Steve Jobs se v hrobě obrací. Apple si koleduje o pořádný průšvih
|

Steve Jobs se v hrobě obrací. Apple si koleduje o pořádný průšvih

Pohřbí Apple sám sebe? Několik měsíců po smrti spoluzakladatele Jobse činí firma Apple kroky, které ji podle expertů mohou přivést do záhuby. To byl přesně ten důvod, proč se jich Jobs vyvaroval.

Světové akcie Apple Pesimismus na trzích
Steve Jobs

Nejsem rád, že zemřel, ale jsem rád, že zmizel ze scény. Tak reagoval Richard Stallman, známý obhájce volného šíření softwaru, na říjnové úmrtí Steva Jobse. Docela ostrá slova, která rozhodně neladí s většinovým trendem zbožšťování spoluzakladatele firmy Apple.

Davová posmrtná deifikace Jobse - ajťáka z garáže - se jistě nemalým dílem zrcadlí i v hospodářských výsledcích Applu. V posledních třech měsících loňského roku vykázala firma zisk 13,06 miliardy dolarů. Každým jedním dnem tedy v té době bohatla o 2,7 miliardy korun, o téměř 112 milionů korun za každou hodinu, o 1,86 milionu korun za každou minutu. Každou minutu tak jablečný strojek na peníze vydělával sumu, za niž lze pořídit sedm až osm solidních garáží v centru Prahy - možná právě takových jako ta, v níž Jobs kdysi v 70. letech začínal montovat svá první hardwarová zařízení.

Rockefeller by nekupoval

Takové zisky budí respekt. A u mnohých zahání obavy z toho, že jsou akciové kurzy Applu pořádně přifouknuté a že před sebou mají splasknutí, jež akcionáře notně zabolí. Vždyť zmíněný kvartální zisk překonala v historii jediná firma - ropný kolos Exxon Mobil v posledním čtvrtletí 2008. Letos v lednu vzrostla po oznámení kvartálních výsledků Applu celková hodnota společnosti tak, že se stala vůbec nejhodnotnější firmou na světě, když předstihla právě Exxon Mobil. Přesto, nejsou ceny, za něž jsou k mání její akcie, opravdu v bublině? Je rozumné do nich investovat?

1 000 USD za akcii: Protne cílovou pásku jako první Google, nebo Apple?
Obě nově vyplácejí dividendu, jsou lídry mobilního trhu a soupeří v mnoha odvětvích. Řeč je o Applu a Googlu. Akcie obou firem se obchodují okolo 600 USD a nejednoho odborníka i příznivce těchto společností jistě napadlo, která z akcií jako první protne tisícidolarovou metu. Aktuálně to vypadá spíše na Google. Proč?

John D. Rockefeller, obávaný ropný magnát, jeden z nejbohatších lidí dějin, by se dnes, kdyby žil, Applu obloukem vyhnul. K dobru rád dával historku, jak dokázal neprodělat při krachu na Wall Street v roce 1929 - zpozorněl, když se před ním obyčejný čistič bot rozhovořil o tom, jak investuje do akcií. Když už investují i tito lidé, pomyslel si magnát, je nejvyšší čas akcie prodat. Rockefeller se jich zbavil do poslední - a pak přišel krach.

Aswath Damodaran je v jistém smyslu současnou obdobou Rockefellera. Nikoli co se zámožnosti týče, nýbrž znalostí akciových trhů - je předním světovým odborníkem na oceňování akcií a analýzu cenných papírů. Nedávno se přitom zbavil všech akcií Applu, co měl. Do poslední.

"Neprodal jsem je proto, že bych si snad myslel, že jsou nadhodnocené," jal se svůj krok vysvětlovat v rozhovoru pro televizi Bloomberg. "Prodal jsem je ze zvláštního důvodu - protože se mi nějak nepozdávají lidé, kteří nyní do Applu investují a drží jeho akcie. Tihle investoři mě děsí. Jsou to investoři, co se vezou na vlně bez dlouhodobé perspektivy."

Apple: Kdo drží akcie nejhodnotnější veřejně obchodované firmy na světě?
Akcie Applu ztratily za dva týdny okolo 10 %. Koho tento pokles bolí nejvíce? Naprostou většinu obchodovaných akcií společnosti Apple drží podílové fondy. Apple je také velice populární v portfoliích hedgeových fondů, ty drží zhruba 7% podíl.

Plebs i profesionálové

Bez obalu řečeno, Damodaran, investorský patricij, je vylekán, jelikož do Applu ve velkém investuje plebs a lůza. Lidé, kteří by za Rockefellerových časů čistili boty, jsou dnes ochotní postávat ve čtyři ráno i v mrazu ve frontě jen proto, aby dostali svoji drogu - nejnovější verzi iPadu či iPhonu; lidé, kteří ujíždějí na globální mánii po nakousnutém jablku; lidé, kteří - jak se obává Damodaran - budou coby akcionáři tlačit třeba na to, aby firma vyplácela objemnější dividendu, což by mohlo její hodnotu nebezpečně nahlodat tak, že by svému logu nezůstala příliš co dlužna; a konečně lidé, kteří svým nezměrným apetitem po jablečných akciích vytáhli tržní hodnotu firmy (násobek ceny akcie a jejich počtu) dokonce už i nad 600 miliard dolarů, což převyšuje kombinovanou hodnotu firem Microsoft a IBM o 100 miliard dolarů.

Dividenda Applu: Nejen dárek pro investory, ale i signál dlouhodobého uklidnění na akciovém trhu?
Mnozí na to čekali a v úterý se jejich sen stal skutečností - Apple začne poprvé od roku 1995 vyplácet dividendu, konkrétně 2,65 USD každé čtvrtletí. Navíc plánuje zpětné odkupy akcií za 10 miliard USD. Celkem chce firma "vrátit" investorům 45 miliard USD. Může si to dovolit - díky několikaletému boomu a rekordním prodejům svých produktů je v bilanci firmy okolo 100 miliard volné hotovosti. Trhy zprávu nejprve přijaly rozporuplně, akcie v úvodu úterního obchodování dokonce ztrácely, ale během dne bez problémů obhájily 600dolarovou hranici. Co dividenda Applu znamená pro celý trh?

Jenže nejde jen o lůzu a plebs. Mánii přiživují i mnozí profesionálové, ti takzvaní analytici, kteří jsou však mnohdy spíše kamuflovanými marketingovými pracovníky bank a jiných finančních společností. Řada odborných studií prokazuje, že je analytikům často vlastní nejen přehnaný optimismus a neochota vnímat varovné signály, ale i sklony ke stádovému jednání. Výjimkou není ani to, že analytik jedné banky opisuje od kolegy z banky jiné.

A pochopitelně ani oni nejsou imunní vůči módním vlnám - hysterii kolem produktů Applu nevyjímaje. Stejně tak se navíc nechávají strhnout i mnozí manažeři podílových fondů (kterým oni analytici radí). Společnými silami tak dávají vzniknout atmosféře, v níž kdo neinvestuje do Applu - ten jako by nebyl. A tím vyhánějí cenu akcií do výšin.

Není proto nouze o "expertní" předpovědi, že cena akcií Applu, jež se pohybuje okolo 600 dolarů za kus, se v dohledné době, možná už do konce roku, přehoupne přes tisícovku. A do konce roku 2015 bude podle některých stát dokonce i 1 650 dolarů. Ale i kdyby dosáhla "jen" té tisícovky, tržní hodnota firmy by se přiblížila hodnotě jednoho bilionu dolarů, což je více než dvojnásobek hodnoty zmíněného gigantu Exxon Mobil (který "sedí" na miliardách tun ropy) a přibližně polovina současné velikosti celé indické ekonomiky.

Apple

Jobs se v hrobě otáčí

Jenže zrovna v Indii Apple trhu nedominuje zdaleka tak jako ve Spojených státech či mnohde v Evropě; v řadě ohledů jej tam vysoce předčí Samsung. A právě trhům typu toho indického bude nejspíše patřit budoucnost. Když se tudíž spojí tlak, který konkurence - a nejen Samsung - jistě vyvine, s tlakem plebejských akcionářů, bude zle.

"Noví akcionáři Applu žádají po firmě úplně odlišnou věc než zbytek investorů," říká Damodaran. Jakmile firma začne vyplácet dividendu, plebejští akcionáři budou podle něj požadovat dividendu stále vyšší a vyšší. S jídlem roste chuť. "Apple se tak může ocitnout v začarované spirále dividendové politiky, na niž nakonec nebude mít," varuje Damodaran.

Ostatně sám Jobs, modla oněch plebejců, by s výplatou dividend nejspíše nesouhlasil. "Ne, to by se za Jobse nestalo. Firma pochopitelně mohla vyplácet dividendu už před lety, ale neučinila tak," řekl v březnu televizi ABC Bill Simon, spoluautor knihy iCon, Jobsovy biografie z roku 2005.

"Jobs vlastně shodil ze stolu jakoukoli diskuzi o rozdělení kapitálu dříve, než začala," uvádí se ve zprávě investiční společnosti Helix Investment Management, kterou ABC citovala. Jobs se podle zprávy zdráhal přistoupit k výplatě dividend zejména kvůli svým zkušenostem z roku 1997, kdy se Apple ocitla tváří v tvář bankrotu. "Za Jobsova vedení by firma držela hotovost do posledního centu, investovala by a příležitostně koupila tu či onu firmu," píší dále experti z Helixu. Jenže v březnu, pět měsíců po Jobsově smrti, firma ústy svého nového nejvyššího šéfa Tima Cooka oznámila právě úmysl vyplácet dividendu a rozdělit mezi akcionáře část ze své obří hromady nakupené hotovosti čítající téměř 100 miliard dolarů.

Zřejmě se tak začínají naplňovat slova v úvodu zmíněného Stallmana, který bezprostředně po Jobsově skonu rovněž zadoufal, že jeho nástupci nebudou tak efektivní jako on - v budování kultu Applu, "iKultu", v přetváření počítače na sexy vypadající, ale pořád jen věznici, která hromadnou mánií poblouzněné uživatele zbavuje vlastní svobody.

"Všichni si zasloužíme konec Jobsova zhoubného vlivu na vlastní způsob toho, jak lidé s počítačem pracují," uvedl Stallman. Možná je začátkem tohoto konce právě rozhodnutí firmy vyplácet dividendu. Možná, že Apple nakonec zničí to, co je nyní vydáváno za jeho největší úspěch - vytvoření globálního šílenství. Šílenství, jež vytvoří tak masivní iracionální tlak, že mu nakonec podlehne i jeho samotný strůjce. Mělo by to ostatně možná i zvrácenou logiku - společnost Apple je tak fenomenálně úspěšná, že ji nemůže zničit nikdo jiný než ona sama.

Firmy jako Apple mají vést investory k zamyšlení. Skvělé jméno může být na škodu
Apple je jedna z nejobdivovanějších amerických firem. Investoři by proto měli být velice opatrní, než se rozhodnou do něj investovat. Ano, čtete správně. Není to proto, že se minulý týden prohrál spor v Číně o název iPad. Akcie nejvíce oblíbených firem totiž vyvolávají obrovská očekávání a naděje, která ovšem nemusejí naplnit.