Marka Zuckerberga IPO Facebooku zajímá. Ale jenom trochu...
|

Marka Zuckerberga IPO Facebooku zajímá. Ale jenom trochu...

Přijel na setkání s investory - bezva. V mikině s kapucí - důvod pro pár jízlivých poznámek na CNBC i jinde. V dopisu potenciálním akcionářům se ale vyjádřil jasně: Moc mě nezajímáte.

Wall Street Světové akcie IPO Facebook Primární úpis akcií (IPO) Mark Zuckerberg

Nejdříve pár vět ze zmíněného dopisu akcionářům:

  • Facebook nebyl vytvářen jako společnost. Byl vytvářen, aby naplnil společenské poslání.

  • Podle nás je důležité, aby každý, kdo investuje do Facebooku, chápal, co pro nás toto poslání znamená, jak se rozhodujeme a jaké věci děláme.

  • Nevytváříme služby proto, abychom vydělali. Vyděláváme, abychom mohli nabízet lepší služby.

  • Ráno se neprobouzíme s hlavním cílem vydělat peníze.

  • Stáváme se veřejně obchodovanou společností v zájmu zaměstnanců a investorů.

Chytrý chápe, hloupému napověz: Markovi je docela volné, co si o něm Wall Street, ale i zástupy potenciálních nových investorů myslí. Zajímá ho jeho produkt, ne zájmy investorů, nebo dokonce "zisk". Považuje vstup na burzu za zdroj peněz (bohatství) pro své zaměstnance a stávající investory.

Nestačí? Zuckerberg disponuje 57% podílem hlasovacích práv ve firmě. Opravdu si myslíte, že bude řešit, co si myslí investoři?

Časem se může leccos změnit, záleží na tom, čemu kdo věří. Rozbor Zuckerbergova přístupu ve videu s odborníkem, který Facebook navzdory všem možným rizikům a vysoké ceně považuje za zajímavý:

Facebook: Jak obstojí jeho IPO ve světovém upisovacím žebříčku?
Společnost Facebook si podle posledních informací sama sebe před očekávaným vstupem na burzu (IPO) cení na 96 miliard dolarů. Je to hodně, nebo naopak málo v porovnání se největšími IPO novodobé burzovní historie?

Názor investorských celebrit: Facebook nás jako investice netankuje!
Facebook chce v primárním úpisu od investorů "vybrat" minimálně 5 miliard dolarů. Mluví se o tržní kapitalizaci 75 až 100 miliard. Mezi menšími investory a fanoušky Facebooku stoupá horečka, investiční profíci ovšem zůstávají docela v klidu. Plánovaná tržní kapitalizace totiž z Facebooku dělá předraženou bublinu. Dejme tedy slovo pesimistům.