Sell in May? Letos v květnu se dá prodávat, ale v klidu
|

Sell in May? Letos v květnu se dá prodávat, ale v klidu

Pravidla typu "Sell in May and go away", odpozorovaná z dlouhodobého vývoje finančních trhů, mají svým způsobem samonaplňovací charakter. Pokud se jimi bude řídit dostatečný počet investorů, s velkou pravděpodobností se vyplní.

Rizika Světové akcie

Akciové trhy sice v posledních týdnech odevzdaly část zisků z letošní zimy, stále jsou však o dost výše než v závěru loňského roku. Na určitý odpočinek mají nárok.

Investoři budou bedlivě sledovat další politický vývoj v eurozóně - zda se podaří udržet nastolenou zeštíhlovací kůru veřejných rozpočtů - a vývoj hospodaření ve firemním sektoru.

Výprodeje na trzích: Panika investorů naznačuje jejich hloupost
Politická nejistota obchází Evropu. V Řecku se podle všeho schyluje k druhému volebnímu pokusu, vládu se dost možná nepodaří sestavit, polovina voličů však o víkendu řekla NE dalším úsporným opatřením, což je vážné riziko nejen pro Řecko, ale i celou eurozónu. Jim Cramer, známý investor a moderátor pořadu Mad Money na CNBC, byl ovšem v posledních dnech hodně zklamán tím, jak houfní byl úprk investorů směrem k "nouzovým východům" z trhu, především k americkému dolaru.

Tyto dva základní faktory jsou v současnosti trochu proti sobě. Zatímco firmám se docela daří, evropská úsporná opatření si procházejí volební zkouškou v řadě zemí eurozóny, a je proto otázkou, zda bude mít nová politická reprezentace vůli nenaplnit své předvolební, často populistické sliby.

Jsem však mírný optimista. Myslím si, že přes léto by investorům nemělo nic zásadního utéct, když budou "away", na druhou stranu by nemělo dojít ani k významnějšímu výplachu, kterého jsme byli svědky loni v létě a na podzim.

Evoluce přísloví "Sell in May and go away“
Názorů na to, zda se v letošním roce naplní burzovní přísloví "Sell in May and go away", jsou plná investiční média. Úsloví investorům radí, aby se v květnu minimálně do podzimu, kdy začíná naopak historicky nejlepší období pro akcie, akcií zbavili. Zajímavou "grafickou evoluci" nejlepších šesti měsíců v roce během uplynulých 80 let nabízí studie analytické společnosti MarketSci. Každý řádek v grafu ukazuje průměr dvaceti let, červená políčka pak pro akcie nejlepších šest měsíců v roce.

Sell in May? Kdepak, tyhle akcie si přes léto nechte v portfoliu!
Existuje hned několik důvodů, proč se letos nedržet pořekadla "Sell in May and go away". Navíc profesoři z novozélandské univerzity objevili dva sektory, kterých se letní výprodeje dotýkají jen minimálně, ba naopak dlouhodobě vykazují i v létě nadprůměrný výkon.

Akcie: Má letos smysl řídit se příslovím "Sell in May and go away"?
Duben končí a znovu ožívají diskuze o "pravidlu Sell in may and go away". Mají investoři i letos v květnu vyprodat akciové pozice a vrátit se na trh až na podzim? Jde konkrétně o historickou zkušenost, že v období od začátku května do konce října akciové indexy dosahují podprůměrné výkonnosti ve srovnání se zbytkem roku (od začátku listopadu do konce dubna).

Zdroj: Conseq