj akcií?

Některé komodity bývají investory hojně využívány k predikci krátkodobého trendu trhu nebo stavu světové ekonomiky. Třeba takovou měď nemusíte vnímat jen jako hlavní surovinu pro výrobu drátů, ale jako důležitý indikátor. Jak to funguje a co všechno mohou investoři z grafů cen komodit vyčíst?

Komodity Ropa Zlato Měď Investování
Komodity

Zlato

Zlato je asi nejpopulárnější komoditou. Jeho lesk přitahuje jak investory, tak spotřebitele. Úloha zlata je ovšem ještě složitější - kromě investičního aktiva a suroviny pro výrobu šperků může sloužit za určitých okolností i jako měna.

Většinou má tendenci vyvíjet se opačně než akcie, protože je investoři využívají jako zajištění proti propadům akciového trhu. Když investoři zpozorují příliv prostředků do SPDR Gold Trust (ETF pod zkratkou GLD, který sleduje aktuální vývoj ceny zlata - pozn. red.), zpozorní, protože to většinou značí, že otěže akciového trhu brzy převezmou medvědi.

Zlato dnes můžete koupit za nejlepší ceny v životě. A ještě výhodněji můžete pořídit zlaté akcie

Měď

Přestože měď neoplývá takovým kouzlem, jakým se pyšní zlato, lze z vývoje její ceny odezírat velice dobře tržní sentiment. Měď je základním kovem využívaným hojně pro průmyslové účely, takže podle poptávky po ní dokážeme určit, v jaké kondici se právě nachází výrobní a stavební sektor největších ekonomik světa.

Odvozeně lze také aplikovat měď jako ukazatel sentimentu traderů: když její cena roste, značí to zvýšení "rizikového apetitu" investorů, a když naopak o hodnotu přichází, předznamenává to strach, výprodej rizikových aktiv a hrozící tržní korekci.

Ropa

Spolu se zlatem je ropa nejspíš nejsledovanější světovou komoditou. Není divu - výkyvy v její ceně mají obrovský vliv na ekonomiky jednotlivých států, potažmo i na akciové trhy. Když jde její cena nahoru, dříve nebo později se to projeví na horším výkonu všech společností, pro které ropa představuje náklady (dopravní průmysl, maloobchod atd.).

Ani spotřebitelé nebudou z rally na ropě jásat a nejspíš sníží své výdaje. Radovat se budou jen ti, kteří investovali do akcií těžařských firem či energií.

Číst v cenách komodit není tak snadné!

Přestože popsané kauzality všeobecně platí, nelze se při investičním rozhodování spoléhat pouze na ně. Měly by posloužit spíše pro získání všeobecného přehledu. Na trhy totiž kromě fundamentů působí ještě mnoho dalších faktorů, například spekulativní poptávka nebo manipulace velkých hráčů.

Cenu komodit mohou zkreslovat ETF. Třeba zmiňovaný SPDR Gold Trust má tržní kapitalizaci přes 60 miliard USD a drží v Londýně zlato v této hodnotě. S takovým objemem zlata má možnost cenu tlačit nahoru.

V roce 2008 byli spekulanti s ropou obviňováni ze vzestupu ceny ropy. Jiní zase tvrdili, že budoucí trend trhu s ropou ovlivňuje několik velkých hráčů, kteří jsou schopni manipulovat s cenou.

Tip pro začátek:

Zkuste nejdříve komodity nějaký čas sledovat a snažte se vytvářet vlastní odhady toho, kam by trh měl směřovat. Ty pak ex post vyhodnoťte a posuďte, zda jste byli "dobří" v předpovědích, a zejména jak zdatní byste byli v načasování investičních kroků (například zda předpokládaná korekce skutečně nastala, kdy k tomu došlo a zda jste správně odhadli její hloubku).

Akcie, zlato, dluhopisy: Co bude dál? Neřešte krátkodobou náladu a připomeňte si zásady investování
Jeremyho Granthama není potřeba sáhodlouze představovat. Hlavní postava investiční společnosti GMO patří k ikonám dlouhodobého investování, stejně jako Buffett v současnosti nefandí americkým státním dluhopisům a zdůrazňuje pravidla dlouhodobého investování. Ta základní si stojí za to v současnosti, kdy akciové trhy zažívají euforické období, připomenout.

Zdroj: Investopedia