Burzovní kalendář 9. 4. - 13. 4. 2012
|

Burzovní kalendář 9. 4. - 13. 4. 2012

Investoři v uplynulém zkráceném obchodním týdnu slyšeli řadu jestřábích výroků ze strany ECB i amerického Fedu, navíc dopadla špatně například aukce španělských státních dluhopisů. Akciové trhy tak v polovině týdne zažily poprvé během roku výraznější propad. Které události budou ovlivňovat dění na trzích po Velikonocích?

Wall Street

9-13/4 Výsledková sezóna (Alcoa, Chevron, Google, JPMorgan, Wells Fargo)

11/4 Béžová kniha Fedu - stav americké ekonomiky

12/4 Obchodní bilance

12/4 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

12/4 Index cen výrobců

13/4 Index spotřebitelských cen

13/4 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Týden na trzích podle burzovních grafů: Začátek kvartálu ovládli medvědi, v pondělí se hraje o hodně
Druhé čtvrtletí začalo výrazným růstem a ceny se na indexu S&P 500 i na indexech Dow a S&P 100 přiblížily k maximům z roku 2008. V úterý začal sestup, který podpořilo několik faktorů: překoupené podmínky, negativní zprávy z Evropy a úterní zápis z jednání FOMC, podle kterého Fed v nejbližší době neuvažuje o dalším kvantitativním uvolňování.

Americkou výsledkovou sezónu startuje Alcoa. První týden bude patřit ale i Googlu a velkým bankám
Investoři s napětím očekávají začátek americké výsledkové sezóny. Ve vzduchu visí obavy z ekonomického zpomalení, a proto mohou být hospodářské výsledky firem za letošní první kvartál zásadní pro další vývoj akciových trhů. Pro index S&P 500 začal letošní rok výraznou rally - šlo o nejsilnější začátek roku za 14 let. Výsledková sezóna by měla vyjasnit, zda optimismus nebyl přehnaný.

15 černých labutí, které mohou dosednout na americkou ekonomiku
Americký ekonom a spisovatel libanonského původu Nassim Taleb stojí za popularizací takzvaných černých labutí, nečekaných a vysoce nepravděpodobných událostí, které mají schopnost zásadně změnit situaci, většinou bohužel k horšímu. Na černé labutě se lidstvo v historii většinou nedokázalo vhodně připravit, protože lidi ani nenapadlo, že by taková situace mohla nastat. Jaké labutě číhají na americké ekonomické oživení?

Prásk! Americká nezaměstnanost klesá na 8,2 %, ale nových míst je překvapivě málo!
Nových míst mimo zemědělství vzniklo v březnu jen 120 tisíc, čekalo se přitom 205 tisíc. Právě tato statistika v USA nejvíce sledovaná, do celkové míry nezaměstnanosti totiž promlouvají různá statistická "kouzla". Americký dolar po zprávě propadl nejníže za celý den. Přesně opačně, tedy prudkým propadem, zareagovaly výnosy 10letých amerických státních dluhopisů.

10 důvodů, proč se pozice dolaru jako světové rezervní měny otřásá v základech
Americký dolar byl v dějinách světové ekonomiky asi nejblíže statusu globální měny. Po několik desetiletí absolutně dominoval mezinárodnímu obchodu. Kromě toho, že dominantní postavení dolaru mělo obrovské výhody pro americký finanční systém a spotřebitele, dávalo také neobyčejný světový vliv americké vládě.

České, americké a německé akcie: Nakupovat, nebo prodávat?
České, americké a německé akcie pohledem technické analýzy. Vstoupit na trh, nebo raději počkat? Kdy kupovat, a kdy naopak prodávat? To vše v přehledných grafech a tabulkách.

Akcie, nebo dluhopisy? Dilema druhého čtvrtletí čeká na vyřešení
Akcie mají za sebou skvělé čtvrtletí, S&P 500 posílil o 12 %. Americké státní dluhopisy naopak ztratily 1 %, firemní bondy (včetně rizikových s vysokým výnosem) pak podle indexů z dílny Bank of America Merrill Lynch vzrostly jen o 3 %. Může dominance akcií pokračovat?

Druhý kvartál začíná: Zapomeňte na vítěze a vsaďte na těchto 18 levných akcií
Kupovat levné akcie může být trochu ošidné. Přece jen, kvůli něčemu jsou jejich ceny pod tlakem. Nakupovat ovšem tituly, které za sebou mají skvělé měsíce, aniž by alespoň krátkodobým poklesem nabídly zajímavé vstupní úrovně, to doporučují jen manažeři, kteří na vás chtějí vydělat. Společnost Bespoke Investment Group zveřejnila na začátku roku seznam akcií, které jsou podle ní atraktivní.

Evropa

9/4 Většina trhů zavřená - státní svátek

10/4 Německo - obchodní bilance

12/4 Eurozóna - průmyslová výroba

13/4 Německo - index spotřebitelských cen

Kde jsou nyní trhy? Jedna ilustrace řekne vše
Investoři sledují kdeco a kdekoho. Od výsledků firem přes technické indikátory a politiku až po samotnou náladu na trzích. Analytici Citigroup přišli s trochu alternativním pohledem na trhy a vše zjednodušili do jedné ilustrace, která ukazuje, v jaké fázi jsou v současné době trhy.

Je éra levných peněz u konce?
Strach a skoro 3% propad německých akcií mají jeden hlavní důvod - investoři se bojí konce éry levných peněz. Obavy odstartoval úterní zápis z posledního zasedání Fedu, ze kterého vyplynulo, že v Americe rozhodně není na spadnutí třetí kolo kvantitativního uvolňování měnové politiky (QE 3). Včera na jestřábí notu přeladil i šéf ECB Mario Draghi, který kladl velký důraz na inflační rizika, a nepřímo tím vyloučil další přilévání peněz do finančního systému evropských periferií (LTRO).

Vliv státních dluhopisů na akciové trhy: Strach na prvním místě
Vysoké výnosy státních dluhopisů mohou napovědět, kdy začíná mít stát vážný problém se svým financováním. Pokud bychom chtěli zjistit, jaký dopad může mít zvýšení výnosů u dluhopisů na akciové trhy, musíme kromě stavu dané ekonomiky brát v úvahu především její velikost ve srovnání s jinými zeměmi a její provázanost s okolními státy. Právě okolní státy mají prostřednictvím domácností, firem, bank a vlád zainvestováno v okolních zemích. Problémy jedné, byť menší země se proto mohou rychle přelít do dalších zemí (dominový efekt).

Recese v Evropě: ECB nejdříve sníží sazby, až potom začne znovu půjčovat peníze bankám
Peníze z Evropské centrální banky dodané evropskému bankovnímu sektoru zatím neplynou do ekonomiky, ale do dluhopisů, případně vylepšují rozvahy samotných bank, tvrdí Thomas Costerg, ekonom ze Standard Chartered Bank. S redaktory Bloombergu hovořil o možnostech další pomoci ze strany ECB, když se ministři financí eurozóny dohodli na navýšení eurovalu na 800 miliard eur. Podle Costerqa je na pořadu dne snížení základní sazby ECB, a až po ní případná další vlna tříletých nízce úročených půjček komerčním bankám (LTRO).

Čína

8/4 Nové půjčky v jüanech

9/4 Index spotřebitelských cen

9/4 Index cen výrobců

10/4 Obchodní bilance

13/4 HDP za 1. čtvrtletí

13/4 Průmyslová výroba

13/4 Maloobchodní tržby

Čínské zpomalení: Letos možná, ale dlouhodobě bude průmysl ekonomiku hnát dopředu
Minulý týden investoři s obavami četli zprávu těžařského gigantu BHP Billiton, který varoval, že dovoz železné rudy do Číny letos bude jen nevalný. Potvrdilo to předpoklady, že se čínská přehřátá ekonomika letos podstatně ochladí. Dlouhodobé prognózy jsou ovšem stále velice optimistické. Ukazuje to například grafika z dílny konkurenční těžební společnosti Rio Tinto. Ukazuje, že všechny velké průmyslové ekonomiky, například Japonsko, Spojené státy nebo Korea, v době svého největšího rozmachu produkovaly více než 500 kg oceli na obyvatele několik desítek let v řadě. A Čína této úrovně dosáhla teprve v roce 2010. Průmyslový rozmach země by tedy měl být tedy v začátcích.

Morgan Stanley: Čínská ekonomika poroste rychleji, než jsme si mysleli
Americká banka Morgan Stanley minulý týden zvýšila svůj odhad globálního ekonomického růstu v roce 2012 na 3,7 % z původních 3,5 %. Hlavním důvodem je podle šéfa ekonomického oddělení Joachima Felse čínský růst, který letos trhy překvapí. Kde vidí Morgan Stanley potenciál pro rychlejší ekonomický růst v Zemi středu?

Největší ekonomiky světa
Největší ekonomikou světa zůstávají Spojené státy, ovšem Čína si na jejich pozici brousí zuby. Jak je vidět na grafu, který minulý týden na svém setkání s investory používala společnost General Electric, země BRIC vzaly za posledních dvacet let první desítku světového pořadí útokem. Z ní naopak vypadly Kanada a Španělsko.

Co Čína opravdu chce?
Vlivem ekonomické globalizace a přechodu k multipolárnímu rozložení světových sil bude Čína spolu s ostatními mladými trhy hrát stále větší roli, a to nejen letos, ale také v následujících dekádách. V roce 2008, když během finanční krize zesílil ekonomický vliv Číny, se nabízela vize, že Čína a Spojené státy začnou společně kralovat světové ekonomice ve formě zřízení jakéhosi G-2.

Pražská burza

9/4 Burza zavřená - státní svátek

10/4 Index spotřebitelských cen

10/4 Nezaměstnanost

Burza Praha: Index PX v mezinárodních souvislostech
Index pražské burzy PX letos zaostává svou výkonností za indexy nejvíce rostoucích trhů, výhodou investování na českém trhu je ovšem vysoký dividendový výnos. Pro české investory navíc odpadá měnové riziko.

Česká politika na houpačce: Předčasné volby by trhy tentokrát politikům již netolerovaly
Věci veřejné už zase hrozí demisí. Těžko odhadnout, zda opět půjde o bouři ve sklenici vody, či je osud vládní koalice tentokrát zpečetěn. Každopádně výroky, které tentokrát zazněly na adresu VV od premiéra Nečase a místopředsedy koaliční TOP 09 Kalouska, byly poměrně tvrdé, což samozřejmě snižuje prostor pro to, aby si koaliční strany opět padly do náručí.

Proč nejít na dubnové Money Expo
Investičních veletrhů není v Česku nikdo dost. V Česku je pro širší investorskou veřejenost občas udělají větší makléřské společnosti jako Fio, XTB, Patria nebo brokerjet ČS, která investorskou konferenci v pravém slova smyslu, včetně pomyslné investiční hvězdy v podobě Alexandra Eldera, udělala párkrát v minulosti. O veletrh pro investory se loni poprvé pokusila s nemastným neslaným výsledkem také nemakléřská Financial Progress Group. Otázkou je zda by měli drobní aktivní investoři vážit cestu do Top Hotelu na pražském Chodově i letos.

Petr Hlinomaz: Výsledky firem na pražské burze dvojím pohledem
U všech společností bychom se měli dívat na výsledky ze dvou úhlů – jednak jak dopadlo hospodaření celkově, a jednak jak by dopadlo bez jednorázových položek, říká analytik Petr Hlinomaz ze společnosti BH Securities, který komentuje výsledky hospodaření společností obchodovaných na pražské burze za loňský rok, a zároveň současné dění na českém trhu v příštích měsících.

Pegas Nonwovens: Zajistí Egypt živější obchodování s akciemi směrem vzhůru?
Hlavní makléř brokerjetu ČS Martin Urban a jeho kolega analytik Martin Krajhanzl se domnívají, že by akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens měly v budoucnu stále více těžit z expanze do Egypta, která zajistí nižší náklady na práci i zpracování polymerů. Čeká tradiční dividendový titul růst ceny akcií?

Dividendové hody na pražské burze jsou tady! Telefónica, ČEZ, ale i Pegas nebo Fortuna
Pražská burza se v posledních týdnech příliš nemůže chlubit svojí výkonností ani obchodní aktivitou. Přes tato negativa stojí za připomenutí jeden fakt, který za pochvalu stojí. Domácí trh si nadále udržuje vysoce nadprůměrný dividendový výnos, což je při dlouhodobém investování jeden z velmi důležitých faktorů. Za připomenutí to stojí z toho důvodu, že právě začíná období, kdy se bude o dividendách rozhodovat.

ČEZ: Stabilní přístav v českém akciovém moři
ČEZem nic nezkazíš - podle hlavního makléře brokerjetu ČS Martina Urbana naprosto opodstatněné makléřské přísloví. Titul nabízí na pražské burze jasně nejlepší likviditu, dividendu 5 až 6 % a stabilitu. Energetický sektor totiž velice dobře odolává případným tržním turbulencím. Martin Krajhanzl, analytik z České spořitelny, navíc podtrhuje slova svého kolegy tím, že ČEZ dokáže vydělávat i při nižších cenách elektřiny. Dividendu očekává na úrovni 46 Kč na akcii.

Komentovaný burzovní kalendář nabídneme opět pro příští týden.