Euro oslabuje a nic dobrého ho nečeká
|

Euro oslabuje a nic dobrého ho nečeká

Evropská měna ztratila od poloviny loňského roku vůči dolaru více než 10 %. Důvodem byla prohlubující se dluhová krize a následné uvolnění měnové politiky Evropskou centrální bankou. Jak ovšem ukazuje graf, prostor k dalšímu výprodeji má euro stále otevřený.

Fed Americký dolar ECB EUR/USD Kvantitativní uvolňování Euro

Srovnáme-li totiž vzájemný vývoj bilancí Fedu a ECB a korelaci jejich podílu s měnovým párem EURUSD, zjistíme, že by se dnes mělo euro pohybovat okolo 1,2 USD. Dočkáme se této úrovně, nebo začne podíl obou bilancí opět narůstat v důsledku rozvolnění měnové politiky v USA a nafouknutí bilance Fedu?

Podíl bilancí Fedu a ECB ve vztahu k EURUSD

Obrázek zachycuje vývoj měnového páru EURUSD a podílu bilancí Fedu a ECB. Bilance Fedu dosahuje od poloviny loňského roku přibližně 3 bilionů dolarů. ECB svou bilanci začala ve velkém nafukovat právě od poloviny loňského roku až na současné 3 biliony eur, díky čemuž začal podíl bilancí bank prudce klesat. Růst oranžového grafu tedy znamená, že je Fed expanzivnější než ECB, zatímco pokles grafu znamená pravý opak.

Robert Shiller: Euro je pouze představa o jednotě Evropy, ale může jí hodně pomoci
O eurozóně a jejím možném rozpadu, který by nastal, kdyby měnovou unii opustila některá z členských zemí, se v poslední době mluví možná až příliš. Stojí proti sobě panevropští patrioti a zarytí euroskeptici. Jak je to s myšlenkou velké Evropy, když vezmeme v úvahu historický kontext? Má nadále smysl bojovat za zachování jednotné měny a skrývá se pod pojmem "Velká Evropa" skutečně zřízení jménem eurozóna? Nad tím se zamýšlí známý ekonom z Yaleovy univerzity Robert Shiller.

Zdroj: X-Trade Brokers