Američané jsou na tom lépe, než ukazuje HDP
|

Američané jsou na tom lépe, než ukazuje HDP

Minulý týden byl ve Spojených státech potvrzen růst HDP ve 4. kvartálu 2011 o 3 %. Osobní spotřeba pak v pátek příjemně překvapila, když ukázala, že se Američané aktuálně nebojí utrácet. Výkonnost ekonomiky se ovšem místo HDP dá měřit ještě jinak - takzvanou paritou kupní síly. Ve Spojených státech se označuje jako GDI (gross domestic income, tedy hrubý domácí příjem). Normálně by měl tento parametr ekonomiky odpovídat HDP, ve Spojených státech se ovšem liší.

Americká ekonomika HDP Osobní spotřeba

Podle serveru The Atlantic je to podobné, jako když se sleduje trh práce pomocí celkové míry nezaměstnanosti, ale zároveň i podle odhadovaného počtu nově vytvořených pracovních míst. Ekonomický růst je odvislý jak od HDP, tak od hrubého domácího příjmu.

V poslední době se tyto dva indikátory ve Spojených státech od sebe vzdalují. Mohlo by to mimo jiné vysvětlit nesoulad mezi ne až tak rychlým růstem ekonomiky a poměrně strmým poklesem celkové míry nezaměstnanosti. Při zohlednění hrubého domácího příjmu již rozdíl není tak velký - příjem totiž roste o více než 4 %, The Atlantic proto předpokládá, že i hrubý domácí produkt v USA roste rychleji, než uvádějí statistiky - odhadem o 3,5 %.

Hrubý domácí produkt a hrubý domácí příjem v USA

Věříte v americký ekonomický růst? Držte tyto akcie
Loni v prosinci hlavní stratég pro americké akciové trhy Citigroup Tobias Levkovich zavelel k býčímu útoku. Jeho tehdejší analýza zahrnovala šest oblastí, ve kterých se bude dařit americké ekonomice a akciím v příslušných sektorech. Mělo jít o lepšící se fiskální situaci USA, rodící se oživení nemovitostního trhu, renesanci průmyslu, rostoucí energetickou nezávislost USA, příznivé demografické statistiky a rozvoj mobilních technologií. V aktuální analýze trvá na tom, že mají před sebou americké akcie stále "dobré zítřky", a to navzdory letošnímu silnému posílení akcií. Ty totiž dlouhodobým investorům stále nabízejí výrazně lepší zhodnocení než dluhopisy. Které akcie Levkovich aktuálně doporučuje?

Zdroj: TheAtlantic