Pražská burza pod tlakem: Vyplatí se vůbec investovat na českém akciovém trhu?
|

Pražská burza pod tlakem: Vyplatí se vůbec investovat na českém akciovém trhu?

Pokusil jsem o srovnání výkonnosti českých akcií se zahraniční konkurencí. Dilema, zda investovat v České republice, nebo raději v zahraničí, musí řešit každý domácí investor. Investoři v poslední době pražskou burzu opouštějí, jak je vidět na objemu obchodů. Má tedy smysl riskovat peníze na malém českém rybníku?

Index PX Pražská burza Akcie ČR Likvidita Korelace investic

Začněme výpočtem korelace českého trhu s těmi zahraničními.

Index PX má nejvyšší korelaci s německou burzou (za 250 dní k = 0,90). Se španělskými akciemi je to o něco méně (0,84). Je to však podstatně více než s ETF SPY, který kopíruje americký index S&P 500. Náš trh se tedy vyvíjí ruku v ruce s evropskými trhy. Vztah k trhu německému je pochopitelný vzhledem k tomu, jak je česká ekonomika závislá na té německé.

Korelace českých akcií s evropskými a americkými trhy

Burza Praha: Index PX v mezinárodních souvislostech
Index pražské burzy PX letos zaostává svou výkonností za indexy nejvíce rostoucích trhů, výhodou investování na českém trhu je ovšem vysoký dividendový výnos. Pro české investory navíc odpadá měnové riziko.

Následující grafy ukazují procentuální srovnání výkonnosti jednotlivých evropských trhů za několik uplynulých let. Ke srovnání jsem použil ETF Německa, Španělska, Rakouska, Itálie a Nizozemska. K nim jsem přidal index S&P 500 (SPY).

Při zahájení srovnání 6. března 2009, kdy začal býčí trh po předchozích prudkých propadech cen akcií v USA, by byla pražská burza pro investory velice výhodná do května 2010, tedy do první velké korekce na trzích. V tu dobu byla co do procentuálního zhodnocení na druhém místě za rakouskými akciemi. Pak se začala propadat. Tento propad trvá dodnes, kdy je ze zkoumaných ETF třetí nejhorší po Španělsku a Itálii.

Srovnání českých a zahraničních akcií od 6. března 2009

Pokud za výchozí bod pro měření výkonnosti budeme považovat cenový vrchol v roce 2010, je výkonnost pražské burzy skutečně tristní. Po většinu času byla pražská burza nejhorší. Španělské a italské akcie se výrazně začaly propadat až v dubnu 2011. Pražská burza je celkově nejhorší společně se španělskými akciemi. Zatímco ETF SPY zajistil investorům za poslední dva roky zisk okolo 18 %, pražský PX je ve ztrátě zhruba 28 %.

Srovnání českých a zahraničních akcií od léta 2010

Je BCPP oázou bezpečí v době velkých poklesů?

Jak vyplývá z následujícího obrázku, není. Srovnání výkonnosti akcií od okamžiku cenového vrcholu S&P 500 v roce 2007 do 1. ledna 2009 hovoří jasně: PX byl nejhorší ze všech srovnávaných ETF prakticky po celé jaro a část zimy 2008 (leden až červen 2008). Druhý nejhorší byl na konci října 2010, tedy po největších propadech trhů.

Srovnání českých a zahraničních akcií od podzimu 2007

Z uvedených informací vyplývá, že světoví investoři skutečně nemají o pražskou burzu zájem, a to nejen v období poklesů trhů, ale ani v době, kdy trhy rostou. Jediné výraznější období, kdy investoři měli o pražské tituly zájem, bylo od března 2009 do dubna 2010.

Nevidím proto vůbec žádný důvod pro investování na pražské burze, snad s výjimkou toho, že se investoři mohou vyhnout kurzovým rizikům. Jsou zde totiž další negativa, jako jsou mizerná likvidita, nízká korelace s americkým trhem (nízká předvídatelnost), malý výběr titulů a vysoké poplatky za obchodování. Kladem některých českých akcií je vysoká dividenda, ale podobných titulů se najde dost i ve světě.

Přemýšlíte o investici do kvalitních českých akcií? Máme pro vás řešení s nejnižším poplatkem na trhu.